Rabatare automata oglinzi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Bodo View Post
    ...
    n-am facut-o dar e pe vine. La sedan nu stiu unde se afla papucii aia. Oricum nu e tocmai schimbat 2 papuci pt ca, din fabrica, alimentarea nu pleaca de acolo ci va trebui modificata putzin.
    asa ma gandeam si eu...
    de aia intrebam...
    nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

    Comment


    • #17
      Foarte tare! Trebuie neaparat cu poze ca-s nepriceputeanu rau si cine stie ce papauci nimeresc eu sa schimb.

      Bodo, ocupa-te tu ca vad ca stii si facem noi cheta de-o bere .
      Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
      http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

      Comment


      • #18
        ok ppl!
        sambata si duminica dimineata am masurat si studiat putin mai indelung problema si am ajuns la urmatoarele concluzii:
        - mai am de achizitionat 1 tranzistor pe care nu am reusit sa il gasesc astazi si pot trece la treaba. Banuiesc ca si pe accord e acelasi principiu ca si pe civic deci, daca nu cumva si culorile firelor sunt aceleasi, trebuie doar sa le gasim pe cele corecte.
        Un pret estimativ al componentelor ar fi in jur de 20 - 22 ron la care se mai poate adauga manopera .

        Seth, ca sa iti raspund la intrebare, cel putin sa te mai consolez, e foarte simplu sa faci butonul sa mearga tot timpul...
        iei curent si bagi in buton.. Daca pui pe fir o dioda de 3A ai rezolvat problema si poti folosi exact firele de care a spus englezul in prezentarea lui. Mai departe s-a cam complicat (zic eu) dar a scos un circuit protejat si functional. Adica poti sa iei curent de la geamuri (unde intr-adevar este permanent pe firul alb gros - am masurat si eu) si duci la buton dar neaparat folosesti dioda ca altfel dai sa rabatezi oglinzile si ti se deschide si geamul!

        Mai multe raspunsuri, la cerere!

        Pentru cei care sunt tentati de rabatare din inchidere, daca nu aveti chef sau nu sunteti tocmai minitechnicus, pot sa fac eu vreo 2-3 circuite d-astea. Dar pentru asta o sa imi pun si eu un mic adaos..
        ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
        ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

        Comment


        • #19
          OK. Pentru un... antielectronicus (deşi oarecum minitechnicus) care n-a avut răbdare să citească ce-a scris englezul (din motive de... comprehensibilitate... tehnică) se pun următoarele probleme:
          - odată creat circuitul, ce presupune montarea lui? cât de intruzivă e operaţiunea? şi cât de reversibilă?
          - o alarmă montată (CAN BUS) poate avea vreo influenţă asupra funcţionării circuitului (după părerea mea... nu, dar... nu-i suficientă părerea mea)?
          - odată cu circuitul poţi face şi un tutorial pentru tonţi privind montajul (de genul firul verde se leagă la firul alb etc.)?
          Altfel... spor şi succes...uri!
          '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

          Comment


          • #20
            Originally posted by Bodo View Post
            Pentru cei care sunt tentati de rabatare din inchidere, daca nu aveti chef sau nu sunteti tocmai minitechnicus, pot sa fac eu vreo 2-3 circuite d-astea. Dar pentru asta o sa imi pun si eu un mic adaos..

            Hai Bodo, ce probleme iti faci? Normal ca munca trebuie platita ( nu ca duminica ) asa ca fa sistemul functional, pune un pret pentru toata operatiunea ( cu montaj cu tot ) si deschide lista de inscrieri
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #21
              Originally posted by romafroman View Post
              OK. Pentru un... antielectronicus (deşi oarecum minitechnicus) care n-a avut răbdare să citească ce-a scris englezul (din motive de... comprehensibilitate... tehnică) se pun următoarele probleme:
              - odată creat circuitul, ce presupune montarea lui? cât de intruzivă e operaţiunea? şi cât de reversibilă?
              - o alarmă montată (CAN BUS) poate avea vreo influenţă asupra funcţionării circuitului (după părerea mea... nu, dar... nu-i suficientă părerea mea)?
              - odată cu circuitul poţi face şi un tutorial pentru tonţi privind montajul (de genul firul verde se leagă la firul alb etc.)?
              Altfel... spor şi succes...uri!
              1. Reversibilitatea este relativa adica orice este reversibil dar mai usor sau mai putin usor. Circuitul asta presupune 2 fire taiate si vreo 2 intepate. Cele 2 taiate nu se scurteaza deci, teoretic, pot fi oricand reconectate...

