Discutii despre detailing, do's & don't's

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare,
    Cred ca intrebarea mea e putin offtopic insa nu prea stiu unde sa intreb
    Am un aparat de spalat cu presiune (Basch Aquatak 100) de care sunt cat de cat multumit. Insa nu am o spuma prea "performanata".
    Folosesc acum o spuma activa cu ceara de la Turtle Wax insa nu imi scoate jegul aproape deloc
    Eu dau cu jetul ca sa "inmoi" mizeria, apoi dau cu spuma, o las 2-3 minute si apoi clatesc. Dupa ce se usuca se vede ca noroiul inca e prezent pe masina
    Va rog mult de tot se poate sa ma ajutati cu un model/marca de spuma activa care sa dizolve si noroiul/mizeria?
    Am incercat Activ D de la Kimicar de care am fost placut impresionat, insa din cate am intrebat acest produs este degresant si nu cred ca e prea ok sa o folosesc la fiecare 2-3 saptamani - duce la pierderea luciului caroseriei, din cate am aflat.
    Ce spuma activa ati recomanda? Nu ma intereseaza sa faca prea multa spuma (ca la spalatorii), insa vreau sa dizolve mizeria
    Multam mult de raspunsuri!
    Astra H, 1.6 Twinport

    Comment


    • O astfel de spuma (http://www.mafra.ro/spuma-activa-jed...elor-p-51.html) ar fi ok?
      Inmoi jegul, apoi aplic spuma cu ajutorul unui vermorel de gradina si apoi clatesc.
      Oare pe termen lung va degrada vopseaua?
      @aikonelutzu sau alti colegi ce parere aveti?
      10x
      Astra H, 1.6 Twinport

      Comment


      • Scuze ca raspund asa tarziu!
        Recomandarea mea este sa folosesti sampon auto cu 2 galeti(una de sampon, una sa clatesti manusa/buretele) daca nu ai un nebulizator. Dar daca vrei neaparat sa folosesti spuma activa, foloseste Kilav Extra de la Kimicar, nu contine Soda caustica si nu duce in timp la matuirea caroseriei. Nici Activ nu duce la matuirea caroseriei daca folosesti o ceara o data la cateva luni.
        Important este sa clatesti cum trebuie si cu jet puternic. Boschul 100 nu face fata la mizerie veche/grosiera si asta inseamna ca o sa ramana mizerie pe caroserie si mai mult ca sigur o sa o freci pe caroserie cand o sa vrei sa usuci masina!

        Cea mai buna solutie este:
        -clatit cu bosch
        -spalat cu 2 galeti si sampon
        -clatit cu bosch

        E cea mai sigura metoda, si care tine caroseria stralucitoare cel mai mult timp.
        Asta daca nu ai nebulizator profesionist si aparat de presiune de 150+ bari, atunci se schimba situatia si poti spala cu spuma activa si sa nu risti sa faci mai mult rau decat bine!

        Sper ca te-am ajutat!

        Si multumesc tuturor pentru votul de incredere!

        Va doresc o zi buna in continuare!
        "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
        sigpic

        Comment


        • Multumesc mult aikonelutzu!
          Despre JEDY SELF de la Mafra poti sa-mi spui ceva?
          10x
          Astra H, 1.6 Twinport

          Comment


          • Salut!

            E ok, e o varianta mai diluata la o spuma activa formulata pentru Mafra Romania. Isi face treaba, dar tot ai nevoie de un aparat de presiune mai bun. Recomandarea mea este sa dai de 2-3 ori cu spuma inainte sa stergi masina. Asta ca sa fi sigur ca nu ramane mizerie pe caroserie.

            Bafta!
            "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
            sigpic

            Comment


            • Multumesc mult de tot!
              Astra H, 1.6 Twinport

              Comment


              • Salutare

                Cum am reusit sa ma pricopsesc cu un frumos caz de rubeola si trebuie sa stau in casa...am avut timp sa rasfoiesc mai in detaliu acest topic.
                Eu incerc pe cat posibil sa imi spal masina singur. Pentru aceasta delectare in fiecare weekend am la indemana o curte neumbrita, un karcher de 110 bar si o duza spumanta karcher.
                Pana acum am folosit spuma activa karcher combinata cu spalat manual cu manusa franjurata, adica clatit cu jet, aplicat spuma, spalat cu manusa clatita in galeata cu apa si putina solutie, clatit din nou si sters cu laveta piele.

