MANDREI83: '07 Toyota Prius Executive, 1.5 Hybrid Synergy Drive, Metallic Gray (1G3)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by mandrei83 View Post
    ............
    Cand o fi sa se scumpeasca, o sa ii adaug si un modul de conversie PHEV sau energie solara si tot ieftin o sa merg. Mi-l instalez chiar la Bacau, unde mi-am pus si instalatia GPL.
    Ziceam la un moment dat aici pe forum ca e un tip din Bucuresti care si-a convertit Priusul in vehicol PHEV. Va atasez poza cu ecranul lui, ca sa vedeti ce consum a avut in ultimii 206Km: 1.3/100Km.
    Attached Files

    Comment


    • #77
      Ai uitat sa treci si costurile curentului necesar incarcarii bateriilor , amortizarea investitiei PHEV , daca nu locuiesti la curte sau eventual sa ai acces la o sursa de alimentare cu energie, este imposibil de utilizat ! Traiesc cu speranta ca si Romania sa intre in randul tarilor promotoare constructiilor masinilor electrice si pe viitor sa putem alimenta cu energie electrica in toate parcarile ....bineinteles viitoarele noastre masini electrice, hybride, de care or fi numai sa ne coste mai putin, ca ne-au rupt cu preturile astea la carburant.

      Comment


      • #78
        Am intrebat omul cu sistemul PHEV pe Prius si mi-a zis ca ii consuma 1kWh/ora si tine masina "la incarcat" cam 4 ore. Deci, "un plin" de 40Km il costa 1.5RON... si asta cu conditia sa stai la casa si sa ai acces la o sursa de 220VCA.

        Comment


        • #79
          Aha, deci ca sa faci aia 200km ai nevoie de 5 plinuri, adica 20 ore ) Pentru unii timpul costa mai mult decat 1 litru de benzina...
          Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
          Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
          1000 Locuri de vizitat in Romania

          Comment


          • #80
            Eu zic ca n-ar fi o problema timpul, daca as/ai locui la casa. Treaba e simpla: cand ajungi acasa, o pui la incarcat pentru cateva ore.
            Oricum, vorbind exclusiv de o masina hibrida pe GPL, sa faci zilnic 30Km de 20 de ori pe luna cu maxim 200RON, eu zic ca e afacere, chiar daca nu ai kit PHEV pe ea. Iar daca montezi acest kit si il folosesti in regim mixt, tot ai un consum de 2.5% pe o distanta de vreo 200Km prin Bucuresti. GPL-ul te ajuta mai degraba la drum lung, dar si in Bucuresti...

            Comment


            • #81
              In weekend am facut un drum Bucuresti-Zarnesti (ruta Ploiesti-Brasov), pentru o mica plimbare in Piatra Craiului. Am alimentat cu GPL si benzina ambele rezervoare vineri seara, sambata dimineata am plecat la munte si le-am umplut pe amandoua din nou la intoarcere duminica. Cu ocazia asta, am zis sa fac un calcul up-to-date la consum, tinand cont de costurile actuale ale combustibililor. A iesit asa:

              436Km pentru 83RON/20EUR/29USD. Calculat la 100Km, iese un cost de 19RON/4.58EUR/6.65USD. Consumul de benzina e cam 1l/100Km, in timp ce consumul pe GPL a fost de aproximativ 5l/100Km.
              Attached Files
              mandrei83
              Senior Member
              Last edited by mandrei83; 11-04-11, 20:30.

              Comment


              • #82
                Si totusi Ceausescu traieste, el te-a servit la benzinarie !.....asa scrie pe bon !!
                WillyCR-VFAN
                Senior Member
                Last edited by WillyCR-VFAN; 11-04-11, 21:28.
                Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                Comment


                • #83
                  Cum ma stie lumea mai maniac cu ingrijitul masinii (respectiv ce pun pe ea), m-am gandit sa fac un rezumat cu achizitiile din ultima vreme:

                  1. Pentru revizia de 75.000Km, ce se apropie cu pasi repezi, am luat:
                  Mobil 1 44976 Extended Performance 5W-30 Motor Oil - 1 Quart, Pack of 6 - 55USD pentru 6 litri
                  FRAM CF9846A Fresh Breeze Cabin Air Filter - Filtru interior, 13USD
                  K&N 33-2329 Replacement Air Filter - Filtru K&N care se curata/spala, 27USD
                  K&N 99-5050 Filter Care Service Kit - Kit curatare filtre K&N, 11USD
                  Mobil 1 M1-103 Extended Performance Oil Filter, Pack of 2 - 22USD

