_41_: ´92 Honda Prelude 2.0, Sebring Silver Metalic (BB3)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • _41_: ´92 Honda Prelude 2.0, Sebring Silver Metalic (BB3)

    Salutare la toata lumea . De mult urmaresc Hondafan dar nu mi-am facut cont pana recent. Pe cativa dintre voi ii am in lista de mess , mai ales posesori de prelude sau civicuri , pe altii va stiu sau ma stiti de pe alte forumuri auto sau in realitate .Sant obsedat de tot ce inseamna Japonia in general de la piloti de curse la tehnologie si masini .Honda am avut un Civic EG8 ferio-sedan motor 1,5 90 cp pentru putin timp si Prelude-ul care il am si acum.
    Masina mea Prelude : am luat-o din germania in 2007 si am inmatriculat-o in toamna anului trecut dupa multe probleme cu R.A.R.-ul si cu taxa auto.
    Model 92 (prima inmatriculare '93) fabricata in prima mie de Prelude gen. 4 (nr.983)
    Motor 2.0 16v (F20A4) 133CP ,Cutie manuala ,echipata standard .Masina e stock din punct de vedere mecanic(exceptand suspensiile sport) . Optic + -eleronul (de fabrica) si jante de 16.
    Teste : 0-100km/h - 9.7s (cu benzina de '95 si schimbari destul de lungi intre trepte-cu ambreajul jos) vit.max. -220 km/h. O voi incerca candva si pe 400m de curiozitate macar
    Cand am luat-o a avut unele probleme pe care le-am rezolvat intre timp aproape in totalitate. Pompa servo sparta, cablu de frana-mana dreapta rupt, parbriz fisurat ,vesnica rugina deasupra rotilor spate -comuna la prelude4 si releul principal care da cateodata erori (inca nerezolvat) De schimbat i-am pus ulei Castrol Edge 0w in motor si Mobil 5w in cutie.
    De mers merge destul de bine pt. varsta ei si suporta multe deocamdata
    Poze:
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 28-03-09, 10:22.
    No signature

  • #2
    S-o stapanesti sanatos!
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • #3
      Una dintre cele mai frumoase Honde
      Felicitari!
      Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
      ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

      Comment


      • #4
        Welcome to the Jungle, _41_!
        Super tare masina ta. Trebuie neaparat sa o vad si eu live. Poate ne vedem intro buna zi...
        LE: acum am vazut ca esti din Arad; daca ajungi prin Bucuresti, te asteptam la o intalnire.
        CR-V e:HEV
        JAZZ GD1 CVT
        Ex: CR-V RE6

        Ex: RDX TB1
        Ex: Civic FD1

        Ex - JAZZ GD1
        Ex - ACCORD Type-R
        Ex - DEL SOL EH6

        Comment


        • #5
          Categoric una dintre cele mai frumoase creatii ale Honda, cel putin din punct de vedere al designului! Sa o stapanesti sanatos, sa ai parte de bucurii cu ea! :-)

          Comment


          • #6
            Multumesc la toata lumea pentru aprecieri si urari . Si eu am luat-o pentru design in special . E o masina unica si foarte avansata pentru vremea ei. Am mai intrebat unul -altul care nu au mai vazut Prelude 4 din ce an este si nimeni nu a fost pe aproape cu raspunsul De intalnit voi merge cu ea candva sa mai vada si alte surori de ale ei ca nu prea sant Honde in Arad. Cateva noi nu foarte multe si vreo 7-8 din anii 90
            No signature

            Comment


            • #7
              Am fost marti noaptea la Budapesta cu masina . cu 3 pasageri am mers pe autobanda la 180-200 km/h constant . Cat am fost de rupt dimineatza la 5 n-am putut dormi de la adrenalina Mi-e mai mare dragul de ea. Ma intreb .. oare merg nemtoaicele de 17 ani la viteze de astea fara probleme ?! .... Poze de duminica (feat. Tekin)
              No signature

              Comment


              • #8
                sa-ti si fie drag de ea! este o masinuta exceptionala, nu as da-o decat poate pe un NSX, dar nu-i sigur, fiind ca in tara nu as avea pe unde sa ma plimb cu ea!
                s-o stapanesti cu atentie, si sper sa ne si vedem prin Arad...am saptamana viitore un drum incolo, apoi la Tm... sunt tare suspicios in legatura cu drumul, fiindca pana la Oradea de la noi din Zalau este CRIMA!!! nu altceva, sper ca incolo, de la Salonta in jos sa fie mai uman....sper... ca-s cam ingrozit de drumul asta sincer... fiecare groapa ma loveste direct in suflet...
                Bafta

                Comment


                • #9
                  Lasa-mi scris pe private message cand vii eventual sa ti las un nr de tel. De la Arad la TM e bun drumul din cate stiu si spre Oradea o parte macar . Abia astept . Probabil mai duc o Honda cu mine sa fie intalnire de gradul 3
                  No signature

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by _41_ View Post
                    Am fost marti noaptea la Budapesta cu masina . cu 3 pasageri am mers pe autobanda la 180-200 km/h constant . Cat am fost de rupt dimineatza la 5 n-am putut dormi de la adrenalina Mi-e mai mare dragul de ea. Ma intreb .. oare merg nemtoaicele de 17 ani la viteze de astea fara probleme ?! .... Poze de duminica (feat. Tekin)
                    eu maxim cu jantele stock 15" cauciucuri de vara, am prins maxim 190km/h pe autostrada in bulgaria... anyway e super distractia cu ea pe curbe la viteza mai mare de 120km/h. Vroiam sa intreb ce cauciucuri ai pe jantele de 16' ?

                    p.s. de unde gasesc si eu o oferta buna de jante pe 16", se poate si SH daca sunt ok?

                    Comment


                    • #11
                      Merg si second dar ai grija la distanta dintre gauri ca nu se potrivesc de la multe masini cu 4 gauri , Eu asa am luat-o cu jante pe 16 si am Fulda Extremo. Trebuie sa mearga si a ta 220 daca ai aceasi configuratie. Asta a mea e absolut stock si merge cat are pe bord. Data viitoare cand ies la autobanda iau un aprat si filmez
                      No signature

                      Comment


                      • #12
                        latest pics .
                        No signature

                        Comment


                        • #13
                          Am cumparat o honda prelude din 96 este ok merge, adica fuge ca focu si vreau sa o intretin ....imi place... un mecanic bun care se ocupa de acest gen de auto stie cineva..???

                          pls.......nu vreau la gigi mecanicul priceput la toate....si nu stiu daca la honda sunt baietasi care iti i-au banii si nu prea se pricep la mecanica. am intalnit situatii de genul asta la volvo....asa ca daca se poate....

                          un mec adv
                          ticker
                          Administrator
                          Last edited by ticker; 05-10-09, 15:35.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by hondaprelude96
                            un mec adv
                            te asteptam cu prezentarea ! , si dupa , sigur se gaseste cineva sa-ti dea o mana de ajutor !

                            Comment


                            • #15
                              Fa-ti un topic de prezentare a masinii

                              Comment

                              Working...
                              X