Probleme ambreiaj Honda Civic 5D

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cand mi-au schimbat pompa de ambreiaj, mi-au spus ca cea noua are un alt cod ceea ce inseamna ca au schimbat modelul cu probleme. M-ar mira ca pe cele noi sa nu puna modelul nou de pompa.
    Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
    sigpic
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

    Comment


    • #17
      Originally posted by BogdanCTR View Post
      Intrebare: a ta e facelift sau pre-facelift? Adica, ai gaurile alea in masca sau nu? Ca vad la culoare Crystal Black.
      Daca e facelift, oare ce efort titanic necesita din partea Honda sa schimbe un furnizor de cilindrii de ambreiaj, avand in vedere ca pana si la generatia trecuta exista un astfel de bug? Ma intreb si eu.
      Raspuns: da, e modelul cu facelift, productie 2009. Se pare ca Honda a continuat sa ia piese de la acelasi furnizor.

      Astazi nu a mai scartait ... poate scap asa
      '09 Honda Civic 5D Sport 1.8 MT - Crystal Black Pearl

      Comment


      • #18
        si la mine scartia un pic...
        sau poate sunt eu prea obsedat cu zgomotele..
        insa la revizie nu le-am zis nimic... dar probabil au uns ca lumea acolo si a disparut orice zgomot.
        Am fost manechin la fabrica de prezervative!
        Rated R for nonstop crude and sexual humor, pervasive strong language, and drug content.

        Comment


        • #19
          Eu am modelu 2008 si in iarna mi-am schimbat pompa aia de la ambreiaj pe garantie la asko. Nu numai ca scartaia dar deja agata rau.. Nu am avut probleme cu modelu asta nou schimbat pana acum cand deja incepe sa scartaie. Deci asta deja e mega bug.
          B-55-MSS Civic 5D 1.8 Black '08 Tottenham Hotspur 4 life!

          Comment


          • #20
            Problema ambreaj Honda Civic 5D

            la civicu meu (31000km) a aparut o problema, de prin luna martie simt ca imi patineaza ambreaju (in momentul in care sunt intr-o treapta de viteza pe la 2-2500rpm si apas acceleratia mai la podea acul turometrului sare brusc pe la 4-5000rpm dar masina nu fuge decat foarte lent dupa care acul coboara si incepe sa accelereze). Am fost la cei de la Asko si au zis ca imi schimba tot ambreaju (aprox 2000 lei + manopera = banuiesc ca pe la 3000 lei). intrebarea este: sa ma duc la asko sau carpati sa imi schimbe tot ambreajul (masina a iesit din garantie la inceputul anului) sau sa ma duc la niste service-uri care sa-mi schimbe doar ceea ce ar putea fi stricat la ambreaj (daca puteti sa recomandati unele service-uri in Bucuresti dar nu cele de la coltul blocului).

            Comment


            • #21
              Eu as merge la Asko sau la CM, dar as lua kitul de ambreiaj de la Augsburg, unde banuiesc ca l-ai lua cu 30-40% mai ieftin.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #22
                Subscriu la cele spuse de Delphi dar, din cate stiu eu, tot ambreiajul era vreo 1800 ron cu tot cu manopera, asta acum vreo 4-5 luni. Mi se pare prea de tot sa fi ajuns acum la 3000 ron din moment ce fluctuatia euro nu acopera diferenta asta nici pe departe.

                Ca sa iesi si mai ok, de ce nu il iei de la Augsburg si sa il montezi intr-un service din provincie?

                Ah, si altceva, cumva ne-am intalnit vinerea trecuta intre apaca si cotroceni iar tu erai intr-un i10 rosu? Daca da, salutare! Daca nu... tot salutare
                ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                Comment


                • #23
                  2.2 sau 1.8?
                  ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

                  Comment


                  • #24
                    Din ce spui tu, ambreiajul nu este stricat, ci este consumat, in sensul ca nu mai are material de aderenta. Deci, n-ai ce repara, trebuie schimbat tot. Eu m-as duce la Asko, baietii sunt de nota 11.
                    Eu te sfatuiesc sa nu mai circuli cu ea pana nu-ti faci programare.
                    Alex, eu banuiesc ca e 2.2.

                    Comment


                    • #25
                      Are Civic de 1,8

                      http://www.hondafan.ro/forum/showpos...postcount=1073
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by ticker View Post
                        aoleu, naspa. e primul caz...?
                        nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                        Comment


                        • #27
                          Daca a utilizat sportiv ambreiajul, sau l-a patinat des, sau a stat cu piciorul pe el, poate fi si 1.8 fara probleme.

                          Comment


                          • #28
                            omu' zice ca e profesionist, dar, ma rog...
                            nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                            Comment


                            • #29
                              La ce a explicat el in postul ala (consum ulei, zdranganeli, ambreiaj, etc.), eu zic ca o cam rupe pe madam masina. Si eu am aproape 30.000 km cu Sedan-ul si absolut nici o problema de nici un fel nu am.

                              Comment


                              • #30
                                "Mai are si alte probleme cum ar fi si scrtaitul stergatoarelor sau a geamurilor cand le cobor, dar sunt probleme minore care se pot rezolva cu ciocanul."

                                Mda, profesionist, nu am ce zice.

                                Iar ambreIajul daca patineaza, il schimbi. Nu vad de ce trebuia topic. A mea are 34.000 km si recunosc ca am mai condus si cu clapari, dar ambreiajul e ok. Cunosc "soferi" care tin masina din ambreiaj cand sunt in rampa si li se pare amuzant.
                                Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                                2 roti

                                Comment

                                Working...
                                X