                  2. Pentru revizia de 90.000Km, am luat:
                  Bujii Denso SK16R11 cu iridiu, set de 6 bucati - 55USD

                  3. Tratament geamuri & stergatoare:
                  RAIN-X 16.9 oz Washer Fluid Additive, Treats 4-gallons - 6USD
                  RAIN-X 7 oz ANTI FOG AF21212 - 4USD
                  RAIN-X 7 oz. Rain Repellent For Glass - 2USD (lichidul acesta se vinde si in Metro, doar ca e sub alt brand. E tot Made in USA, doar ca la Metro e 13RON)
                  Rain-X 5079275 Latitude 8-In-1 Premium Graphite Coated Wiper Blade - 18" - 13USD
                  Rain-X 5079281 Latitude 8-In-1 Premium Graphite Coated Wiper Blade - 26" - 19USD

                  4. Electronica:
                  PLX Devices 2340 KIWI WiFi, scanner OBD II prin WiFi pt. iPhone. O folosesc cu aplicatia Dashcommand - 149USD

                  5. Tool-uri camping&stuff:
                  Power Bright PW1100-12 Power Inverter 1100 Watt 12 Volt DC To 110 Volt AC - 80USD
                  Coleman Pack-Away 4-In-1 Table - 63USD
                  Coleman 8D LED Pack-Away Lantern - 30USD
                  Coleman Multi-Purpose Lantern Stand - 30USD
                  Ming's Mark SL1204-BLACK/FLAG Black and Flag Full Back Folding Director's Chair - 55USD

                  6. Transport SUA=>Romania ~ 50USD pentru vreo 20Kg. Deci, merita.

                  7. Transport (portbagaj masina):
                  ---Portbagaj Thule Atlantis 600 - cumparat din RO
                  ---Kit prindere Toyota Prius:
                  -Thule Aero Bar 862
                  -Thule Rapid System 754
                  -Thule Kit 1345


                  Nota:
                  -stergatoarele si tratamentele pt. geamuri sunt alese pe baza unor review-uri ConsumerReports si ale altor site-uri. Se pare ca sunt cele mai laudate in SUA, asa ca vi le recomand cu incredere si voua.
                  -n-am nevoie de 220VCA, pt. ca toate incarcatoarele moderne si sursele de notebook/laptop functioneaza cu 110VCA. Implicit, consumul de putere consumata de la baterie e mai mic.


                  mandrei83
                  Senior Member
                  Last edited by mandrei83; 23-05-11, 14:33.

                  Comment


                  • #84
                    Tratamentul pentru parbriz cuprinde si solutie anti-ploaie? Ieri am spalat masina la OMV auto-servire si am limpezit direct cu ceara. M-a prins ploaia si am fost super mirat sa vad ce faina vizibilitate ai, fara sa folosesti stergatoarele. Banuiesc ca asa face si smacul asta, nu?
                    Cel anti-fog, cred ca este o prostie, mi-am luat de la Ma-Fra dar este pera uleios si mi se pare ca manjeste geamul.
                    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                    Comment


                    • #85
                      Da, cred ca de "Rain repellent" vorbesti. Pe PriusChat vorbea lumea de el foarte mult, se pare ca e destul de populara firma Rain-X in SUA iar produsul isi face treaba. E recomandat cam peste tot, inclusiv in diverse teste auto si in ConsumerReports.

                      Ah, am uitat. In weekend mi-am montat ECU-ul pentru senzorul de ploaie si lumina! Am mers la Catalin in Bacau, baiatul care se ocupa cu montarea instalatiilor GPL si aici pe forumul Honda... Iata-l aici in actiune, in timp ce mesterea la dashboard-ul masinii mele.
                      mandrei83
                      Senior Member
                      Last edited by mandrei83; 23-05-11, 14:55.

                      Comment


                      • #86
                        Andrei, chiar daca n-ai Honda, te consider printre cei mai valorosi useri ai acestui forum, iti citesc postarile cu placere
                        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                        … Jazz do it ...

