Roata de rezerva??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Din cate am citit pe forumul civinfo , roata de 16 pe care o cautam noi are codul
    06TMPSMRG01HE

    Se gaseste de cumparat prin UK, la pretul de aprox 100 lire.
    Multi si le-au luat de pe site-ul asta http://www.lings.com/ , Introduceti codul de mai sus la "Search by Honda Parts Number" . Problema e ca nu livreaza decat in UK.
    CIVIC 5D 1.8i-VTEC Sport M/T BlackPearl

    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/puresoul/

    Comment


    • Originally posted by civicfan View Post
      Ceea ce ma uimeste este ca cineva are roata de rezerva de 16! 3 reprezentante Honda au spus ca nu se fabrica de 16 si toti vanzatorii din autovit. Motiv pentru care fericitul posesor (mai precis Godspeed) ar putea sa se imbogateasca cu acel exemplar unicat.

      PS: nu fac misto de Godspeed si eu spun ca exista doar ca poate fi greu de gasit.
      Man, ai asa : http://www.civinfo.com/forum/513739-post2.html , http://www.civinfo.com/wiki/index.ph...els#Tyre_Sizes
      O sa fac poze la ea.(punct)
      Se pare ca a existat si 135/70/15 si asta cred ca nu se potriveste la modelele care au protectie la disc de frana(cred ca-s cele care au venit cu kit-ul de reparatii)
      La vanzatorii gen autovit nu o sa gasesti asa ceva, din simplu motiv ca nu e o janta oarecare, are un et agresiv(cred), iar pretul la dealer e asa : 140eu janta, si cauciucul 300 si ceva eu(bridgestone).
      '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

      Comment


      • civicfan, de ce esti atat de sigur ca 185/60R16 nu incape pe janta cu latime de 6.5J?
        Atat timp cat 195/50 sta perfect pe janta lata de 6.5J, 185 va sta un pic intinsa; 205 nu este idealul pentru janta de 6.5J, ci 195. Site-ul anvelopelor Toyo, www.toyo.com, are scrise in dreptul fiecarei dimensiuni de anvelopa si recomandarile de latime de janta intre minim si maxim.
        Verifica daca vrei sa te convingi, la Toyo T1R de exemplu, pentru dimensiunea 185/50R16 este recomandata janta cu latimea intre 5" si 6.5". Balonajul la 185/60 fiind si mai mare, va compensa lejer orice eroare. Nu o iei ca anvelopa de sport extrem; nu o iei ca anvelopa de offroad; trebuie sa te duca pana la prima vulcanizare, iar eu sunt sigur ca o face mai bine decat gluma aia de roata de carucior de carrefour.

        Ce anvelope am gasit pe dimensiunea asta la o cautare scurta, sunt cele 3 de pe cauciucuridirect.ro. Toyo Snowprox S942, Continental WinterContact TS 810 S SSR si Goodyear Ultra Grip GW-3 ROF (culmea, ultimele doua sunt runflat ). Pretul de aproximativ 500 de RON pe bucata cred ca este oricum mai mic decat cele standard de rezerva, iar jante la second la dimensiunea asta se gasesc cu siguranta la preturi foarte acceptabile. De asemenea, ce am insirat aici toate sunt de iarna, deci n-are decat sa te doara-n basca daca faci pana pe fata iarna


        Ai spus ca ai gasit jante de 16x6J, dar nu au ET-un corespunzator...de curiozitate, ce ET au? 10, 20?


        L.E.: nu stiu unde ai cautat tu, dar uite aici un exemplu de janta de 16x6 cu prinderi de 5x114.3, si cu ET mare, de 50: http://www.ityre.com/en/disks/catalog/kfz/5024/ ; ca sa nu zic, ca poate vrei aliaje: http://www.ityre.com/en/disks/catalog/wsp/5694/ ; cauta acolo, si mai gasesti variante.
        Probabil ca la o cautare mai amanuntita poti gasi si ceva mai aproape (adik prin RO)
        LittleM@n
        Senior Member
        Last edited by LittleM@n; 20-02-10, 00:05.

        Comment


        • Hai sa vorbim de ce se poate aduce la noi in tara mai bine. ityre.com nu livreaza decat in Ucraina si celalalt site doar in UK.

          Dupa cum am scris si mai sus, nici eu nu sunt de acord cu faptul ca 205 e latimea minima ce se poate pune pe janta atata vreme cat exista si cauciucuri de 185 x 16 si am facut si calculul 6 inch (latimea jantei )= 6x2.54 = 15.24 < 18.5 (latimea cauciucului).

          E un pas inainte oricum, am aflat ca exista si janta de 6x16 cu ET 50 care cred ca merge - trebuie doar sa vad unde gasesc in Ro.

          Apropo, cei din Vitan nu mi-au citit in palma de janta asta toti se uitau pe niste cartulii in care identificau modelul masinii, anul etc si imi ziceau ce dimensiuni se potrivesc. Eu fiind fixat pe janta de 6 latime care ar putea sa intre in portbagaj ii rugam sa caute asa ceva si tot nu gaseau dimensiunea asta. S-a dovedit ca au gresit si ca exista si dimensiunea asta.

          Godspeed, nu trebuie sa faci poze, ti-am zis ca nu era o aluzie ci doar ca e mai greu de gasit dimensiunea asta pentru roata de rezerva ( la noi in tara ).