              2. La fel de teoretic, nu prea ar avea efecte negative insa am o mica indoiala. Unul dintre firele care se taie nu se mai foloseste iar ala e fir de semnal... ma mai gandesc si iti dau un raspuns sigur

              3. Bineinteles ca pot... (punct)pdf, (punct)pps, (punct)ce preferi?

              4. Merci!
              ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
              ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

              Comment


              • #22
                OK. Ţine-ne la... curent (12V ar trebui să fie suficienţi...).
                '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                Comment


                • #23
                  Nici un tutorial Bodo, e de vanzare. Ce, vrei sa fii sarac toata viata ?
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #24
                    Pentru cine nu are aptitudini tehnice, se poate face si cu bani - ridicare automata geamuri, rabatare oglinzi si ce mai vreti voi...
                    0726457098 - Ion, sunati din partea lui Marius
                    Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                    2 roti

                    Comment


                    • #25
                      Ce ai vazut facut de el?
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • #26
                        Firma la care lucreaza el a dotat/ modificat de la Logan la Maserati.
                        De ex. ptr Civic: alarma cu pager, ridicat geamuri, pliat oglizi, dat partzuri cand se inchide = 1200 Ron (Tva si manopera incluse). Timp de lucru estimat ~ 5 ore ptr lucrare facuta ca la carte - adica incet, sigur si bine.
                        Pentru Accord e la fel; acum depinde si ce alarma vrea fiecare...
                        Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                        2 roti

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by KMR View Post
                          Nici un tutorial Bodo, e de vanzare. Ce, vrei sa fii sarac toata viata ?
                          Tutorial pentru montaj, man, nu pentru construirea circuitului! Evident că omu' tre' să-şi scoată munca depusă şi timpul pierdut, başca banii daţi pe componente, dar poate n-o să aibă timp şi chef să le şi monteze (sau poate o să facă şi pentru cineva de la Iaşi sau Baia Mare...).
                          '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                          Comment


                          • #28
                            Are cineva manualul de service pentru usi? Stiu ca unii mai detin manualele de service pentru diferite bucati din Accord. M-as uita si eu la circuite... dar n-as vrea s-o iau "hard way" cu multimetru.

                            In primul rand as fi vrut sa vad cum pot deschide portiera... Sau poate imi da cineva cateva indicii...

                            Thanks.
                            Accord 2.2 i-CTDi 140hp with steroids. EXEC/NAV 2007, IS-64-CZE
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Pret/

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by KMR View Post
                              Nici un tutorial Bodo, e de vanzare. Ce, vrei sa fii sarac toata viata ?
                              Pai asa m-am nascut si nu prea alerg eu dupa bani. Nu mi-ar displacea sa ii am la discretie dar nici nu traiesc pentru ei..


                              Originally posted by romafroman View Post
                              Tutorial pentru montaj, man, nu pentru construirea circuitului! Evident că omu' tre' să-şi scoată munca depusă şi timpul pierdut, başca banii daţi pe componente, dar poate n-o să aibă timp şi chef să le şi monteze (sau poate o să facă şi pentru cineva de la Iaşi sau Baia Mare...).
                              Stai linistit ca daca vreti va invat si electronica pe care o stiu - nu prea multa insa destula cat sa intelegeti ce am facut eu pe acolo!

                              Voi face o mica prezentare si cu poze color si tot ce trebuie!
                              ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                              ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                              Comment


                              • #30
                                Nu mai pot da edit la post si nici nu ma simt prea in largul meu pe aria de Accord, drept urmare, va invit sa urmariti subiectul aici:
                                http://www.hondafan.ro/forum/showthr...358#post243358.

                                Multumesc pentru intelegere!
                                ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                                ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                                Comment

                                Working...
                                X