Honda pe GPL, utila sau nu?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    cred ca nu m-ati inteles economia nu sta in consum ci in pret. Pretul Benzinii creste si va creste din zi in zi. Gazul din cate am auzit e 1.5 Ron litrul si nu a crescut ft mult in ultimii 2 ani. Chiar daca imi consuma 10 % pe gaz fata de 7 pe benzina litrul ramane de 2 ori mai mic si cu 500 de mii pot face plinul. In cel mai tare caz voi avea 95 L de combustibil cu 200 RON. Si cu 95 L crede-ma ca fac minim 1500 KM fara sa ma mai stresez de consum. Si nu mai comparati Honda cu Cielo ca sunt sigur ca se infige mult mai bine pe gaz.
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

    Comment


    • #17
      Daca esti tu sigur........asa o fi

      In alta ordine de idei, cum o sa mai faci tu curse cu supernovele pe autostrada daca iti bagi gaz?

      lasand ironiile la o parte din ce zici tu ca bagi de minim 1.5 mil pe saptamana deduc ca faci undeva la 40.000km pe an. chiar faci atat?! Daca chiar faci atat strict dpdv financiar gazul e alegerea potrivita.
      Apropo gpl-ul nu e deloc 15.000. e undeva pe la 17-18, insa chiar si asa e la jumatate din pretul benzinei, deci daca bagi de 1.5 mil pe saptamana rezulta o economie de 750 de mii .
      Dacia Logan 1.6 16v

      Comment


      • #18
        Originally posted by oprescutoma View Post
        Si nu mai comparati Honda cu Cielo ca sunt sigur ca se infige mult mai bine pe gaz.
        De ce? Doar ca e Honda?

        Anyway, pe de alta parte, in ceea ce priveste economia, s-ar putea sa ai foarte multa dreptate. Comparatiile pe care le-am dat eu ca exemplu erau dintr-o vreme cand litrul de benzina era mult mai ieftin decat este acum, iar daca pretul litrului de GPL nu a variat atat de mult, calculele tale au logica
        B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
        Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

        Comment


        • #19
          Originally posted by oprescutoma View Post
          Gazul din cate am auzit e 1.5 Ron litrul si nu a crescut ft mult in ultimii 2 ani. .
          s-o crezi tu
          era 2,00-2,20 lei/l, acum cateva luni. te rog sa verifici
          Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
          ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

          Comment


          • #20
            Deci tot e la jumatate. Deci tot face o economie de ~40% din pretul carburantului.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #21
              Exista clar o economie reala de 35-40 %. Treaba e ca daca se parcurg si multi km atunci rezultatul poate fi chiar interesant in bani. La vreo 40.000 pe an se economisesc aprox. 6000 de lei.(benzina4 lei/consum 10;gaz2.2lei/consum12).
              La motor nu cred ca are ce sa-i cauzeze atita....poate e nevoie doar de un ulei mai bun si filtre schimbate mai des pe la 10 000 de km plus curatire sistem gaz .
              Hondafan forever

              Comment


              • #22
                http://www.autoservice-gpl.ro/preturi.html

                http://www.gpl-auto.ro/preturi.php



                Pret GPL in mai 2009:
                GPL Auto = 1,69 lei / litru

                cat este azi ???
                Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                Comment


                • #23
                  Mda... baietii de la autoservice-gpl.ro au scris "Honda Acord" in marea lor galerie. SIGUR lor le-as incredinta masina ca sa-mi umble la alimentare!

                  Ca sa raspund (cred, pentru ultima oara, ca subiectul e destul de clar) la intrebarea din titlu "tampenie sau afacere": Afacere? Da. Pe Honda? Incalificabil!
                  B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
                  Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

                  Comment


                  • #24
                    Am verificat. Intamplator am trecut pe langa Agip si am vazut pretul la GPL 1,79 Ron. Nu stiu la altii. E bine nu. Ies calculele!
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                    Comment


                    • #25
                      Nu iesi mai ieftin daca mergi cu Ratb-ul/ metroul?
                      Referitor la GPL, e ok daca esti 'green'. Atentie unde montezi instalatia, sa fie ok ptr 'bestia' cu 8 bujii de sub capota ta
                      Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                      2 roti

