Honda Jazz (2004) - Probleme pompa de benzina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Delphi View Post
    Eu am schimbat pompa la un Civic mai vechi. Bine, nu am schimbat-o eu, au schimbat-o cei de la service. Asa, ca si aparenta generala, arata cam ca bobina de inductie de la Dacie.

    Nu este nevoie sa nu mai mearga de loc ca sa se fi defectat. Este suficient sa nu mai dea suficienta benzina sau presiune la injectoare. La mine dadea in nas masina si avea tendinta sa se opreasca daca o turam mai mult de 2.500 rpm., sau daca apasam mai brusc pedala de acceleratie. Nu era filtrul obturat, pur si simplu nu-si mai facea treaba. Mi-au si aratat cei de la service cum abia scuipa anemic niste benzina.

    Pompa o poti cumpara mult mai ieftin de la Augsburg, Elit, Al Padrino, samd. Vezi ca este un topic cu linkuri identificare consumabile unde sunt o multime de informatii.
    spune-mi te rog,inainte de a monta noua pompa pe masina,au pregatit in vreun fel pompa ,sau au scos-o din cutie si imediat au pus-o pe masina?
    multumesc

    Comment


    • #17
      Uite, sincer nu-mi aduc aminte (s-a intamplat acum vreo 12 ani) daca au pus sau nu benzina in ea (cam asa cum se pune ulei in filtrul de ulei), ca altceva nu i-au facut. Doar a fost "simpatic" ca nu mergea pompa noua, mi-au dat-o inapoi, m-am dus la Al Padrino sa mi-o schimbe, aia mi-au zis: "Pai sa lege invers bornele la pompa" (adica sa lege plusul unde scrie "-"). M-am intors la service, mecanicii au zis ca ei nu fac asa ceva, ca se poate arde pompa, eu am zis "si ce daca, e pompa mea si fac ce vreau cu ea", au montat-o asa si... a mers .
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #18
        GATA...azi a fost ziua cea mare....am primit pompa de benzina am montat-o si a mers..nu kiar din prima dar a mers...multumesc celor care mi-au raspuns si m-au ajutat

        Comment


        • #19
          Bravo, felicitari!
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment

          Working...
          X