Directie Accord - pierderi la Caseta de Directie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Poate trezesc si eu topicul la viata...
    Tocmai am venit de la ASKO si mi s-a spus ca va trebui sa-mi aplic un kit pentru caseta de directie. Cica aceasta curge si va trebui reparata/schimbata. Cost estimat ~17-20 mil.
    Eu m-am tot plans ca am directie "nesigura" ca am joc la viteze mari (la 160 ar trebui sa fie teapana directia...la mine joaca putin), sa la denivelari se aude un zgomot iar volanul, daca nu tin mana pe el, s-a duce unde vrea el sa unde ii zice pietricica peste care tocmai am trecut...
    Mie mi se pare cam mare pretul. Intelegeam daca se schimba toata caseta (cu garantia aferenta). dar asa....doar pentru o reparatie... mi se pare mult. Ce ma fac atunci daca-mi pica (ptiu ptiu....sa bat in lemn) cutia de viteza...?
    Daca aveti experiente "similare" - share. (si mai ales cum at rezolvat problema in termeni mai blanzi dpvd al costurilor)
    B 63 UWG , Accord 2.0, A/T, Ex, Royal Blue

    Comment


    • #17
      Da, am avut eu experienta similara cu Asko in sensul de pret aberant... am schimbat discurile frana (toate 4). Costa dublu decat discuri Brembo (de exemplu) pentru Honda Accord, la fel si placutele.

      Data viitoare ma duc pregatit... cumpar piese de pe piata libera, la o calitate si la un pret reglate de mecanismul concurentei.

      PS: nu vreau sa se intelega ca au facut treaba proasta sau au fost neprofesionisti - din contra, au facut treaba buna, au fost perfect transparenti privind pretul, au acceptat sa platesc ulterior o parte din bani, a fost asadar decizia mea, una proasta dar asta e.

      Sfatul meu este sa cumperi piesele in mod direct, chiar de pe site-uri din afara si sa le schimbi la Asko.
      Honda Accord 2.0, Elegance, Blueish Silver

      Comment


      • #18
        Si eu am o astfel de problema. Se pare ca totusi este o situatie destul de des intalnita, asa ca lasati omul sa ne ajute.

        Te rog lover sa ne dai si date de contact.

        S-a rezolvat cu schimbarea garniturilor?
        Accord '06 2.2 i-CTDI Exec

        Comment


        • #19
          Aia se intampla acum...3 ani? Cristi, iata un numar de telefon al unei persoane din Iasi care te poate ajuta: 0743808109. Nu ii stiu numele, a mai facut casete de Honda (recondiionat) poate te ajuta.
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • #20
            Stiti cumva care este P/N pentru caseta de directie? (CL7, 2007, 2.0, A/T)
            B 63 UWG , Accord 2.0, A/T, Ex, Royal Blue

            Comment


            • #21
              53601-SEA-G07 e pe MT nu cred sa difere la AT.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • #22
                PFKL2066661 pentru automata - ~1500 euro.... )
                B 63 UWG , Accord 2.0, A/T, Ex, Royal Blue

                Comment


                • #23
                  Daca ai scurgeri exista: http://acura.bernardiparts.com/produ...1-SEA-E02.aspx , cat despre zgomotul din caseta si joc.... se poate strange caseta (exista un surub care "strange" caseta).
                  Inainte sa cumperi kitul de reparat ar fi bine sa faci o inspectie cremalierei, este posibil sa trebuiasca rectificata (sa ai ceva "bube" pe cremaliera care or sa strice iar garniturile).
                  Ca sa reconditionezi cremaliera te costa cam 800 ron.
                  EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
                  Del Sol '94 ESI
                  CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
                  BMW Z4 '03 Titan Silver

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by mumuishere View Post
                    PFKL2066661 pentru automata - ~1500 euro.... )
                    Asta-i codul intern al site-ului. Sterge din link "_pkl" si da-i enter, iti va afisa codurile OEM ale pieselor.
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by mumuishere View Post
                      PFKL2066661 pentru automata - ~1500 euro.... )
                      Pentru manuala este acelasi PN PFKL2066661 =
                      ( 53601-SEA-G07 ) BOX COMP., POWER STEERING GEAR £1,311.52 (€1,495.13) ($2,098.43)
                      In schimb in US de pe modelul tsx... 53601-SEC-A07 RACK, POWER STEERING $784.31 , ma intreb oare , care ar fii diferentele ?
                      Anyone can go fast in a straight line. It takes skill to go fast around corners.
                      '04 Accord 2.4 A/T CL9

                      Comment


                      • #26
                        Apropo de pierderi de lichid de servodirectie, am gasit acest link care va poate ajuta si merita incercat inainte sa investiti o groaza de bani:

                        http://www.youtube.com/watch?v=Wf-_qp1y4yc

                        Comment


                        • #27
                          Am fost, din pura curiozitate la un alt service si mi-au spus ca am caseta in stare buna (fara bataie, ca e uscata...) si ca bataia e de la etrieri??!! ceva de genul:

                          Bucse bara stabilizatoare fata – 46 ron/buc – Origine Honda - necesare 2 bucati
                          Culisa etrier – 225 ron/buc – Origine Honda – necesare 4 bucati ???!!!
                          Placute frana fata – 221 ron/set – Jakoparts

                          Manopera:

                          Inlocuit bucse bara stabilizatoare – 60 ron
                          Inlocuire culise etrier – 70 ron
                          Inlocuire placute frana fata – 50 ron

                          Sunt confuz rau... stiu ca sunt maniac si vreau ca hondica sa-mi mearga perfect...stiu ca jumatate din sunetele auzite sunt inchipuite... dar ceva tot nu-i ok la directia aia. Ma omoara chestia asta!
                          Iar problema este ...eu cu cine votez? Sa ii cred pe ASKO....sa ii cred pe altii? Am prieteni cu masini mai scumpe si mai bune pe care ii doare la bashcheti cand bate ceva dar eu nu pot sa stau asa....imi este prea draga masinuta asta.
                          B 63 UWG , Accord 2.0, A/T, Ex, Royal Blue

                          Comment


                          • #28
                            Suie-te pe un alt Accord si vezi daca se aude la fel. Cat despre frane, posibil sa fi schimbat degeaba, mai putin placutele...

                            Si intre un service Honda si unul non Honda, tind sa-l cred pe cel dedicat marcii. Parere personala. Insa o extra opinie nu strica niciodata.
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • #29
                              Asta este estimarea... nu scot 1300 de ron asa usor... am vrut sa ma consult cu voi in primul rand...
                              B 63 UWG , Accord 2.0, A/T, Ex, Royal Blue

                              Comment


                              • #30
                                Posibil sa fie caseta, daca ai vibratii in volan la drum intins. Oricum, n-ar trebui sa fie atat de greu de depistat asta. Pe rampa poti verifica daca sunt scurgeri, daca are joc.

                                Comment

                                Working...
                                X