                        Comment


                        • #87
                          Multumesc pt. aprecieri, ma bucur sa primesc feedback-ul acesta! Incerc sa fiu cat mai punctual si detaliat in posturile mele, mai ales ca tin la calitatea informatiei (pe unii poate chiar ii intereseaza) si sunt atent la detalii.
                          Bine, nu sunt posesor de Honda, dar admir marca si imi plac oamenii de pe acest forum. Deh, am pana si suporti HondaFan la Toyota mea...
                          mandrei83
                          Senior Member
                          Last edited by mandrei83; 23-05-11, 19:04.

                          Comment


                          • #88
                            Andrei, am vazut stirea cu chemarea a peste 100.000 de Prius-uri in service, pt probleme la directie, dar cred ca nu e cazul masinii tale....cu siguranta sti deja despre ce e vorba !
                            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                            Comment


                            • #89
                              Nu stiam de recall, am aflat de la tine si apoi am cautat pe Goagal...
                              Se pare ca sunt afectate Priusurile vandute intre 2001-2003, iar recall-ul are legatura cu sistemul de Power Steering:

                              http://www.autoguide.com/auto-news/2...ing-issue.html
                              http://pressroom.toyota.com/releases...Prius+Vehicles

                              O singura chestie ce-mi place enorm la japoneze (vorbesc aici de posesorii de Honda si Toyota - cu ei interactionez cel mai mult): nu stai cu teama ca iti pica o piesa la masina cand ti-e lumea mai draga... cum se intampla cu frantuzoaicele care sunt ieftine la achizitie, dar te rup la costurile de service!

                              Vorba aia: dai un ban, dar dormi linistit...

                              Comment


                              • #90
                                Pe unde am mai plimbat Priusul in ultimii doi ani:

                                2011.04.17 - Weekend dirt trip at Padina - Bucegi (RO)

                                2011.06.11 - Transalpina, Transfăgărășan, Rucăr-Bran (RO)

                                2012.05.18 - Lysefjord and Preikestolen (NO)

                                2012.06.21 - Norway in a nutshell (day 1/3)
                                Trollveggen (The Troll Wall) and The Romsdalen Valley
                                Mardalsfossen Waterfall (the total fall is 705 metres)
                                Aursjøvegen Mountain Road (toll road) - www.visitaursjovegen.no
                                The Atlantic Road / Atlanterhavsveien - www.theatlanticroad.com
                                Ferry: Sølsnes -> Åfarnes

                                2012.06.22 - Norway in a nutshell (day 2/3)
                                Trollstigen Mountain Road
                                Gudbrandsjuvet Ravine
                                Ferry: Linge -> Eidsdal
                                Geiranger Fjord
                                Geiranger Town - http://www.geiranger.no/
                                Gamle Strynefjellsvegen Road - http://www.nasjonaleturistveger.no/en
                                Camping between Bismo and Lom

                                2012.06.23 - Norway in a nutshell (day 3/3)
                                Donfoss Camping, near Lom
                                Lom Stavkirke (Lom Stave Church)
                                Lom Village
                                The Saga Column at Sognefjellsvegen in Bøverdalen (34m), near Lom
                                Elveseter Hotel at Sognefjellsvegen in Bøverdalen, near Lom
                                Urnes Stavkirke (Urnes Stave Church)
                                Ferry: Urnes -> Solvorn
                                Kaupanger Stavkirke (Kaupanger Stave Church)
                                Ferry: Mannheller -> FodnesBorgund Stavkirke (Borgund Stave Church)
                                Lærdal Tunnel (Lærdalstunnelen) - 24.5Km, connecting Lærdal and Aurland
                                Camping in Undredal Village
                                Norwegian main plate and desert

                                2012.08.10 - Öland Island (SE)
                                Borgholm Castle - http://www.borgholmsslott.se/
                                Solliden Castle - http://www.sollidensslott.se/
                                Byrum sea-stacks
                                The lighthouse Långe Erik
                                The Sandvik mill - http://www.sandvikskvarn.se/The+Mill/gb/52/
                                Ölands windmills
                                Gettlinge burial ground
                                Regenbogen Mönsterås camping - http://www.regenbogen.se/

                                Comment

                                Working...
                                X