Directie Accord - pierderi la Caseta de Directie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Salutare, am inceput de la un timp sa aud si eu ceva zgomot pe care l am identificat azi ca venind de la caseta de directie. Masina este Accord, 2.4 benzina din 2011, AT. Zgomotul apare cand stau pe loc si ridic piciorul de pe frana sau cateodata la denivelari mici. Azi am saltat o si i am verificat jocurile, nimic doar un zgomot,un mic troncanit metalic la rotirea stg-dreapta de volan care vine din caseta. Nu stiu daca deja sa ma ingrijorez, pierderi nu are sau alte zgomote, masina e f stabila pe sosea, nu trage stg sau dreapta.De asemenea vede doar drumuri bune,singurele denivelari care le vede sunt speed breakere-le. Am citit in posturile anterioare ceva de strangerea cremalierei pt luarea jocului din caseta. Daca cineva stie mai multe as fi recunoscator, pt ca vreau sa preintampin eventuale probleme ce ar putea apare mai tarziu.. din cauza jocului sa nu se strice simeringuri!

    Comment


    • #77
      Caseta pe Accordul 2008-> nu mai este hidraulică, ci electrică. Se știe de problema micilor zgomote, s-au mai īnlocuit pe garanție īn unele cazuri din ce știu.
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • #78
        Originally posted by BlackMagic View Post
        Caseta pe Accordul 2008-> nu mai este hidraulică, ci electrică. Se știe de problema micilor zgomote, s-au mai īnlocuit pe garanție īn unele cazuri din ce știu.
        Nu este electrica, e 100% hidraulica, masina este fabricata in USA cu GCC specs.

        Comment


        • #79
          My bad, am avut īn gānd modelul european, CUx / CWx.
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • #80
            Am gasit pe un forum american acest pdf dintr un manual de reparatii despre reglarea tachetului impingator la caseta de directie si verificarea pompei de inalta presiune la Honda. Cred ca e aplicabil pt mai multe modele. Am verificat la masina mea si am gasit tachetul impingator dar problema e accesul plus ca trebuie acea scula aratata in manual, nefiind spatiu de umblat acolo cu alte chei obisnuite. Dupa cate am citit tachetul trebuie strans cand directia devine slaba,instabila. La mine nu e cazul, singurul lucru care ma deranjeaza fiind zgomotul de care spuneam in postul anterior. Oricum am desfacut burdufurile si am bagat vasilina cat cuprinde, axul casetei fiind destul de uscat.
            Attached Files

            Comment


            • #81
              Se pare ca a disparut si zgomotul in caseta odata cu ungerea, probabil fiind uscat complet pe acolo batea de la tolerantele care sunt intre ax si caseta. Cu ocazia asta cred ca merge si pompa mai relaxat, usurindu se sarcina...

              Comment


              • #82
                Problema:

                Facut Transfagarasanul, totul OK.


                Cand sa ma duc azi spre Lacul Sfanta Ana, in parcare la Kaufland SF Gheorhe ma trezesc cu zogomotul similar ca in filmul de mai jos:

                https://www.youtube.com/watch?v=QYuxX3dM2EM

                Se manifesta doar la viteze mici si la roata stanga fata cand masina e pe loc.

                La viteze mari, nu e problema.

                Daca trag mai brusc de volan, la fel - nu e problema

                Suspectez un pivot "lower ball joint" in engleza.

                Sper sa nu fie caseta de directie...

                Caseta de directie daca sunt probleme, face figuri si la viteze mari?

                Am mers si cu 140-150. Nu batai, nu tremurat in volan...nu scartait/trosnit... NIMIC !

                Ma gandeam sa-i pun si niste vasilina pe la burdufe cum a facut Roberttina
                M4V3RiCk
                Senior Member
                Last edited by M4V3RiCk; 15-08-18, 23:09.

                Comment


                • #83
                  LE: Mers la mecanic: Cica ar fi de la pivotii inferiori -> exact ce banuiam !

                  No, bun !

                  Problema e ca face figuri, doar cand se incalzeste rau masina. In rest...nimic.
                  Asta chiar e ciudat.

                  M-am gandit ca de la caldura, lichidul hidraulic si-a pierdut din proprietati.

