Discutii despre detailing, do's & don't's

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • da, e pusa perfect, vezi in albumul meu poze.
    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
    Ex:
    2014 Honda Civic Executive
    2011 Honda Civic GT

    Comment


    • Salut! Ca proiect de vara, cand ajung intr-un weekend pe la tara mi-am propus sa fac o curatare interioara ca lumea (ca la lipsa mea de experienta nu i-as zice detailing) CR-V-ului meu si as avea nevoie de niste sfaturi. Am citit tot topicul dar am ramas relativ confuzat.

      M-am gandit sa iau asa:
      - pentru piele Leatherique Rejuvinator Oil & Prestine Clean, intrebarea ar fi ce cantitate imi trebuie ca sa fac tot interiorul ca lumea?
      - pentru bord si ce plastice or mai fi, cred ca voi lua Einszett Cockpit Premium, dar vad ca aikonelutzu recomanda si asta: http://www.pro-detailing.ro/smartwax...tice-p-83.html
      - m-ar ajuta orice sfat privind accesorii - ce imi trebuie? lavete, perii, manusi, alte chestii? eventual o sursa de unde sa iau - merg si chestii de super-market daca sunt ok, nu sunt mega-pretentios si nu am buget de bagat in accesorii, mai ales ca e posibil sa nu repet operatiunea (prea curand)
      - la exterior ca principiu nu ma bag, o sa merg la aikonelutzu cand mai fac rost de bani, dar o chestie la care ma bate gandul e o solutie de curatat jantele - arata cam nasol, cu praf (de placute?) care pare incastrat in ele, la spalatorie nu prea ies stralucit. Am vazut recomndata asta http://sonax.store.ro/sonax.php?id=53#, dar as lua ceva similar daca este de la pro-detailing.ro, cred ca acolo fac comanda si vreau sa iau tot dintr-un loc pe cat posibil, sa nu ma complic

      Merci frumos pentru orice sfat

      Comment


      • Salut!

        -pentru piele, eu recomand sa iei la un litru, iesi mai bine la pret. Dar daca vrei sa-l incerci mai intai, in curand apare mini-kitul de 125 ml ca sa-ti dai seama daca iti place.
        - Cockpit premium e foarte bun daca il folosesti des, gen la 2 saptamani. Daca faci mai rar curat, mergi pe a doua recomandare.
        - Pentru interior iti trebuie 3-4 carpe ieftine microfibra pentru trebuirle murdare, o perie de mansete(o gasesti in carrefour) pentru piele, o perie mai dura pentru mocheta - tot in carrefour. Daca faci rar, nu stiu daca merita sa-ti recomand ceva profi.
        - la exterior nu vad de ce nu te-ai baga, o sa vezi ca e o munca plina de satisfactii sa-ti ceruiesti masina. Daca nu vrei sa faci greseli, vino la un tratement exterior si stai langa mine sa vezi ce inseamna. Pentru placute recomand solutia aleasa de tine. Il poti lua din acelasi loc cu leatherique.

        Daca mai ai nevoie de sfaturi, nu ezita. Raspund cat de repede pot!
        "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
        sigpic

        Comment


        • Multumesc frumos pentru sfaturi. Am luat deja leatherique kit la 0.5l, cockpit premium si sonax full effect, trebuie sa ajung sa le si folosesc. Am mai luat set de 5 lavete kent si o perie de haine, cu par destul de moale, trebuie sa iau si o perie de covoare. Mai am prin casa Vanish de covoare, o sa il incerc pe tapiterie de pe tavan, ca in zona portbagajului are niste urme de maini murdare.

          Pt exterior o sa trec odata pe la tine si dup-aia ii mai fac eu ceruire de intretinere. Masina e luata sh si a stat la fostul proprietar 5 ani, intretinuta ok dar nimic special, trebuie improspatata putin.

          A propos de Sonax full effect, daca fac tratamentul pe iarba, are cineva idee daca arde iarba sau ceva cand il clatesc de pe roti?

          Comment


          • Cu placere! Te astept oricand!

            E posibil s-o arda, nu este solutie tocmai eco.
            "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
            sigpic

            Comment


            • In fine am apucat in weeke-end sa fac mare parte din ce voiam.

              1. Periat cu perie aspra de covoare tot ce inseamna mochete si aspirat, iar periat iar aspirat... Interesant, dupa vreo 4-5 ani la fostul proprietar, care a plimbat copilul si probabil nu a ridicat niciodata scaunele din spate, am gasit sub ele: pai de suc, creioane, bricheta, o mare cantitate de biscuiti de retinut, daca nu faceti deja asta, ridicati ocazional scaunele din spate cand mergeti laspalatorie sa aspire interiorul

              2. Am sters toate plasticele cu Einszett Cockpit Premium - rezultate ok, nu se vede mare efect dar era destul de ok si inainte; s-au mai luat niste urme de murdarie, multumit una peste alta

              3. Tratament cu Leatherique - Rejuvinator Oil si Cleaner - FOARTE multumit; la aspect nu se vede mare lucru ca e piele neagra, pare mai curata, aspect frumos mat, dar mi se pare o diferenta semnificativa tactila: pielea se simte mai fina si mai placuta, cred ca s-a mai muiat putin

              Nu am apucat: sa fac tapiteria de pe tavan, sa fac jantele cu Sonax Full Effect

              Va multumesc frumos pentru sfaturile date pe aici

              Comment


              • Salutare!

