Service Manual Acura TSX 2004-2006

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Asa stiam si eu ca nu se schimba planificat. Am vazut distribuita cand sau verificat jocul supape si mi se pare foarte bine construita. Lantul nu cred ca se poate intinde, are 4 elemente pe za, deci foarte rezistent :

    Click image for larger version

Name:	71v524FtKrL._SL1500_.jpg
Views:	1
Size:	24.5 KB
ID:	722669
    Un element care se poate schimba preventiv cred este patina (14510PNA003 / 14511PNA003 / 14520PNA003) :

    http://www.lingshondaparts.com/honda...1&block_05=hcr
    Honda Accord - 2006 2.0 Executive

    Comment


    • #47
      Se intinde.
      E gresit termenul se intinde ca de fapt capata joc la nituri. Se ovalizeaza gaurelele unde intra niturile. Exista o metoda de a verifica uzura masurand distanta dintre 10 zale daca nu ma insel. Vorbesc din experienta moto dar nu cred ca la auto sa fie altfel conceputa distributia pe lant.
      Daca nu s-ar intinde nu ar exista intinzatorul de lant care are exact rolul de a compensa uzura pana la un anumit punct.
      Pt a vedea intervalul de verificare si de schimbare va trebui verificat manualul de service nu cel de utilizare adica acel manual disponibil mecaniciilor.

      Comment


      • #48
        În manual nu este indicată o perioadă de servisare, ci doar în caz de necesitate.
        Când se întinde, ar trebui să se audă mai zgomotos în special la rece, și ar trebui confirmată uzura prin măsurători.
        Dacă se folosesc uleiuri de calitate în motor, lanțul ar trebui să țină fără probleme câteva sute de mii de km în cazul unui motor stock.

        În schimb, la seria K de motoare, călcâiul lui Ahile e reprezentat de întinzător, care e recomandat a se schimba în special dacă se aduc modificări motorului. Toda și Skunk2 au înlocuitori pentru cel OEM.
        BlackMagic
        Senior Member
        Last edited by BlackMagic; 16-05-16, 12:29.
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • #49
          Sunt manuale cele Toda si Skunk2 sau tot automate?
          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

          Comment


          • #50
            Sunt hidraulice, la fel precum cel OEM.
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • #51
              salut, service manual pentru accord 2008-... adica CU2 are cineva va rog?
              Honda Accord 2009 2.4 MT Executive, Crystal Black Pearl, grey inside
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Schultz/

              Comment


              • #52
                Accura TSX 2009
                https://www.dropbox.com/s/wsppbio2nb..._2009.pdf?dl=0

                Pare foarte ok pt CU2 (eu m-au uitat pe partea de navigatie si erau aceiasi conectori, etc)
                Be the change you wish to see in the world - Ghandi.
                Accord 2.4MT 2009

                Comment


                • #53
                  multumesc mult!!!
                  Honda Accord 2009 2.4 MT Executive, Crystal Black Pearl, grey inside
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Schultz/

                  Comment


                  • #54
                    Un manual de service accord cl9 2005 aveti?
                    Multumesc

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by zetalfa View Post
                      Un manual de service accord cl9 2005 aveti?
                      Multumesc
                      Ce e postat aici e FIX aceeasi masina ca Accord CL 9 2005.

                      Numai ca in State s-a vandut sub numele de Acura TSX

                      Comment


                      • #56
                        sal M4V3RiCk
                        din pacate nu mai merge nici un link date anterior pentru accordul din 2003-2007/accura TSX pana in 2007.
                        Q: Ai vrut sa dai un link in raspunsul tau de mai sus...acolo unde ai folosit cuvantul "aici"?
                        Facand abstractie de o gramada de site-uri cu componente si coduri Honda, si pe mine m-ar interesa un manual de service gen honda EPC ce se poate instala pe un OP 64 biti.
                        Numai bine.
                        LaurB
                        Senior Member
                        Last edited by LaurB; 11-12-17, 19:14.

                        Comment


                        • #57
                          Salutare. Gasesc un manual de service mai ales pe partea electrica pt accord-ul 2003-2007?

                          Comment

                          Working...
                          X