Doc: 01' Honda Transalp XL 650V

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    ...continuare partea a 3-a: Cascada Pruncea - Intre Casoci - Golul Tehărăului (Muntii Podu Calului)
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • #17
      Si cateva filmulete:

      Urcare spre vf. Penteleu:

      YouTube - MVI 8006

      YouTube - MVI 8009

      Coborare pe drum forestier:

      YouTube - MVI 8060
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • #18
        Ai ajuns pana la urma la Lacul Vulturilor?
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
        http://www.hotelcehov.ro/

        Comment


        • #19
          N-am ajuns pentru ca nu am avut cu cine sa merg. Traseul nu este recomandat sa il fac singur pe motor. In caz de vreo problema ar fi indicat sa mai fie cineva cu mine. Vineri cand am incercat cu Ciprian sa urcam spre lac pe un traseu dificil, ne-am intors din drum din cauza limitarii date de gumele Nissan-ului si noroiul din ambundenta. La intoarcere dupa ce ne-am despartit, eu am incercat un alt traseu mai usor insa deja era prea tarziu, se intuneca si incepuse ploaia. Drumul pe care a fost in recunoastere nu este dificil si ar putea fi parcurs cu CRV-ul. Seamana cu cel din filmuletul de mai sus.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #20
            Ai avut ceva tupeu sa stai cu cortul!(in conditiile in care astia vb de invazia ursilor prin paduri)
            Foarte frumoase pozele si filmuletele!Felicitari!

            Pe ce varianta ati fost spre Lacul Vulturilor? Pe cea de dupa lac , sau pe cea de dinainte de lac (in sensul de mers spre Brasov)????

            PS: ...deci sa inteleg ca nu ai putut sa-l "tragi" pe ciupibz....
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
            http://www.hotelcehov.ro/

            Comment


            • #21
              Daca stiam, poate ne vedeam pe-acolo (la Siriu ma refer).
              Am fost si eu marti si sambata, am parcat masina dupa viaductul Giurca (pt cei care stiu, pe dreapta e un loc unde se poate parca) si m-am mai plimbat nitel pe-acolo.

              Comment


              • #22
                Ooo, bravo domnu', nu stiam ca ti'ai luat si motor. Din ce perspectiva vezi acuma mersul cu masina (fie ea si CTR?)
                sigpic

                HONDA - THE POWER OF DREAMS
                Honda Civic Type-R FN2

                Comment


                • #23
                  Ai avand in vedete ca m-am intalnit ieri cu Mig in Ploiesti si am vazut ca Ctr-ul nu este mai rapid decat motorul meu pe accelerare, eu zic ca e bine. N-am pierdut prea mult la accelerare pana la 100km/h. De asemenea acum ma aflu la Bran unde ma dau cu el pe munte si n-as fi ajuns prin locurile pe care le-am vizitat astazi cu nicio masina. Am avut portiuni unde am mers pe langa motor si doar l-am tinut din ambreiaj si frana fata ca sa il pot cobora. Cam greu la 200 kg dar am reusit. Sper sa revin din concediu cu niste poze faine don locurile pe cate le vizitez si sa ii dau tema de gandit lui Ryloy.
                  Doc
                  Hondafan Member
                  Last edited by Doc; 22-08-09, 10:12.
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • #24
                    Stimate domn(Doc),
                    deja am inceput sa prind "invidie" la adresa domniei voastre...nu atat asupra mijlocului de locomotie, cat a faptului ca aveti libertatea sa va dati pe toti coclaurii...

                    ...daca nu bagi poze cu aventurile astea...o sa fii "de-a pururi blestemat " de "amaratii" cu 4x4...si masini de "bunicute"...asa ca ai termen max 27.08.2009 sa postezi...

                    PS:...daca divortez din cauza ta...dorm la tine...

                    ...incearca si 'bicla".....
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
                    http://www.hotelcehov.ro/

                    Comment


                    • #25
                      De la 1 septembrie m-as baga si eu la un off road cu amicul cu Rover.
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • #26
                        Astazi cred ca am in program si traseu de bicicleta, insa nu cred ca va fi asa de spectaculos. Ieri in schimb iar ne-am abatut de pe un traseu normal si am intrat pe un drum circulat doar de carute si motoare hard enduro. Traseul stabilit initial a fost Bran-Rasnov-Vulcan-Holbav-Poiana Marului-Zarnesti-Plaiul Foii-Zarnesti-Tohanul Nou-Bran dar mi s-a parut usor asa ca dupa Holbav am intrat pe primul drum comunal ( daca se poate spune asa). Si de aici a inceput distractia, cu impins si tras de motor pe pantele foRte abrupte si terenul nisipos. Asta insa nu e tot, potecile nu leaga decat cateva case asezate in varfurile unor culmi si nefiind foarte circulate de multe ori se pierdeua in curtile acestor case sau erau distruse de ploi.

