Rabatare automata oglinzi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rabatare automata oglinzi

    Am deschis acest topic pt ca sunt convins ca marea majoritate a celor care au oglinzi rabatabile electric ar dori ca treaba asta sa se faca cumva automat, la scoaterea cheii din contact sau la inchiderea din telecomanda a masinii.

    Stiu ca exista butonul de pe usa si stiu ca nu e mare lucru sa-l apesi, asta daca iti aduci aminte. Eu uit frecvent sa fac asta. Poate exista solutii sa se faca cumva automat.
    Ma gandesc ca nu ar fi o mare chestie pt cineva care se ocupa cu montat de alrme si ca se poate sa fie cuplat contactul de pliere la inchiderea centralizata in asa fel incat cand incui usile sa se rabateze si oglinzile.

    A facut cineva ceva in sensul asta?
    Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
    http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

  • #2
    Chiar e o mare chestie. Da o cautare si o sa gasesti topicuri unde se explica de ce nu se poate la majoritatea hondelor.
    BTW, ce Honda ai? Pune in semnatura modelul.

    http://www.hondafan.ro/forum/showthr...light=rabatare
    Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
    sigpic
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

    Comment


    • #3
      S-a mai zis, se mai zice: calculatorul Honda e astfel programat incat orice comanda externa de genul urcarea automata a geamurilor, inchiderea automata a trapei, plierea automata a oglinzilor, venita de la un alt modul, este interpretata ca o eroare. Deci, nu se poate.

      Comment


      • #4
        Accordul nou inchide geamurile si trapa din telecomanda, deci ar fi posibila si o astfel de functie pentru oglinzi.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • #5
          Originally posted by Doc View Post
          Accordul nou inchide geamurile si trapa din telecomanda, deci ar fi posibila si o astfel de functie pentru oglinzi.
          Da, pentru ca la acordul nou, la fel ca si la Civic cu facelift, a fost schimbat calculatorul. ...Cel putin asa mi-au spus cei de la Asko, cand am fost sambata trecuta la ei, sa fac un drivetest cu Accordul diesel.
          "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

          '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

          Comment


          • #6
            Atat timp cat se poate asta, nu vad ce dificultate ar fi sa fie cuplat si circuitul de la oglinzi pe asa ceva. Ma refer fizic, nu din computer, cu fire . De ex cand inchizi din telecomanda, computerul da semnal de inchis la incuietorile usilor. Daca se leaga fizic (cu fire) si circuitul oglinzilor la cel al incuietorilor computerul o sa dea semnal la amble simultan (desi el "crede" ca da numai la incuietori). Ce propun eu e un fel de workarround.

            Sorry daca par copilaresti comentariile. Nu ma pricep la comp de masini, ma ghidez doar dupa logica elemntara.

            Originally posted by Doc View Post
            Accordul nou inchide geamurile si trapa din telecomanda, deci ar fi posibila si o astfel de functie pentru oglinzi.
            Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
            http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

            Comment


            • #7
              am vazut ca mai exista un thread cu acelsai subiect . O sa-mi sara adminii in cap.
              Sorry, n-am vazut.

              Dar totusi, daca stie cineva cum sau stie pe cineva care stie cum sa faca asta rog spuneti-mi.
              Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
              http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

              Comment


              • #8
                Intelege ca un modul extern calculatorul nu accepta. Daca e el programat, bine (asa cum e la my09 accord), daca nu, nu merge. Punct.
                Stiu bine treaba, pt ca am lucrat la Honda.

                Comment


                • #9
                  Ok atunci. Ce ma enerveaza chestia asta la HONDA - my way or the highway. Vrem lucruri versatile in secolul 20.

                  Parca e un MAC al masinilor.
                  Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
                  http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

                  Comment


                  • #10
                    Au reuşit englezii, pentru Civic, cam aşa.
                    Nu e prea uşor, dar se poate. Nu ştiu dacă merge şi la Accord, dar ar trebui să se fi discutat pe acolo.
                    Pare-mi-se că e şi la vânzare circuitul respectiv.
                    '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                    Comment


                    • #11
                      Hai ca va dau eu o solutie pe care, ca tot mi-ati dat ideea asta, o sa incerc sa o si pun in aplicare:
                      Despre geamuri nu ma exprim pentru ca stiu ca sunt legate de soft (faza cu deschisul si inchisul timp de cateva minute dupa luarea contactului cu conditia sa nu deschizi nicio usa).