                Masina este acum la detailing interior - exterior la zone protect. Am ales zone protect pentru pretul lor mediu si mi-au inspirat incredere...acum com vedea daca decizia a fost buna sau nu. Sunt convis ca serviciile si produsele folosite de aikonelutzu sunt mai bune dar nu m-as fi incadrat in momentul de fata la capitolul costuri. Rugamintea mare catre voi este sa ma ajutati cu cateva recomandari referitor la ce produse de intretinere sa folosesc in continuare. Mentionez ca prefer sa cumpar produse pe care le gasesc local (romania). In multe posturi sunt metionate produse care se gasesc pe un site care nu mai functioneaza. Astfel, cred ca ar fi bine sa facem o mica recapitulare cu ce produse si de unde am putea sa le luam.

                E clar ca cea mai buna metoda de spalat este cea cu doua galeti, mai ales pentru cei care nu avem aparate de foarte mare presiune. Dar din lipsa de timp sau uneori de chef, eu cel putin s-ar putea sa abordez si o varianta intermediara de spala cum e cea de mai sus.

                Deci, ce recomandati pentru:
                * Spalat exterior
                * Ceara lichida (aici ma refer la ceara care se aplica dupa spalare nu la tratament cu ceara solida sau lichida o data la cateva luni)
                * Intretinere cauciucuri (aici eu as prefera o solutie lichida si nu spray pentru ca am senzatia ca mai mult il dau pe langa)
                * Intretinere chedere
                * Curatat jante
                * Curatat plastice interior - mafra pulimax
                * Curatat interior piele - eu am folosit o solutie pastoasa de la Meguairs si am fost multumit de rezultate cu exceptia ca daca aveti piele perforata (cum e spre ex la scunele din accord sau volanul de FN2) este destul de greu sa o cureti
                * Curatat geamuri - am incercat solutii de la cele simple de sters geamuri pana la cele facute pt auto dar tot din supermarketuri si am ajuns la concluzia ca cea mai buna pt spalat geamurile este apa simpla, fara sa lase urme. Poate stit voi o solutie care sa curete fara sa ramana geamul cu reflexii cand bate soarele.
                * Carpe pt exterior, interior si geamuri

                Magazinele online romanesti inca valabile pe care le-am gasit in posturi pana acum ar fi:
                http://www.chemicalguys.ro
                http://www.colindetailing.ro
                http://www.mafra.ro

                Multumesc lui aikonelutzu, dar si celorlati ce au impartasit experianta lor pe acest topic.
                Honda Civic Type R Black | ex Honda Civic 5D 1.8 Sport M/T Rosie | ex Honda Accord 2.0 Executive A/T Crystal Black Pearl

                Comment


                • Completez eu cu 2 magazine:

                  http://www.sonax.store.ro/index.php?p=12
                  http://www.meguiars.store.ro/index.php?p=12
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                  Comment


                  • @Aikonelutzu

                    saptamana viitoare o sa te sun si eu sa ne vedem, cand si daca ai vreme cu doua obiective:

                    1. pentru o curatare profi la pielea neagra din tourerul meu
                    2. un pic de consultanta pe teme de exterior - sa vedem ce pasi trebuie sa fac sa il fac si pe afara "boboc" in primavara asta

                    in alta ordine de idei, un feedback foarte bun pe omul recomandat de tine pentru remediat ciobituri de parbrize; a lucrat exceptional pe Legend-ul lui Dragos; parolist, profi, ok la pret
                    "Ethics. That's always so inconvenient."
                    Cal Lightman

                    Comment


                    • @Turkish

                      Ma bucur ca totul a fost ok!
                      Ne auzim cand vrei tu pentru orice aspect!

                      Ma bucur ca informatiile au fost de ajutor!

