ANIMA: '09 Honda Civic Type-R, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ANIMA: '09 Honda Civic Type-R, Black

    Cred ca mai bine ar fi fost sa ma prezint pe mine inainte de masina tinand cont de faptul ca acesta este primul meu post pe forum,dar ma iertati voi...

    Masina am luat-o pe 15 Aprilie 2009 de la Asko Chiajna,dupa ce am stat in cumpana daca sa iau Type-R sau 5D. Am facut drive test cu Civicul 5D 1.8 si mi-a placut foarte mult si am avut ocazia sa merg (e adevarat, ca pasager) intr-un Type-R chiar in aceeasi zi(adica Luni 13 Aprilie). Dupa ce am mers cu Type-R-ul am stiut ca este masina pe care mi-o doresc! Problema era la caroserie,fiind in 2 usi, ma gandeam doar ca la un moment dat o sa apara si inevitabilul cules de membrii de familie din anumite locuri....oare cum o sa stea mama in scaunele astea sport....taica-miu stramba deja din nas, ca ce "imi iau masina sa fac curse?!?!" pana la urma tot mama mi-a zis ca masina mi-o iau in primul rand pentru mine si ca ar fi pacat sa stau cu gandul la ea dupa aceea. Asa ca am ales Type-R! Masina era pe stoc asa ca am primit-o pe 15.

    Desprea ea ce sa spun....stiti deja de la ceilalti, as putea vorbi doar despre ceea ce ma face pe mine sa simt. Este tot ceea ce speram ca va fi si chiar mai mult! E clar ca imi vor trebui ceva km ca sa ma acomodez cu ea, inca nu am incredere in ea...eu obisnuita cu Yarisul meu diesel va dati seama ce salt am facut.... E adevarat am condus si masini mai puternice(tatal meu are un saab 9-3 210hp) dar nu se compara cu asta...pur si simplu este total altceva! De la cum reactioneaza la acceleratie, la tinuta de drum, directia...totul! Iar sunetul motorului......

    In acest we am avut ocazia sa merg si pe serpentine cu ea si vreau sa spun ca ma surprinde pe zi ce trece...
    In legatura cu consumul, in oras nu am apucat sa fac un consum la plin deoarece am uitat sa resetez km iar pe bord imi arata un criminal 16...ma gandesc ca erau totusi primele drumuri...La drum lung am scos 8.5 si la pompa si pe bord. Dupa al 3-lea plin, pe serpentine(Bicaz),coborare si putin urcare,mers destul de mult cu frana de motor am iesti si la 7.6 pe bord, e adevrat se cam mergea ca melcul....

    Un singur lucru negativ am constatat, am "greierasi" in bord. Zdrangane plasticul acela care este pe margine dar nu cred ca este un capat de tara, cred ca merge fixat cumva...

    Drumurile din Ro clar nu sunt pentru ea....cel putin nu cap-coada pt ca am prins si portiuni foarte bune...dar cand am plecat din Bucuresti am luat-o pe sos de centura din directia Bucurestii Noi-Otopeni-pod Europa.....NU o luati pe acolo!!! eu am crezut ca mi se rupe masina in 2! plus ca unele portiuni unde este pus un minunat pietris mare in ideea de a "nivela" drumul, nu sunt semnalizate din timp....am avut noroc ca am mers destul de cuminte ca daca nu cred ca acolo ramaneau pragurile....partea proasta a fost ca erau portiuni unde era asfaltata si chiar bine si te cam imbia...
    Deja m-am intins cam mult....
    Poze inca nu am apucat sa-i fac iar acum este foarte murdara si astept sa ajung la Bucuresti ca sa o spal pentru ca pe unde sunt eu nu prea am incredere....dar promit ca dupa ce o spal fac!

    Super, am uitat sa pun numele cu majuscule...nici nu am intrat bine...sorry!
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 28-04-09, 23:16.
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Alina/

  • #2
    Felicitari pentru masina !! Type-R Black ! Foarte fain! Sa o stapanesti sanatoasa si sa te bucuri de masinuta! De la Yaris diesel la Honda Type -R da, e un salt . Si o intrebare: masina este modelul nou (facelift) sau din cel anterior?

    Comment


    • #3
      S-o stapanesti sanatos ! Frumoasa si culoarea dar greu de intretinut.
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #4
        Multumesc pentru urari!
        Georg, da masina este cu facelift, sincer nu stiu care sunt marile diferente intre cele doua, la exterior nu am vazut niciuna fara facelift de aproape ca sa-mi dau seama(si sa fie si nemodificata) la interior am lumina ambientala rosie dar care este foooarte slaba...
        Este adevarat...negru este greu de intretinut,tocmai de aceea vreau sa ajung in Buc ca sa o spal,am citit pe forum niste thread-uri mai vechi cu niste spalatorii si o sa le incerc. Nu vreau sa par paranoica dar chiar nu am chef sa dea cu carpa plina de nisip cum am vazut ca se mai face pe la unele spalatorii. Cred ca prima data o sa merg la aia de la Unirii.
        Ma gandeam la un moment dat sa-i pun o folie de protectie pe ea,am vazut si pareri pro si contra....cineva cunoscut mi-a zis ca cica se pastreaza foarte bine vopseaua,ca dupa ce scoti folia e ca noua...
        KMR,merci de urari. P.S. sunt fata
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Alina/