                  Comment


                  • #84
                    Daca era un mecanic de incredere cel care ti-a facut constatarea, mergi si schimba pivotii aia inferiori. Din cauza lor, cand cedeaza, fuzeta se desprinde de brat => se rupe roata gen. Am vazut chestii de genul asta pe forumul ATR din UK, dar mi-au povestit si cei de la ASKO ca s-a intamplat la un Accord in Bucuresti... Efectele pot fi de la aripa, janta, fuzeta etc distruse pana la chestii catastrofale daca se intampla la viteze mari.

                    Totusi pivotii OEM inferiori sunt foarte rezistenti, deci de aia zic sa fii sigur ca trebuie inlocuiti, cei after-market sunt in general mult mai slabi calitativ, iar OEM vin doar cu bratul vertical care leaga bascula superioara de cea inferioara (fishbone) la un pret prohibitiv...
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • #85
                      Pivotul stanga a fost schimbat in Octombrie 2017 la 116500km, nu stiu cat ai acum Maverick. Este ceva aftermarket si desi am transmis mecanicului sa puna ceva bun se pare ca nu a fost asa...

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by aalex691 View Post
                        Pivotul stanga a fost schimbat in Octombrie 2017 la 116500km, nu stiu cat ai acum Maverick. Este ceva aftermarket si desi am transmis mecanicului sa puna ceva bun se pare ca nu a fost asa...
                        131 000 acum.

                        De aia ma mir ce are.

                        A luat niste gropi destul de nasoale - Deh Romanika (ocoleai una, dadeai in alta)

                        Si face doar cand se incalzeste rau - jantele calde de la franare.
                        In rest, dimineata liniste totala ! Desi seara o lasasem de ziceai ca se rupe ceva la roata de cum miscai un pic volanul.

                        Lichidul hidraulic cand a fost schimbat ?


                        A facut asta prima data dupa Trasnfagarasan, la coborare spre Sibiu-Brasov

                        Liniste totala ! Nici un carait, parait.
                        Jantele reci, ca le-am verificat. Nici macar caldute.

                        A doua zi, ma duc la Kaufland Sf Gheorhe - dau sa parchez...car, car, car cand trag de volan. Zgomot de metal pe metal.
                        Jantele calde.

                        De aia zic - e ceva legat si de caldura.
                        Nu cred ca sunt doar pivotii.
                        Sau s-or largii, au toleranta mai mare de la cald - nu stiu !
                        Nu gasesc explicatia: la rece e liniste, la cald...incep sa faca urat.
                        M4V3RiCk
                        Senior Member
                        Last edited by M4V3RiCk; 22-08-18, 17:59.

                        Comment


                        • #87
                          Cu o luna inainte, cand a fost reconditionata caseta (septembrie). Insa cel mai probabil nu e oem pentru ca a fost pus de cel care a facut lucrarea si eu nu am mai apucat sa il schimb.

                          Comment


                          • #88
                            Salut !

                            Te referi la uleiul servo, nu ?

                            Caseta unde a fost reconditionata mai este in garantie?

                            Sper sa nu am nevoie de o operatiune noua - asta ar fi partea proasta.
                            Partea buna: Ca am deja alta caseta de directie - era ptr o conversie, dar parca nu as folosi-o.

                            M-as mira dupa o reconditionare, sa tina doar 10 000 de km.
                            Totusi suspectez uleiul servo - chiar miroase a ceva gen ferodou cand e incinsa masina, in jurul vasului.

                            Cat despre pompa servo, role, curea - liniste totala acolo.

                            Comment


                            • #89
                              Caseta a fost reconditionata la UTA Expert in Bucuresti, in septembrie anul trecut, teoretic mai e o luna de garantie, practic... nu mi-au dat nimic, nici o hartie... dar nu cred sa fie aia problema.
                              Da, la uleiul servo ma refer. Ai putea sa-l schimbi, stiu ca in Iasi ajungea maxim 150 operatiunea cu lichid OEM. Pompa servo a fost si ea reconditionata.

                              Comment


                              • #90
                                Am mai fost azi la service, ca am prins-o fix cand a inceput sa se manifeste:

                                Ei zic de caseta ca nu are nimic. Totul e de la pivoti.

                                Mai naspa cel pe stanga.

                                Problema e un mason care s-a ros, a intrat apa acolo si a ruginit.

                                De acolo zgomote si alte minuni.

                                Are si un pic de joc, dar nu deranjant.


                                Le-as fi lasat masina azi, dar sunt toti in concediu

                                Comment

                                Working...
                                X