                      Acum, referitor la lista:

                      * Spalat exterior - Orice sampon auto e bun, important este sa nu fie cel mai ieftin si sa fie diluat coresp.
                      Nu recomand cele mai scumpe sampoane, ele sunt gandite pentru altceva ( de ex. daca ai o ceara scumpa si vrei sa reziste mai mult, cauti un sampon care sa curete dar sa fie si prietenos cu ceara).
                      * Ceara lichida (aici ma refer la ceara care se aplica dupa spalare nu la tratament cu ceara solida sau lichida o data la cateva luni). - Asta de fapt se numeste Spray Detailer si are rolul de a readuce luciul dat de o ceruire proaspata si sa adauge un pic de protectie. Pentru cei care vor ceva de buget sa ia din Carrefour/Cora/etc. produsul de la Astonish care este 10 lei 0.5 litri si se numeste Spray Shine(parca). Pentru cei care vor lux, aveti la Meguiars Spray wax-ul, care chiar ofera ceva protectie.
                      * Intretinere cauciucuri (aici eu as prefera o solutie lichida si nu spray pentru ca am senzatia ca mai mult il dau pe langa). Turtle Wax Platinum din Carrefour/Cora/etc., ieftin si e sub forma de gel. Recomand sa-l aplici cu un buretel de vase sau cu o pensula, apoi stergi cu o carpa.
                      * Intretinere chedere. Einszett Gummipfledge - gasesti pe www.pro-detailing.ro
                      * Curatat jante - Eu recomand asta: http://sonax.store.ro/sonax.php?id=53#
                      * Curatat plastice interior - mafra pulimax sau http://www.pro-detailing.ro/smartwax...tice-p-83.html
                      * Curatat interior piele - eu am folosit o solutie pastoasa de la Meguairs si am fost multumit de rezultate cu exceptia ca daca aveti piele perforata (cum e spre ex la scunele din accord sau volanul de FN2) este destul de greu sa o cureti - Sau produsele astea: http://www.viprotec.ro/category.php?id_category=10
                      * Curatat geamuri - am incercat solutii de la cele simple de sters geamuri pana la cele facute pt auto dar tot din supermarketuri si am ajuns la concluzia ca cea mai buna pt spalat geamurile este apa simpla, fara sa lase urme. Poate stit voi o solutie care sa curete fara sa ramana geamul cu reflexii cand bate soarele. - Alcool izopropilic diluat intre 1:1- 1:6, nu lasa absolut nici o urma pe geamuri. SA NU FOLOSITI PE FOLII!!!
                      * Carpe pt exterior, interior si geamuri - Aici e mai greu, dar pe scurt:

                      Uscare: http://www.pro-detailing.ro/smartwax...auto-p-91.html
                      Sters ceara/bord: http://www.pro-detailing.ro/smartwax...ibre-p-90.html
                      Sters geamuri: http://www.pro-detailing.ro/liqui-mo...ire-p-224.html
                      Pentru orice altceva: lavetele cele mai ieftine posibil, important este sa fie microfibra!

                      Sper ca a ajutat!
                      Spor la treaba!
                      "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
                      sigpic

                      Comment


                      • m-am programat si eu sambata cu masina la expert detailing, pentru pachet complet detailing interior+aplicare protectie speciala piele alcantara (ei spun ca gratie acestei protectie, scaunele nu se vor mai murdari foarte usor)+folie. va voi spune dupa daca a meritat pachetul respectiv.
                        2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                        Ex:
                        2014 Honda Civic Executive
                        2011 Honda Civic GT

                        Comment


                        • Neinspirata alegere...parere personala ! Poate doar la partea cu folia or fi ok, in rest sunt mediocri.
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • in iasi nu stie nimeni asa ceva?
                            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                            Comment


                            • Aiko ..de ce nu IPA pe folii? ..eu folosesc de ceva timp si nu am observat ceva rau..

                              Comment


                              • ai avut experiente neplacute cu ei black magic? eu am pus folie la ultimele 2 masini, si sincer pentru asta au lucrat perferct. la detailing nu sunt atat de buni vrei sa spui? bine, adevarul ca nici eu nu prea am nevoie de detailing, ca masina e aproape noua, are doar 18000 km, nu are nicio pata sau altceva, insa vreau sa miroasa a curatenie in ea, mai mult de aia ii fac detailingul asta.
                                2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                                Ex:
                                2014 Honda Civic Executive
                                2011 Honda Civic GT

                                Comment

                                Working...
                                X