                Am dus masina la o "reconditionare" a interiorului, si din cate am vazut principa actiune e curatul peste tot cu jet de abur. Masina a iesit foarte bine dupa, mai ales ca la mine tapiseria e textila, cu gauri mari, inclusiv pe fetele de la usi.

                Drept urmare, mi-am comandat un dinasta: http://amzn.to/MSJb6O si am doua intrebari:
                - stie cineva de ce bine/nu e bine cu aburi, contraindicatii, etc?
                - ce solutie de curatat sa folosesc?

                Multam fain, si revin cu detalii
                Adi
                '08 CTR GT
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/adyhere4u/

                in curand...

                Comment


                • Salutare !

                  Am observat de vreo 2 zile niste picaturi de rasina pe masina, cazute dintr-un pom sub care parcam (a se vedea poza).
                  Click image for larger version

Name:	IMG_20121003_090517.jpg
Views:	1
Size:	24.1 KB
ID:	713482
                  Ideea e ca stergand geamurile cu solutie de geamuri, am observat ca acele puncte de rasina nu se curata, si sunt foarte lipicioase si intarite pe geam/vopsea.
                  Pe vopsea nu am dat cu nimic, in ideea sa nu o zgarii, spuneti-mi va rog daca stiti cu ce as putea sa curat caroseria/geamurile de aceste picaturi.

                  Multumesc anticipat !
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • sfatul meu: suna-l pe aikonelutzu si intreaba-l.
                    eu personal, pe caroserie as incerca cu clay-bar sa iau ce e la suprafata, iar daca e impregnata si in lac prostia aia, probabil ar trebui un polish.

                    ia uite ce am gasit : http://www.pro-detailing.ro/sonax-tr...ina-p-722.html
                    civic 2.2 5D FK3
                    CR-V 2.2 AT RE6

                    Comment


                    • Nu e impregnata in lac, doar adera foarte bine la el. Interesanta solutia, ii dau totusi un telefon si lui Eugen.
                      Mersi !

                      LE
                      Fara legatura cu subiectul expus de mine, ceva mega interesant !
                      BlackMagic
                      Senior Member
                      Last edited by BlackMagic; 03-10-12, 17:02.
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • Mega interesant, mega dubios . Nu am gasit unde este pretul pentru aplicare, insa pana ajungi sa ti se aplice acel strat pe masina, platesti o gramada sa o pregatesti.
                        Pana la urma vopsitul masinii nu e asa de scump.
                        '08 Civic 5D MT\AT Milano Red

                        Comment


                        • Nu trebuie sa revopsesti masina. Trebuie spalata si decontaminata sau folosita solutia Sonax Tree Sap Remover sau o solutie speciala pentru inlaturarea bitumului (daca inlatura bitumul, cu siguranta o sa inlature si rasina de la copaci). Ai vorbit cu Eugen?
                          Curatare Piele
                          Produse Meguiar's

                          Comment


                          • Cum pot sa dau si eu de Eugen?
                            Nr de tel pe care il aveam eu pare sa nu mai fie bun.
                            Mulțumesc.

                            Comment


                            • Problema: CR-V Polished Metal Metallic cu o gramada de zgarieturi (swirls), plus cateva zgarieturi mai serioase.
                              Intrebare: Se pot corecta swirls-urile cu un polish manual de pe aceasta vopsea ? Daca da, ce polish-uri (care sa poata fi gasit local) ar fi recomandate si cu ce se pot aplica ?

                              Multumesc.
                              2011 Honda CR-V 2.0 A/T Polished Metal Metallic

                              Comment


                              • Scuze ca raspund asa tarziu.
                                @lal
                                Se pot corecta manual cu polishurile menzerma sau 3M, posibilitate de corectie prin treceri manual este de 20-30%.
                                Polishurile se gasesc relativ usor, menzerma gasiti @prodetailing.
                                Se aplica cu bureti speciali, ori cei pentru masina de polishat ori special pentru corectie manuala.
                                Pentru orice fel de zgarietura ai nevoie de 2 tipuri, cel mai abraziv(compound) si cel mai fin(finish).
                                Se aplica prin miscari circulare si se avanseaza incet, sa nu lucrezi o suprafata mai mare de 30X30 care ar trebui lucrata aprox 5 min pentru a se sparge particulele abrazive.
                                O sa observi ca partile plastice se coreteaza mai usor decat cele metalice, asta fiindca caldura creste mai repede si permite o corectie un pic mai usoara.
                                Daca ai nevoie de ajutor, ma suni si iti explic.
                                Numarul meu este 0728238436.
                                Spor la treaba!

                                @seth
                                Ti-am raspuns la PM. Scuze de intarziere.
                                "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X