                      Comment


                      • #26
                        Daca un motor a fost gandit sa lucreze pe benzina, atunci a fost proiectat in consecinta. Deci toate procesele care au loc in interiorul lui (admisie, aprindere, ardere, evacuare) sunt calculate. In momentul care arzi gaz (la propriu) pe termen lung, acest mecanism nu va mai functiona corespunzator, pur si simplu din cauza faptului ca nu va mai fi in parametrii pentru care a fost proiectat. Sunt o multime de lucruri care pot defecta un motor. E doar o parere. Sincer, nu cred ca merita
                        Wagner
                        Senior Member
                        Last edited by Wagner; 19-08-09, 23:46.
                        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                        Comment


                        • #27
                          daca incearca cineva exprimentul asta cu gpl-ul pe civic... astept rezultatele... m-ar tenta si pe mine. Am o intrebare: la motorul meu de 1.8 i-VTEC este mare consumul de 7.8/100?
                          Honda Civic 5D Executive '07 / 1.8 - iVTEC - 140 HP / Nighthawk Black Pearl
                          http://www.hondafan.ro/forum/album.php?u=3169

                          Comment


                          • #28
                            7,8% unde? In afara, in oras, combinat?
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • #29
                              7.8 nu e mare nici pentru extraurban. Ma rog, depinde de ce extraurban vorbim. Pentru oras e o fantezie sa ai 7.8l /100km
                              B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
                              Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

                              Comment


                              • #30
                                Sa va ecshplik cum sta treaba cu GPL-ul:

                                Dpdv al constructiei motorului, masinile dotate din fabrica cu GPL nu difera de cele fara GPL insa pentru o functionare corespunzatoare trebuie avute in vedere cateva mici amanunte:
                                In primul rand GPL-ul este mult mai uscat decat benzina. In al doilea rand, explozia in cilindru este mult mai violenta (ma refer la temperatura). In cazul destinderii gazului, acesta absoarbe cantitati enorme de caldura.

                                Avand in vedere cele de mai sus, o instalatie GPL montata after-market trebuie neaparat insotita de inlocuirea catalizatorului cu unul destinat noxelor de GPL, de actualizarea parametrilor de functionare ai motorului si cateodata de inlocuirea garniturii de chiulasa cu una superioara calitativ.

                                Diferente intre functionarea pe GPL si cea pe benzina ar fi ca fe GPL este nevoie de ceva mai mult aer in amestec, ungerea este ceva mai defectuoasa, noxele difera deci exista riscul de a bulversa sondele de oxigen aflate inainte si dupa catalizator, temperatura gazelor esapate difera deci exista riscul deteriorarii catalizatorului.
                                De asemenea, din cauza faptului ca la admisie cilindrul se raceste brusc duce la o contractie a acestuia, pe parcursul compresiei temperatura creste foarte putin iar la detenta se forteaza peretii camasii ceea ce duce la o uzura prematura a segmentilor. In cazuri extreme, dilatarea camasii ca urmare a detentei violente poate duce la scapari ale gazelor in baia de ulei si cresterea nejusificata a presiunii uleiului.

                                Nu spun ca asta se intampla la oricine ci doar ca exista posibilitatea in functie de materialele folosite.

                                Va dau un punct de referinta: Varul meu a avut un matiz pe care a montat GPL si i l-a dat socrului sau la vreo 20k km. In acelasi an i-a cumparat tatalui sau un matiz cu GPL din fabrica. Rezultatul.. la primul (cel cu GPL after market) a trebui sa segmenteze motorul la 60k km. Unchiul meu (cel cu GPL din fabrica) are aproape 80k si merge la fel ca la inceput, nu papa ulei si are un consum de ma enerveaza cand imi povesteste

                                Pe Honda nu m-as exprima insa tare ma indoiesc ca ar fi atat de mare economia. Tineti cont si de faptul ca la fiecare 3 luni trebuiesc bagati cate 6oo ron in filtre si ulei si cam o data la 3 ani trebuie facut motorul.

                                In plus, cine a spus ca diferenta de consum va fi de la 10l la 12 l?
                                poate daca ai avea motor de 1.4l si cam nici atunci. Cielo 1.5 mers combinat, benzina 8.2, GPL 11.6; Opel vectra 1.6 benzina 8 gpl 12.3; dacia 1410 benzina 7.4 gpl 11.1; matiz (800 cc) benzina 6.2 gpl 7.6..

                                Si astea sunt motoare mici. Honda 1.8l as estima o diferenta de minim 4.5 litri la mers combinat si probabil undeva la 6 l pe bucuresti...

                                Cu toate astea sunt foarte curios de rezultate daca face cineva testul asta!!!
                                ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                                ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                                Comment

                                Working...
                                X