Directie Accord - pierderi la Caseta de Directie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Directie Accord - pierderi la Caseta de Directie

    salut! pentru cei ce au pierderi la caseta de directie! sau pompa defecta !
    am avut o problema si am remediat-o la cineva care se ocupa numai cu asa ceva la orice tip de masina.
    reconditioneaza foarte bine si am fost foarte multumit de lucrare!
    honda accord 2.0 benzina 2004
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 08-05-09, 16:21.

  • #2
    cred ca anuntul tau ar sta mult mai bine pe forumul reno. pe aici n-am avut decat o singura masina cu probleme la directie, schimbate pe garantie
    civic 2.2 5D FK3
    CR-V 2.2 AT RE6

    Comment


    • #3
      din pacate te inseli
      honda are o problema cu casetele de directie . eu am civic si am probleme la caseta de directie si un prieten de-al meu la fel asa ca daca mai e unu pe forumul asta ar trebui acceptata problema
      `99 civic 1.8 vtec

      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/lover23

      Comment


      • #4
        sa spui ca "Honda are o problema cu casetele de directie" asta insemana ca generalizezi iar asta-i total fals ...

        Comment


        • #5
          Lover23: si cum se manifesta problema ta la directie?
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #6
            Si mie mi-au facut probleme niste garnituri la caseta de directie la Accord.(pierdeam ulei servodirectie).Garniturile in sine sunt ieftine in schimb manopera "ustura".
            Nu stiu de ce sariti in sus cand cineva are o problema .Masinile astea se mai si strica.Trebuie intretinute, asta e.
            @ rica : Mutumim pentru info.
            '05 S2000
            '05 Accord LS i-CTDI
            '08 Lexus RX 400h

            Comment


            • #7
              Ideea este ca nu trebuie sa generalizam, problema aparuta la o masina nu este obligatoriu sa apara la toate. Nu a zis nimeni ca Honda nu se strica, insa atunci cand cineva are o problema la masina personala e bine sa ne spune in detaliu cum se manifesta ea si eventual daca stie cauza producerii ei. Asa putem identifica daca aceeasi problema apare si la alte Accorduri. Fiabilitatea masinii tine strict si de utilizatorul acesteia. Nu cred ca am vazut pana acum utilizator (sofer) care sa recunoasca ca el ar fi cauza unei defectiuni la masina.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • #8
                Doc, ai dreptate, nu trebuie sa generalizam dar din cate vad masina lui Rica are 5 ani vechime.Luand in calcul drumuri din Romania, modul de exploatare si alti factori(praf,mizerie,lucrari anterioare efectuate in zona casetei de directie necorespunzator etc) mie mi se pare normal sa se mai si strice.
                Nu stiu cine generalizeaza eu am citit un prim post care se refera strict la masina lui si apoi incearca sa ajute spunand ca a fost multumit de serviciile lui X.
                Ganditi-va ca majoritatea Accordurilor de pe forum nu au foarte multi km.Astea sunt probleme ce apar dupa 4,5 ani si aproximativ 100 mii km.
                La mine cel putin e foarte clar de ce scapa ulei: caseta a fost demontata de 3 ori pentru alte lucrari(si sunt sigur ca unii mecanici nu respecta intocmai ce au invatat la training-uri, mai dau si cu ciocanu', ce nu iese cu forta iese cu si mai multa forta etc)

                O sa-mi fac un topic cu masina mea(Accord CN1) sa va spun din problemele aparute si la mine, chiar au fost cateva.
                Repet, " fieru' " se mai si strica .Ca sa aflam cat mai multe despre unele lucruri ar trebui sa lasam oamenii sa scrie fara sa le sarim in cap cu chestii de genul: "recunoaste c-ai forjat si e vina ta!" sau " anuntul tau ar sta mult mai bine pe forumul reno".
                '05 S2000
                '05 Accord LS i-CTDI
                '08 Lexus RX 400h

                Comment


                • #9
                  sorin, eu nu eram ironic cand am zis ca acolo ar sta mai bine, pentru ca renault chiar are probleme cu casetele de directie pe la megane2, deci ar avea mult mai multi clienti decat aici. imi pare rau ca am creat confuzii.
                  apoi a venit lover23 si a generalizat. daca el ar fi spus: "nu e una singura, mai sunt si eu si mai sunt si altii", probabil ca nu ar mai fi raspuns nimeni pe acest topic. dar lover 23 spune ca el are are probleme, un prieten de-al lui are, si cu inca trei de pe acest forum, adica in total 5 din 2000 sau cati useri activi or fi pe forum, fac ca problema sa fie una generala honda, ceea ce e total fals.
                  civic 2.2 5D FK3
                  CR-V 2.2 AT RE6

                  Comment


                  • #10
                    @ chipson78:Initial mi s-a parut o rautate dar acum am inteles.

                    Eu nu cred ca e o problema generala dar sa mai asteptam putin
                    '05 S2000
                    '05 Accord LS i-CTDI
                    '08 Lexus RX 400h

                    Comment


                    • #11
                      ok poate am exagerat spunand ca e o problema generala
                      exact cum spunea si sorin mai sus tot fieru se strica
                      se pare ca sunt niste garnituri sau semeringuri ceva de genul

                      problema mea la caseta de directie se manifesta prin sunete -batai- la denivelari gropi etc
                      iar cea a prietenului meu dupa ce bate mai si curge nu exagerat posibil asta sa fie si motivul pt care nu a schimbat-o sau pretul destul de "acceptabil"
                      `99 civic 1.8 vtec

                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/lover23

                      Comment


                      • #12
                        Salutare tuturor!Am si eu aceeasi problema cu garniturile.Chiar acum m am intors de la Asko si mi au spus ca masina trebuie lasata 2 zile pentru inlocuirea semeringurilor din caseta de directie,pe garantie.Masina are 30 de mii km si nu a fost abuzata in niciun fel.Mi s a spus ca este din cauza lichidului servo care mananca garniturile respective si ca se stia de problema asta ca fiind un bug. Mi a atras atentia o fasaiala la coloana de directie in momentul in care volanul era intors stanga sau dreapta(nu la maxim).Tot ei mi au zis ca problema poate sa reapara.Costul acoperit de garantie cca 350 euro din care 200 manopera
                        grider46
                        Banned
                        Last edited by grider46; 16-07-09, 14:29.

                        Comment


                        • #13
                          PS nu am pierdere de lichid si nici sunete la trecerea peste denivelari,in schimb am observat ca lichidul de servo este mult peste limita maxima
                          grider46
                          Banned
                          Last edited by grider46; 16-07-09, 14:35.

                          Comment


                          • #14
                            Marti am programare la Asko si va zic exact ce se schimba

                            Comment


                            • #15
                              azi am luat masina de la service,s au scchimbat semeringurile din caseta de directie iar zgomotul a disparut. Multumesc echipei Asko!

                              Comment

                              Working...
                              X