Discutii despre detailing, do's & don't's

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Den1GRator View Post
    Pentru pasul 5 se foloseste un quick detailer?
    Da, dar nu stiu de ce nu scrie in poza ...tocmai mi-am cumparat si eu 4L de la Poorboys mai urmeaza sa mai achizitioneza cate ceva in urmatoarea perioada

    Comment


    • #17
      Da, quick detailer e pentru mentinere.
      "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
      sigpic

      Comment


      • #18
        Acum o intrebare de n00b, panzele alea de paianjen (swirl marks) au sanse sa dispara la ceruire? Am un Meguiras Tech Wax 2.0, e in cutie.
        Am mai ceruit-o pana acum dar sincer nu m-am uitat imediat dupa daca au disparut, oricum weekend asta cred ca are iar parte de tratament si am sa fiu mai atent.

        Comment


        • #19
          nu, nu dispar. poti sa incerci cu un scratchX, dar daca ai pe toata masina mai bine cauti un profesionist.
          civic 2.2 5D FK3
          CR-V 2.2 AT RE6

          Comment


          • #20
            Am si ceva de zgarieturi de la ei poate chiar scratchX sa ma uit ca e in masina. Pai pe toata masina am, evident, ca doar la spalatorie o spal din pacate.
            Cum se aplica asta pt zgarieturi, se lasa vreun timp sa se usuce? Repet, nu am tubul aici si nu pot sa ma uit pe el ce scrie, si oricum prefer experienta celor de aici.

            Comment


            • #21
              Intinzi cu pad aplicator si dupa ce se usuca stergi cu carpa de microfibra, de preferat cu miscari sus-jos. Daca sunt prea pronuntate, nu o sa iasa "la mana", trebuie sa folosesti aparat.
              Eu nu ii las niciodata sa stearga masina la spalatorie...o sterg eu cu carpele mele si quick detailer.
              Civic K20 Black Pearl
              Stage 1: <Eibach><Skunk2><Injen><Invidia><OMP><Ferodo><Tarox><O∙z><Recaro>
              Stage 2: <Skunk2><Gruppe-M><Toda><Tarox><HKS><O∙z><Recaro>

              CRX delSol ESi Black
              <Eibach><Aeroworks><Injen><Invidia><Ferodo><sparco>

              Comment


              • #22
                Got it, asa ca a venit vorba de quick detailer, ce este, un lichid, se pulverizeaza sau cum se foloseste? Eu pe post de quick detailer folosesc solutie de geamuri.

                Comment


                • #23
                  seth, ia baga un ochi si pe aici si pe forumul aferent : http://www.meguiarsonline.com/

                  quick detailer-ul e un fel de solutie de geamuri, dar pentru vopsea. pulverizezi si il stergi cu carpa.
                  civic 2.2 5D FK3
                  CR-V 2.2 AT RE6

                  Comment


                  • #24
                    Deci am banuit bine.
                    Inca odata mii de multumri

                    Comment


                    • #25
                      Imi spune cineva si mie daca Accordul din 2007-2008 cu cutie automata & scaune piele... are si volanul si maneta de la schimbator imbracate in piele?
                      Mersi.

                      Comment


                      • #26
                        Foarte bun si util topicul asta. Felicitari.
                        Pana acum mi-am facut timp pentru S2000 si a primit un tratament cu produse Meguiars facut de moa de care sunt deocamdata multumit.
                        Pasul 1:Spalat/uscat
                        Pasul 2:Quick detailer
                        Pasul 3:NXT Tech Wax 2.0

                        Voi face acelasi lucru si la Accord dar intre pasii doi si trei voi introduce clay si Ultimate Compound.Incerc sa pun si poze inainte si dupa.
                        '05 S2000
                        '05 Accord LS i-CTDI
                        '08 Lexus RX 400h

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Sorin View Post
                          si Ultimate Compound.
                          Eu zic sa incepi cu cel mai putin abrazi polish care-l ai, sa-ti verifici rezultatele si daca nu esti multumit sa treci la urmatorul. Dar nu din prima la cel mai abraziv, Honda n-are lac asa de gros sau asa de rezistent...

                          Spor la treaba si asteptam poze!
                          "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Multumesc pentru sfat! Dar lacul are 4 ani si jumatate si a primit o singura data un tratament complet cu vreo 2 ani in urma la Expert Detailing. Masina e plina de zgarieturi superficiale de asta ma gandeam la Ultimate Compound dar acum imi dau seama ca ai dreptate. Ar trebui sa-ncerc ceva mai mutin abraziv.
                            Tnx !
                            '05 S2000
                            '05 Accord LS i-CTDI
                            '08 Lexus RX 400h

                            Comment


                            • #29
                              Uite aici o clasificare a abrazivitatii polishurilor:

                              http://www.detailing-club.ro/forum/showthread.php?t=535

                              Spor la treaba.
                              "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                http://en.wikipedia.org/wiki/Auto_detailing

                                Experience is required when working with polishes. Polishing agents remove oxidation, surface contaminants and also some of the clearcoat surface. An inexperienced polisher can create swirl marks on the painted or clearcoat surface. Swirl marks can be hidden or masked when applied with wax but will return once the wax wears off.

                                Sa inteleg ca o greseala de genul celei intens discutate in ultimele zile se rezolva doar printr-un nou polish, adica raderea unui nou strat de lac? Nasol.

                                Comment

                                Working...
                                X