                        Dar cel mai bine revin cu poze si filmulete din aventurile pe care le avem aici. Deja bag de seama ca unii sunt foarte invidiosi Imi cer scuze pentru greselile din posturile mele, dar va scriu direct de pe telefon.

                        P.S. Vremea este superba, de mult n-am prins la munte asa ceva.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • #27
                          Doc, ne mai amagesti mult....
                          ...plus ca ai si un pic de povestit( cu motoru'...cu bicla...)..acum nu mai poti sa dai vina pe tastele de la telefon...esti acasa...
                          PS:..sper ca v-ati simtit bine si ca a fost ok la sor-mea...daca ne vb din timp promit sa vin si eu, daca mai vreti si voi , evident...
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
                          http://www.hotelcehov.ro/

                          Comment


                          • #28
                            Ai si tu rabdare. De abia am ajuns acasa, nici nu ne-am acomodat prea bine. O sa urc si pozele mult promise. Pacat ca duminica cand am fost la Brasov si ne-am dat in Park Adventure nu am avut cu noi inca o persoana care sa faca poze cand ne-am dat cu toreliana si am stat in echilibru pe sarma la peste 6m. Pozele vin maine, cand o sa am putin timp liber sa ma ocup de ele.

                            Rabdare...nu mai sunt decat cateva ore.
                            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                            Comment


                            • #29
                              Hai ca vin si pozele. Aventura incepe de marti seara, cand in criza de idei pentru concediu cautam de zor pe internet trasee si locatii unde sa merg cu motorul. Aveam la dispozitie 6 zile libere si nu stiam incotro sa o apuc. Tot cautam locatii de vis prin Grecia si Croatia, insa perioada foarte scurta pe care o aveam la dispozitie nu imi permitea sa aleg nimic la distante mari. Asa ca am inceput sa caut prin RO, locurile pe care nu le-am vizitat si pe care acum as fi avut ocazia sa le vad. Am luat in calcul o plimbare in Delta, in Moldova, in Maramures insa iar trebuia sa ma gandesc la distanta lunga si numarul de bagaje pe care ar fi trebuit sa il iau. Intr-un final m-am hotarat sa parcurg o distanta mai mica pana la destinatie, insa locul ales sa imi ofere posibilitatea unor plimbari cu motorul de o zi prin imprejurimi. Prima locatie care mi-a venit in minte a fost Sambata de Sus, deja gasisem 2-3 pensiuni dragute si a doua zi, inainte sa plec, eram hotarat sa fac rezervare.
                              Miercuri m-am trezit cu greu (dupa o noapte pierduta pe net) si m-am dus la munca, aveam ceva programari dimineata pe care trebuia sa le rezolv destul de repede pana in pranz. Nu s-a intamplat asa, am terminat treburile dupa ora 15 si nici la pensiuni nu am sunat. In drum spre casa mi-am adus aminte de colegul nostru Ryloy care se tot lauda cu o pensiune faina (Pensiunea Cehov) in zona Bran. Cum am ajuns acasa pun mana pe telefon si il sun, ii spun ce am pe suflet si imediat ia legatura cu sora lui sa vada daca imi poate rezerva o camera. In 5 min aflu si vestea cea buna, mai este o singura camera si este rezervata pentru mine. Rasuflu usurat, stiind ca deja este tarziu si ma apuca noaptea pana sa ajung in zona Bran sau Sambata de Sus, iar eu nu aveam nici bagajul facut.
                              De aici nu cred ca mai are rost sa va povestesc, am ajuns in jur de ora 22:30 la pensiune, totul ok asa cum ma si asteptam de la Ryloy.

