ARAMIA2008: '08 Honda Civic 5D Sport 1.4, Orange Tangerine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    desi sunt sigur ca o sa fii multumit de noua masinuta ... diferenta de impozite este foarte mica ... la 1.4 platesti 7 * 7 lei, adica 14 RON iar la 1.8 platesti 15 * 9 , adica 135 RON (calcul grosier)

    desi pare mare diferenta este de mai totusi 1 milion 2 sute 10 mii diferenta ... PE AN.

    cat despre consum ... conteaza si cum o conduci. eu o am de 4 zile si in 250 de km am 10 si asta pentru ca am tras-o putin de coada si sunt din Bucuresti

    sper sa ramana undeva in 11.5 %maxim / luna ... adica pe doua plinuri

    oricum ... multa bafta si sa o stapanesti sanatos
    '08 Civic 5D 1.8i-VTEC Sport M/T, Galaxy Grey Metallic

    Comment


    • #17
      Da dar la Deasel se schimba treaba! peste 2000 e impozit de lux. Si e mare diferenta intr 1400 si 2200.NU?! LA 1.8 era problema consumului nu a impozitului sau a intrtinerii.pentru mine e o diferenta enorma intre 7,5 9 maxim si 10-14+
      Aramia2008
      Senior Member
      Last edited by Aramia2008; 09-03-09, 19:22.
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

      Comment


      • #18
        Sper ca spui "deasel" in slang!
        Dorinta ta de a te contrazice imi pare un pic deplasata, zau asa...
        Scuza-mi ironia, dar am impresia ca si "respect" e cam in slang la tine.
        Dincolo de astea, sa stapanesti sanatos masinuta!

        Comment


        • #19
          S-o stapanesti sanatos si sa-ti consume cat vrei tu de putin! Eu vreau doar sa spun asta : cat am avut Civic-ul de 1,8 in service am condus o fabia cu motor de 1,2 . Consumul meu mediu actual pe Bucuresti cu Civic-ul ( in ultimii 1500 km ) este de 10,5 % si nu merg deloc la consum. Cu fabia am avut 12 % si n-am putut merge cum merg cu Civic-ul ( in sensul ca am mers mai incet si foarte speriat )
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • #20
            DIESEL scuze. Nu nici pe departe. Eu mi-am sustinut doar sus si tare parerea. Nu suport nici eu oamenii care vorbesc doar pt a contrazice.Crede-ma ca am intalnit! Imi cer scuze daca am suparat pe cineva. Sunt multumit de alegerea facuta si sustin 1.4 cat pot de tare pt ca au fost si altii care au renuntat la 1.4 pentru ca ati desfiintat-o voi cei de pe forum fara macar s-o incercati sau sa stiti ce poate. Daca nu era Liviuiron si cu ceilalti ma hotaram spre o alta marca mazda 2 spre ex pentru ca nu-mi luam 1.8 sau 2.2. Am spus ca sunt constient ca sunt mai bune dar nu mi le permit.Atata tot! Felicitari celor care o au. Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni! 1.4 best choice for me! Revin cu detalii si poze. Astept si eu inca, un sfat in legatura cu roata de rezerva. Ce dimensiuni si daca e in regula ideea mea de a cumpara o janta ieftina din targ care sa o folosesc ca roata de rezerva temporara.
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

            Comment


            • #21
              Trebuie sa ai grija sa intre pe suruburile de la roti. Nu cred ca vei gasi dar eu iti recomand sa iei una de Honda de exemplu de aici: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...?t=6256&page=5
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • #22
                eu simt o oarecare " tensiune " in ceea ce scrieti voi sau ma insel ?
                dragi colegi 1.4-le este foarte foarte ok, sprintena agera etc etc dupa cum am mai spus: drive testuri la nationala , cate vreti. insa sunt convins ca 1.8-ule este mai sportiva mai agera mai .. mai mai mai e normal si logic, nu ?
                asa ca haideti sa " ne impacam " ca doar suntem in aceeasi breasla
                cat despre consum.. am mai discutat si rasdiscutat..confirm cele spuse de colegul nostru Toma
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/caramalau/
                Nimic nu este ceea ce pare a fii !

                Comment


                • #23
                  Nu suntem tensionati, doar "ne dam mari" ca avem motoare mai mari si mai puternice
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by oprescutoma View Post
                    Respect pentru ca esti senior membru dar cred ca ori te minti singur ori nu stai in Bucuresti. Citeste cati au postat pe forumul asta ca nu le-a consumat 1.8 niciodata mai putin de 10 in bucuresti. Deci 10 e caz fericit in Bucresti.NU!? pentru 1.8? Cel putin eu asa am citit pe forum la Consum sunt zeci de threads pe acest subiect.A da stai in Sibiu! Vorbeam de infernul din Bucresti dimineata intre 7 si 11.Cat consuma 1.8?
                    Felicitari pentru implinirea visului! Sa te bucuri de masinuta!