          ET ul la janta de aliaj avea 40 si nu se potriveste.

          Ar mai fi inca o problema de care trebuie sa tineti cont si anume ca la orice comanda online nu cred ca ti se returneza banii daca nu se potriveste produsul si de asta prefer sa ma duc undeva si sa o si probez daca exista o diferenta la ET sa zicem.

          Am inteles ca sunt unii care de vreun an de zile tot cauta o solutie pentru roata asta pentru a nu da 500 Euro pe rezerva ( si pentru a intra si in portbagaj ) deci trag concluzia ca e ceva mai dificil de gasit .

          Atata vreme cat am sunat si la vreo 3 reprezentante Honda ( altii au sunat la 10 vezi mai sus ) si tot nu reusim sa o rezolvam ( vorbesc de cei cu Civic 2007 ) din nou trag concluzia ca solutia nu e chiar la un googleit distanta.

          later edit : mi-am dat seama ca doar m-am gandit ca nu sunt de acord cu minimul de 205 pe janta de 6.5 nu scrisesem ci facusem calculul prezentat aici.
          civicfan
          Member
          Last edited by civicfan; 20-02-10, 09:06.
          The UFO 1.8 i -VTEC EBS ( Executive Blueish Silver )

          www.viptenisclub.ro
          sigpic

          Comment


          • ET de 40 este in regula. Probabil ca si 35 este la fel de ok. Nu iei roata sa mergi cu ea nonstop, asa ca in cazul in care mai freaca pe ici-colo, pana la vulcanizare, nu cred ca e o chestie atat de grava (cu toate ca la 40 sunt sceptic ca ar atinge aripa). Iar daca ai si anvelopa pe latime de 185, sigur nu ai probleme cu ET de 40 la janta de 16"x6J.
            Acum trebuie doar cineva dispus sa incerce

            Comment


            • Salutare, stiu ca e un post vechi dar am tot citit si documentat si tot nu îmi dau seama.
              Am Civicul din semnătura, am doar chitul de reparatie, dar apărătoarea de discuri bănuiesc că e cea care e destul de mare ca dimensiune ce am mai văzut la altele de 1.8 în oras eu nu o am,(încerc să atașez o poza) doar o apărătoare normală care are vro 4-5mm după disc.
              Nelămurirea e , pot atunci sa iau o roată slim 114.3 , de 15" ? Ca am ocazia să iau una la un preț bun, pe 16 nu am găsit nicicum.
              Mulțumesc.
              Attached Files

              Comment


              • Da, potriveste roata de 15 pe civic 1.4-1.8 fara problema.
                PS: daca vrei jante de aliaj pe 16 originale, da-mi un semn.
                Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
                Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
                Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
                Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

                Comment


                • Mulțumesc bigfoot23ro , poza ce am puso e cu gentile de iarna care acum le reconditionez. Am si originalele :d Mulțumesc încă odată.

                  Comment


                  • Nu am primit nici eu roata la Civic-ul din 2008, ce l-am achizitionat recet, dar am vazut ca are cric si cheie, in spatiul de depozitate din stanga. Mai este si acea chestie rosie, ma gandesc ca sunt triunghiurile reflectorizante. In drepta ii gol.
                    Sa-nteleg ca n-am nici roata nici chit de pana ?
                    Mersi.

                    Sent from my ONEPLUS 6T using Tapatalk

                    '08 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC Sport, Tangerine Orange

                    Comment


                    • Am cautat pe OLX la dezmembrari, dar se pare ca nimeni nu are roata de rezerva
                      '08 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC Sport, Tangerine Orange

                      Comment


                      • Ce marime cauti?
                        Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
                        Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
                        Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
                        Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

                        Comment


                        • Originally posted by Dumida1 View Post
                          Am cautat pe OLX la dezmembrari, dar se pare ca nimeni nu are roata de rezerva
                          Acum 2 saptamani erau cateva. Am vandut si eu una si vroiam sa fac comparatie de preturi. Olx are raul obicei sa dezactiveze dupa reguli doar de ei stiute, anunturile din categoriile auto sau foarte cautate ca sa forteze vanzatorii sa cumpere promovare! Asa ca unde vezi dezmembrare Honda intreaba si o sa gasesti. Daca are aceleasi specificatii poti lua si de la alte marci japoneze sau frantuzesti. Sau cauta sa pui una normala, daca tot cari balast dupa tine...Un kit de pana e in jur de 250 de lei complet sau chiar 150 daca il cumperi pe bucati.
                          ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                          Comment


                          • Din ce am citit pe aici , roata de rezerva ar avea dimensiunea 135/80/16.
                            O sa mai incerc... Sau o sa achizitionez un kit de pana, daca nu gasesc.
                            Mersi.

                            Sent from my ONEPLUS 6T using Tapatalk

                            '08 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC Sport, Tangerine Orange

                            Comment


                            • Ce chit de pana recomandati ?

                              A incercat cineva acest tip: https://www.emag.ro/kit-antipana-cu-.../pd/DVBXLYBBM/
                              '08 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC Sport, Tangerine Orange

                              Comment


                              • Originally posted by Dumida1 View Post
                                Ce chit de pana recomandati ?

                                A incercat cineva acest tip: https://www.emag.ro/kit-antipana-cu-.../pd/DVBXLYBBM/
                                La acei bani , gasesti rezerva pe 15 .
                                Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
                                Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
                                Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
                                Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

                                Comment

                                Working...
                                X