                              Prima zi de a aventura a inceput la ora 11:30 dupa ce m-am consultat cu domnul Trandafir (gazda pensiunii) si mi-a propus sa fac un traseu ce incepe din Bran-Cheile Gradistei-Fundatica-Podul Dambovicioarei-Pestera Dambovicioara-Ciocanul-Sirea-Pestera-Mugura-Bran. Bineinteles ca planul stabilit acasa nu s-a potrivit exact cu ce am gasit pe traseu. Nu am reusit sa trecem de la Cheile Gradistei la Fundatica, cred ca am ratat drumul din cauza lucrarilor ce se fac in zona (se construiesc pensiuni si hoteluri chiar in vf. de culme). Am facut cale intoarsa sa incercam si alt traseu care din spusele unei batrane continua din Moieciu de Sus si ajungea la Fundatica. Se pare ca nici aici nu am avut noroc, drumul a fost distrus de apa si se poate vedea in pozele de mai jos. Asa ca am revenit in drumul national si am inceput coborarea in Fundata spre Podul Dambovicioarei. Am ajuns intr-un final la Pestera Dambovicioara care se spune ca ar avea 500m, insa se pot vizita aprox 250-300m.
                              De aici dupa un mic popas inghetata am ales drumul spre Pestera prin Ciocanul si Sirea. Peisajul de o parte si de alta a drumului este superb, de nedescris. Am sa va las pe voi sa trageti singuri concluziile din pozele de mai jos. Drumul bun a continuat pana in Sirea, unde am luat decizia de a merge spre Pestera pe un drum mai putin umblat, insa practicabil dupa spusele satenilor mai ales cand vedeau cat de mare este motorul nici nu isi puneau problema ca nu puteam sa mergem.
                              Cu cat mergeam mai mult peisajul era din ce in ce mai frumos insa drumul se ingusta si din doua urme de roti la un moment dat a ajuns o potecuta ca intr-un final sa dispara si aceasta. De aici a inceput calvarul pentru mine, cand in loc de poteca am dat de pante abrupte cu iarba si motorul nu avea cum sa le coboare fara gume adecvate. Cea mai mare temere a mea era ca daca ii dau drumul la vale nu am cum sa il opresc, rotile neavand niciun un fel de aderenta pe iarba. O solutie ar fi fost sa ma intorc insa nici asa traseul nu era mai usor, mai ales ca la un moment dat pe traseu am reusit sa trec un vad cu noroi foarte mare pe care nu mi l-as mai fi dorit sa il incerc a doua oara. Asa ca am ales calea hard si am trecut pe langa motor, sa il cobor din frana de motor si frana fata. Va dati seama ca 200kg nu sunt chiar asa usor de tinut brate, mai ales ca trebuie sa le tii si in echilibru. Drumul pietruit spre Pestera se vedea chiar la baza culmii de unde trebuia sa coboram noi. Cred ca m-am luptat in jur de 60-80 minute cu motorul sa il duc jos. Eram presat de timp si de cativa nori care ii vedeam cum vin dinspre Piatra Craiului si ma gandeam ca daca acum e greu sa cobor cu el daca incepe sa ploua este imposibil sa il mai duc jos. Am reusit intr-un final sa il aduc pana la baza culmii, ultima bariera a fost un mic rau pe care trebuia sa il trec si pozitia in care ma aflam cu motorul nu ma avantaja deloc la trecerea prin acesta si urcarea pe malul abrupt, dar cu putin noroc si o baie buna am reusit sa trec raul. Drumul pe care am ajuns se afla intre doua culmi, insa noi trebuia sa il continuam urcand cea de-a doua culme. Dupa o coborare cu peripetii bineinteles ca nici urcarea pe un plan cu inclinatie mare si pietris sub roti nu este chiar cel mai usor lucru. Am avut cateva ezitari pana sus in varf insa iar am avut noroc si am trecut cu bine. Sus pe culme, am ajuns la civilizatie deja eram in Pestera si se zarea drumul national in departare. Oboseala si frigul (putini murati de la trecerea prin rau) a pus stapanire pe noi si am renuntat la ideea de a face traseul complet Pestera - Magura - Moieciu - Bran. Asa ca am coborat in drumul national si am revenit la baza, cu gandul sa continuam a doua zi ce nu am reusit sa termin in prima zi. In total au fost parcursi 109km.

                              Va las in continuare sa savurati pozele din prima zi de aventura.
                              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                              Comment


                              • #30
                                Inca un set de poze:
                                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                                Comment

                                Working...
                                X