CBR 1000RR vs 600RR vs R1

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CBR 1000RR vs 600RR vs R1

    Criza a facut ca si pretul motoarelor sa scada. Poate ....poate as face si eu pasul. Pe aici in Italia fenomenul moto nu cred ca mai are nevoie de prezentare.

    As avea 3 intrebari

    care ar fi mai echilibrata si fiabila?
    care este mai evoluata dpdv mecanica (sasiu/motor/ transmisie)
    care-l omora prima pe incepator


    multumesc anticipat

  • #2
    CBR600RR...cea mai blanda cu incepatorul
    CBR1000RR...cea pe care as lua-o eu
    R1...cea mai avansata tehnologic, insa iti va rupe capul in maxim 2 luni, daca esti incepator, deoarece motorul cu vibrochenul ala ciudat...are un comportament ciudat. cei de la MCN au spus ca motocicleta e killer pe circuit dar cu strada nu prea se impaca.

    Vorbim aici doar de modelele de 2009

    A se nota ca pe 2009, atat CBR600RR cat si CBR1000RR exista si-n varianta cu ABS
    If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

    2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
    ex - 1986 Honda MT5
    ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
    ex - 2001 Honda Civic Type-R
    ex - 2007 Honda Jazz

    Comment


    • #3
      multumes spider. mai ai type R-ul?

      Comment


      • #4
        e de vanzare

        yummy: http://www.honda-bikes.ro/interior.p...t&cat=4&id=104
        Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
        ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

        Comment


        • #5
          unde (tara) se fabrica CBR RR?

          Comment


          • #6
            atat CBR600RR cat si CBR1000RR se fabrica la Hamamatsu in Japonia.

            Si da Type-R-ul e de vanzare
            If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

            2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
            ex - 1986 Honda MT5
            ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
            ex - 2001 Honda Civic Type-R
            ex - 2007 Honda Jazz

            Comment


            • #7
              Originally posted by Spider View Post
              atat CBR600RR cat si CBR1000RR se fabrica la Hamamatsu in Japonia.

              Si da Type-R-ul e de vanzare
              multumesc

              Comment


              • #8
                Prin reviste scriau ca R1 pe modul cel mai brutal (are trei moduri de functionare, full power pe fiecare, se modifica doar cat de brusc este livrata puterea) e incontrolabila. Cica a fost facut doar sa impresioneze
                Honda CBR F4i
                Honda Civic 1.8 Exec
                Honda Jazz 1.4 M/T

                Comment


                • #9
                  Asa se spune...realitatea este ca echipata cu gume foarte soft, pe circuit distruge efectiv multe motociclete. A fost creata efectiv ca race-track tool facut legal pt strada, insa daca este sa gasim cu adevarat un plus, este faptul ca presa britanica a spus "iata in sfarsit un R1 care prezinta multa siguranta pe viraje".
                  Nu-mi place Yamaha, am motivele mele personale pt care nu-mi place, insa recunosc ca R1 a fost cea mai frumoasa la momentul aparitiei, si chiar daca acest nou model infirma aceasta linie, totusi se pare ca infirma si binecunoscuta instabilitate. Se pare ca de data asta ...chiar au facut o super motocicleta...dar e numai pt premianti...altfel rupe capete.
                  If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

                  2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
                  ex - 1986 Honda MT5
                  ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
                  ex - 2001 Honda Civic Type-R
                  ex - 2007 Honda Jazz

                  Comment


                  • #10
                    Stiu ca este cam "intarzaiata" postarea mea , dar sper sa te ajute si acum la aproape 2 ani de la inceperea acestui topic

                    In primul rand RR-ul de 600 nu prea are ce cauta intr-o comparatie cu clasa mare , 1000cmc .

                    In al doilea rand , rugamintea mea este sa nu mai plecati urechea la toate reclamele si la toate review-rile platite sau neplatite care se gasesc pe youtube . R1 este eterna rivala a CBR-ului de 1000 , singura diferenta intre cei doi producatori consta doar in bugetul de marketing . Honda nu prea se omoara cu marketingul in rest Yamaha baga bani la greu . Motorul BIG BANG cum a fost denumit de departamentul de Marketing de la Yamaha nu are nimic special fata de motoarele din generatia precedenta , acelasi motor "talamb" pana in 6000rpm si aceiasi explozie de putere dupa 6000rpm .

                    In al treilea rand si cel mai important , indiferent ca se cheama Yamaha , Honda , Kawasaki , Suzuki sau Ducati sau mai stiu eu ce motoreta , trebuie sa intelegi ca diferentele sunt de o secunda sau mai putin . Iar pentru a putea scoate secunda din urma , ai nevoie de doua lucruri : Un circuit si FOARTE , FOARTE MULTA EXPERIENTA !

                    In amble cazuri si R1 si 1000RR sunt motorete foarte bune !

                    Comment


                    • #11
                      Mda....motorete de 49 de cmc, docile....
                      Hondafan forever

                      Comment


                      • #12
                        Asa imi place mie sa le numesc pe toate: "motorete"

                        Comment


                        • #13
                          De multe ori sunt alintate si ca "mobre" - indiferent de marca/capacitate.

                          On-topic: De regula, nimic peste 600 nu are ce cauta pe mana unui incepator.
                          FN2-ul papa:

                          Comment


                          • #14
                            On-topic: De regula, nimic peste 600 nu are ce cauta pe mana unui incepator.[/QUOTE]


                            Eeeee .... aici ar trebui o discutie foarte lunga pe tema incepatorilor .... Eu personal nu sunt de acord cu tine , poate gresesc , poate nu gresesc .... nu stiu ce sa zic . Vezi tu , in 2006 , prima mea motoreta a fost exact un 1000RR . Tin minte si acum , in prima zi cu permis am facut vreo 300 km iar in vara lui 2007 toceam cauciucurile pe Serres la greci . De atunci am mai calarit vreo 4 motorete , toate peste 1000cmc si am facut in total vreo 60.000 numai pe doua roti . Momentele de nebunie au fost destule accidente si ele cateva dar niciodata ceva grav .
                            Acum eu cred ca treaba asta cu motoreta , te mai si nasti cu ea . In acelasi timp pot spune sincer ca am vazut si oameni care nu ar trebui sa mearga nici pe biciclete , asta ca sa nu mai vorbim de motorete ....

                            Concluzia este ca sunt oameni care pot , si oameni care nu pot !

                            Comment


                            • #15
                              pai am scris "de regula".
                              acum ca poti sa te omori si cu un scuter, e adevarat.
                              FN2-ul papa:

                              Comment

                              Working...
                              X