                      Pentru oglinzi, mie mi se pare destul de simplu.
                      Sistemul este format dintr-un buton "touch" cu retinere care comanda transmite semnal unor actuatoare din mecanismul oglinzii si care la randul lor comanda motorasele oglinzilor.
                      Standard, motorasele sunt alimentate numai daca este pus contactul deci aceasta problema se poate rezolva usor prin mutarea alimentarii de pe bornele "power only on" contact pe bornele "power allways".
                      Sunt niste "papuci" aflati dupa cutia de sigurante din interiorul masinii (cel putin la mine).

                      Dupa ce se rezolva pasul asta puteti observa ca oglinzile voastre se vor plia si deplia din buton si cu cheia scoasa din contact.

                      Ramane sa rezolvam problema cu plierea automata la incuierea masinii...
                      Aici vine partea mai grea deoarece daca ne legam de partile mecanice ale inchiderii centralizate vom avea surpriza ca atunci cand blocam usile din interior sa se plieze oglinzile .
                      Deci singura solutie este sa ne legam de electrica/electronica...
                      Din cate am observat eu, singura componenta care se activeaza din inchiderea cheii dar nu si in alte situatii este alarma. Daca legam actionarea oglinzilor de activarea alarmei am rezolvat problema .

                      D-asta ziceam ca asta e partea cea mai grea nici macar nu stiu unde este modulul de control al alarmei..dar voi afla !
                      ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                      ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Bodo View Post
                        Pentru oglinzi, mie mi se pare destul de simplu.
                        Sistemul este format dintr-un buton "touch" cu retinere care comanda transmite semnal unor actuatoare din mecanismul oglinzii si care la randul lor comanda motorasele oglinzilor.
                        Standard, motorasele sunt alimentate numai daca este pus contactul deci aceasta problema se poate rezolva usor prin mutarea alimentarii de pe bornele "power only on" contact pe bornele "power allways".
                        Sunt niste "papuci" aflati dupa cutia de sigurante din interiorul masinii (cel putin la mine).
                        sa inteleg ca tu ti-ai facut modificarea...?!? fa si tu un tutorial cu poze. ma intereseaza si pe mine. si la geamuri ar fi misto...
                        nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                        Comment


                        • #13
                          Sa inteleg ca pot sa mut niste papuci si sa am butonul de oglinizi activ tot timpul?
                          Ai facut treaba asta la tine?
                          Ma intereseaza mai putin rabatare automata pt ca nu vreau mereu le strang, cat ma intereseaza sa mearga blestematul ala de buton mereu, nu numai PE CONTACT, nici macar pe accesorii nu l-au pus.

                          Comment


                          • #14
                            Bodo, hai frate cu modificarile
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by toto View Post
                              sa inteleg ca tu ti-ai facut modificarea...?!? fa si tu un tutorial cu poze. ma intereseaza si pe mine. si la geamuri ar fi misto...

                              Inca nu am facut-o dar am o idee destul de exacta despre ce am de facut...
                              O sa trec la treaba si o sa fac si poze .
                              Daca reusesc dimineata sa schimb uleiul mai repede poate imi ramane timp si pentru asta. Oricum ii dau de cap pana la nationala si daca exista posibilitatea sa fac un "kit" pentru oglinzi (ideea am furat-o de la englezi dar nu am de gand sa le platesc drepturi de autor ) poate fac si cateva
                              kit-uri. Sunt sigur ca vor exista destul de multi doritori.



                              Sa inteleg ca pot sa mut niste papuci si sa am butonul de oglinizi activ tot timpul?
                              Ai facut treaba asta la tine?
                              n-am facut-o dar e pe vine. La sedan nu stiu unde se afla papucii aia. Oricum nu e tocmai schimbat 2 papuci pt ca, din fabrica, alimentarea nu pleaca de acolo ci va trebui modificata putzin.
                              ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                              ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                              Comment

                              Working...
                              X