Discutii despre detailing, do's & don't's

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Asa cum cita si Bogdan, "Experience is required when working with polishes". In plus mai e nevoie de ceva scule, substante si nu in ultimul rand de un spatiu adecvat (acoperit, ferit de vant de praf, cu lumina buna samd).
    In conditiile in care nu am cele necesare (inclusiv timp) unde mai mai pot corecta cateva zgarieturi de pe masina ? La Wizards nu mai recomanda nimeni, la Expert Detailing cam la fel, mai exista vreo solutie probata ?
    Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

    Comment


    • #32
      Eu am facut doar sealant la Mania Detailing si pentru atat am fost multumit.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #33
        Asa, pana la nivel de ceruire ma descurc acasa, problema care se pune la zgarieturi e ca trebuie diverse polish-uri, probabil masina de polishat si sigur ceva experienta.
        Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

        Comment


        • #34
          Depinde de ce zgarieturi ai, sunt produse special concepute pentru zgarieturi cum ar fii Scratch X 2.0 de la Meguiars sau Swirl X tot de la ei care pot fii aplicate manual... in fine, ai rezultate limitate.
          Scratch x e pentru zgarieturi aleatori, zgarieturile cu unghiile la clanta masinii, vopsea transferata de la lovituri in parcare sau de la carucioarele din supermarket.
          Swirl X e pentru panzele de zgarieturi care se formeaza dupa spalare la spalarile autohtone sau spalarii cu o tehnica deficitara, dar ca rezultatele sa reziste mai mult trebuie acoperit cu ceara dupa aplicare, fiind un polish cu fillere(iti ascunde imperfectiunile).
          "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
          sigpic

          Comment


          • #35
            Dupa descrierea ta cred ca un tratament cu Scratch X mi-ar trebui, se poate face in parcare ?
            De fapt cred ca cel mai bine e sa fac niste poze si sa vi le arat.
            Panzele de paianjen ma intereseaza mai putin, nu am cum sa stau cu ochii intotdeauna pe cei de la spalatorie asa incat am decis sa-i fac ceruire la cateva luni ca sa mai reduc din efecte.
            Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

            Comment


            • #36
              Iti mai pot recomanda Mobilclean.ro. E un baiat foarte silitor care are mare grija de masini, o sa fii uimit cu ce migala sta si curata masina. Foloseste produse sonax, problema e ca dai mai greu de el, e mai tot timpul plecat la traininguri in afara...
              "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
              sigpic

              Comment


              • #37
                Da, tratementul cu scratch x se poate face oriunde. Important e sa nu treaca de stratul de vopsea zgarietura, dar si aia se rezolva destul de usor.
                Pune o poza si vorbim.
                "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
                sigpic

                Comment


                • #38
                  si un mic detaliu... nu e prea bine sa se faca tratamentul cu masina in soare sau cu caroseria incinsa, altfel o sa ai de lucru, nu gluma
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    Eu ce zic, e cu dichis. Daca n-ai garaj spatios si luminat ca lumea e ideal sa prinzi o zi partial innorata ...
                    Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                    Comment


                    • #40
                      Poate ma ajuta cineva si pe mine cu cateva sfaturi.
                      Am cumparat cateva produse de la Meguiar's cu care am incercat sa mai aduc putina viata vopseaua masini.
                      Si intr-adevar dupa ce i-am dat cu ScratchX si cu Nxt Tech Wax 2.0 masina arata altfel, dar tot nu am reusit sa scap de zgarieturile gen panza de la spalatorii.
                      Uitati cateva poze ca sa va faceti o idee:
                      www.MobShop.ro www.Mobila-online.ro

                      Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

                      EX - Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red
                      Honda .:. Injen : HKS : CPL Racing : EXEDY : Quaife : Mugen : Hondata : BLoX : OMP : Recaro : Yokohama : OZ : JVC : DLS : Alpine : Focal : 3M : Ferodo .:. Type-R

                      Comment


                      • #41
                        Scratch X este mai mult pentru zgarieturi aleatori decat pentru panze de zgarieturi de la spalare improprie.
                        Iti recomand Meguiars Swirl X sau Sonus Swirl Buster, cu mentiunea ca nici unul nu-ti scot panzele de paianjen in intregime, mai mult ti le acopere. Ai nevoie de un polish in adevaratul sens ca sa scapi definitiv de panzele care le ai acum pe caroserie, dar ca sa le tii departe nu trebuie sa mai speli masina la spalatoriile din Romania, sau daca le speli nu-i mai lasa sa-ti stearga masina cu carpele lor.
                        Mai bine iti cumperi cu quick detailer gen Meguiars Ultimate quick detailer sau Sonus Carnauba Spritz si iti stergi cu o carpa de microfibre de buna calitate si stergi singur dupa ce ti-au spalat masina astia de la spalatorie, macar asa reduci considerabil efectul de panze de zgarieturi.
                        "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          Aceleasi produse si aceeasi problema am si eu, am incercat pe capota sa scot swirl marks dar nu prea mi-a reusit.

                          Comment


                          • #43
                            Da, daca aplici manual ai rezultate destul de limitata. O corectie cam de 80%, trebuie sa ai si caroseria foarte bine curatata ca sa fie efectul maxim.
                            Ideal ar fii s-o speli calumea, sa-i dai cu Clay bar, sa-i dai un paint cleaner si de abia apoi sa dai cu Swirl X si in final 2-3 straturi de ceara ca sa ai rezultate pe termen mediu(2-3 luni).
                            "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              Mi-am cumparat si Meguiars Ultimate Quick detailer. O sa incerc cum ai zis tu si sa vedem ce rezultate ies.
                              Chiar nu exista nici o spalatorie mai decenta prin Bucuresti, care sa aiba si grija la astfel de detalii?
                              www.MobShop.ro www.Mobila-online.ro

                              Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

                              EX - Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red
                              Honda .:. Injen : HKS : CPL Racing : EXEDY : Quaife : Mugen : Hondata : BLoX : OMP : Recaro : Yokohama : OZ : JVC : DLS : Alpine : Focal : 3M : Ferodo .:. Type-R

                              Comment


                              • #45
                                www.Mobilclean.ro
                                Spala cel mai apropiat de spalatoria ideala:
                                - foam pre-wash cu spuma activa sonax
                                - 2 bucket method cu manusa din micrifbra si sampon sonax
                                - uscare cu prosop de microfibra de calitate ridicata

                                E in pasajul din obor, in parcarea subterana.
                                Dar n-am mai fost acolo de mult timp, nu stiu daca mai au acelasi pachet de curatare. Costa 35 de ron pachetul de frecvent.
                                "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X