        Comment


        • #5
          Originally posted by Anima View Post
          P.S. sunt fata

          Asta a fost tare S-o stapanesti sanatoasa ! Mai este Lavinia cu TypeR, Ionelu cu TypeR. Te asteptam si pe la intalniri
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • #6
            Welcome to the Jungle, Anima! Foarte tare alegerea facuta de tine .
            CR-V e:HEV
            JAZZ GD1 CVT
            Ex: CR-V RE6

            Ex: RDX TB1
            Ex: Civic FD1

            Ex - JAZZ GD1
            Ex - ACCORD Type-R
            Ex - DEL SOL EH6

            Comment


            • #7
              Originally posted by KMR View Post
              Mai este Lavinia cu TypeR, Ionelu cu TypeR.
              Pai in curand o sa fim mai multe fete cu TypeR decat baieti/barbati
              Apropos de intalniri, poate ne vedem sambata la Asko, ca am vazut ca se face ceva...
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Alina/

              Comment


              • #8
                Felicitari pt masina si ai grija cum strunesti cei 200+1 cai
                '00 Audi S3 1.8T quattro
                ex: modded '08 Suzuki Swift Sport 1.6 VVT

                Comment


                • #9
                  S-o stapanesti sanatoasa cat mai multi kilometri fara probleme!
                  '05 S2000
                  '05 Accord LS i-CTDI
                  '08 Lexus RX 400h

                  Comment


                  • #10
                    Sa o stapanesti sanatos !!! Sa te bucuri de ea la maxim !!!
                    sigpicwww.risingsunperformance.nl

                    Comment


                    • #11
                      Felicitari de alegere si sa o stapanesti cu maxima placere!
                      Stiu prin ce treci, tocmai ce am facut si eu 2 luni si inca ma mai obisnuiesc cu ea. Si ma uit ca vorbim de aceleasi lucruri: acceleratie, suspensii, directie, SUNET...
                      In ce priveste drumurile, gropile, bordurile, praful, si poti continua tu, intr-adevar, nu este pentru Romania...

                      Comment


                      • #12
                        S-o stapanesti fericita !
                        Asta are LSD sau doar cel alb ?

                        Comment


                        • #13
                          Sa o stapanesti sanatoasa... si ai grija cu ea la inceput, mai ales ca pasul de la Yaris e foarte mare
                          Fosta iubire - Honda Civic Type R Plus Milano Red + ceva accesorii
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/ionelu/

                          Comment


                          • #14
                            Felicitari pentru noua jucarie!Asteptam si poze.

                            Comment


                            • #15
                              Gata, m-am intors in Bucuresti...nu stiu daca sa fiu bucuroasa ca pot baga bestia la spalat sau trista ca o chinuiesc iar in traficul asta.Am prins si o mare aglomeratie de la Urziceni pana la Sinesti,adica s-a mers bara la bara.Nu stiu ce a fost,probabil accident...
                              De data asta m-am dat mai tare un pic la ea pentru ca am simtit ca pot, in orice caz am o frica mare de radare si nu prea am incredere in detectorul de radar( bel 945)...el imi vede mai toate radarele inclusiv cele fixe dar am inteles ca acum au aparut unele POP(nu stiu ce sunt astea,daca gresesc sorry) pe care el nu le vede... sper ca nu am luat unul ca intre localitati am mers si cu 170 si nu am chef sa spun pa-pa la carnet tocmai acum!
                              Venind pe drum am vazut si un alt TypeR...ma mir ca am apucat sa vad ce e ca a trecut atat de repede pe langa mine...nu stiu daca era dintre cele de pe forum...toata faza a fost cam dupa Bacau(daca imi aduc bine aminte).
                              Doamne ce-mi place sa descopar aceasta masina! Nici nu pot descrie senzatia pe care o simt cand este in curbe si nici macar nu e la intreaga ei capacitate!

                              Marian, apropos de sunet...asta e ceva fenomenal.... parca sunt taranul venit acum la oras si descopar si eu o masina adevarata! Cat de mult poate sa-mi placa cum se aude!

                              In legatura cu detectorul,eu as dori sa-mi montez unul in bara,un beltronics 975e,acum nu stiu ce sa fac ca vad ca si asta pe care il am acum le ghiceste dar ma enerveaza ca sta atarnat si mai e si firul ala enervant,plus ca trebuie sa-l pun de fiecare data.
                              O sa ma interesez si cum e cu folia de protectie,ca cica s-ar vedea marginile...daca nu merge si nu merge o vopsesc alba ca arata ata de bine (glumesc)
                              dinoc, asta nu are LSD.
                              Last edited by Anima; 20-04-09, 22:56.
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Alina/

                              Comment

                              Working...
                              X