                    Mie imi mananca sub 10 in Bucuresti, dar am noroc de drumuri in zone c trafic lejer

                    Azi am reusit si un 5,4 l/ 100km pe un traseu de 290km de la Sighisoara la Bucuresti (hai sa zicem un 6,3 real) dar am venit calm si "legal"... am o galma pe o anvelopa si nu am riscat...

                    Sunt absolut sigur ca e suficient si motorul de 1,4. Pana la urma a fost pus pe masinuta asta cu un scop anume, nu?
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      Sper ca nu te superi ca intervin din nou.
                      Eu am trecut pe H tot de pe un matiz si chiar si acum daca ma intreaba cineva de matiz ii spun cu mana pe inima ca e super masina de oras. I-am dat si eu in goarna la saracul pana mi-a iesit pe nas si nu a cracnit si nu m-a lasat niciodata. Insa a venit timpul sa o schimb. Sincer sa iti spun si eu as fi mers tot pe 1.4 dar am avut cateva dubii legate de service (habar nu aveam ca e acelasi motor de pe jazz) si nu ma tenta sa risc. Au ramas asadar 1.8 si 2.2. Mentionez ca am condus o perioada buna un C4 diesel si m-a imbolnavit senzatia cuplului. Recunosc ca nu am nici cea mai vaga idee despre feeling-ul VTEC-ului si mi-am facut un calcul sumar dar care tot nu m-a convins (legat de km parcursi si diferentele de cost in carburant). Si dizalul si 1.8-ul erau destul de apropiate. Ce m-a facut sa iau diesel a fost oferta din germania de care am profitat. Pret cerut 14k si negociat la 12k euro a fost tot ce mi-a trebuit ca sa iau 2.2.

                      Despre impozit pot sa iti spun ca nu e enorm. 320 ron pe care ii platesti pentru un an nu e un capat de lume. E ceva mai mare decat 1.8 si ceva si mai mare decat 1.4 dar (eu cel putin) pot trai cu asta.

                      Legat de janta, vezi ca trebuie sa scrie in carte codul si particularitatile ei, daca nu, poti intreba la un service si sigur te vor lamuri.
                      Ideea e sa aiba acelasi numar de prezoane si aceasi distanta intre ele
                      ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                      ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                      Comment


                      • #26
                        cu janta e complicat. daca vrei janta de dimensiuni reduse e scumpa si recomandarea ar fi sa iei de la dezmembrari sau de la o "dauna totala".

                        prinderea e standard, ca la majoritatea japonezeleor de 5x114,3. adica sunt sanse sa fie buna si o roata de dimensiuni reduse de la Mazda/Toyota.
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          Va multumesc pentru sfaturi si sustinere. Dau Cezarului ce e al Cezarului. 1.8 si 2.2 sunt formidabile, nu mai contrazic pe nimeni, felicitari celor care le au! Eu am prezentat doar argumente solide de ce am luat 1.4. Avantaje si dezavantaje. Am incercat sa sustin cat pot de mult motorul asta ca sa-si ia si altul care e in dubii cum am fost eu. Nu m-am certat cu nimeni. Nu am vrut sa contrazic pe nimeni. Hondafan e o familie si sunt mandru si fericit ca fac parte din ea.
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                          Comment


                          • #28
                            Toma, nu exagera nu cred ca ai deranjat pe nimeni !
                            si cred ca tocmai din asta reiese pasiunea pentru honda sau masini, motoare etc si anume : alte pareri sau pareri diferite, observatii diferite chiar si polemici. deci este binevenita parerea ta (99% sunt de-acord cu tine doar ca am alt fel de exprimare) asa ca toate's bune .
                            te asteptam la nationala ?
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/caramalau/
                            Nimic nu este ceea ce pare a fii !

                            Comment


                            • #29
                              Nu stiu la ce te referi prin altfel de exprimare. Daca te referi la gramatica si corectitudinea frazelor nu cred ca ar conta prea mult. Voi fi mai atent. Ti-am citit post ul si meriti toate stelele pe care le-ai primit. Datorita tie am aflat ce m-a interesat despre motorizarea 1.4. Multumesc pentru sustinere LIVIUIRON!
                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                              Comment


                              • #30
                                gramatica? eu si gramatica suntem ca asa :
                                ma refeream la " nu contrazic pe nimeni " . sigur ca poti sa contrazici dupa cum am mai spus, tocmai asta este farmecul.
                                si ma bucur daca te-a ajutat theard-ul meu insa trebuie sa mentionez ca stelelea alea nu le-am primit ci nu mai stiu ce am facut si le-am pus eu
                                dar poate chiar le merit .. cine stie ?!
                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/caramalau/
                                Nimic nu este ceea ce pare a fii !

                                Comment

                                Working...
                                X