FLORIN CRISTEA: '06 Honda CR-V 2.0 i-VTEC, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • FLORIN CRISTEA: '06 Honda CR-V 2.0 i-VTEC, Silver

    Buna seara..aici HONDA CRV II pe benzina...?????
    Dragii mei am o problema arzatoare...anul asta ( 2009) in nov ies din garantie si as vrea sa-i mai pun ceva muschi la "JEEP'-ul meu :-)))))......cine stie de unde si cum trebuie sa procedez. Am vazut pentru diesel..170 cp...as dori si pentru masina mea. Nu de alta dar am pe unul cu X6 si i-am promis-o......
    Astept cu interes opiniile si solutiile dvs....
    Florin Cristea
    FLORIN CRISTEA
    Senior Member
    Last edited by FLORIN CRISTEA; 16-12-18, 12:56.
    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

  • #2
    Pai Doc e cea mai apropiata sursa

    Apropo Florin Cristea... pai se poate sa lipseasca masina ta de la MY CR-V?

    Mai ales ca e cam penurie pe aici???
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Care "DOC" Tick....???? Cel care "lucreaza " si pe cele diesel...???... Nu am vazut gasit nimic legat de CRV II..ma refer la parte de putere motor. O sa mai bag un ochi poate nu m-am uitat bine.
      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

      Comment


      • #4
        Sfatul meu personal este sa nu iti faci chip-tuning. La o masina ca CR-V ambreiajul oricum lucreaza din plin, mai ales ca tu folosesti masina si in conditii grele, cu chip-tuning eu personal consider ca vei duce ambreiajul la limita, ceea ce va determina o uzura accelerata. (Stiu ca Doc si alti amatori de chip-tuning vor spune ca te sperii fara rost, imi cer scuze fata de ei, le respect munca si opiniile, dar am si eu opinia mea bazata pe experientele unor cunoscuti). Daca iti doresti mai multa putere si nu te intereseaza si iti asumi posibilele efecte nedorite, atunci "Go for it!".
        Last edited by Tudor; 30-01-09, 00:19.
        Honda CR-V 2.2 i-CDTi Executive (2006)

        Comment


        • #5
          Florin n-o sa aiba probleme de putere cu ambreiajul. La 13-14 caluti in plus nu o sa se uzeze prematur, nici nu creste cuplu cu zeci de Nm ca sa zici ca e fortat.

          Deci la benzina aspirat se poate face remapare linistit.

          Doc:

          http://www.hondafan.ro/forum/showpos...&postcount=224
          ticker
          Administrator
          Last edited by ticker; 29-01-09, 22:57.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Ai dreptate ticker, mi-a scapat din vedere ca Florin are benzinar. In cazul lui chip-tuning-ul nu prea are cum sa dauneze (doar sa fie facut corect si la acest capitol n-ar trebui sa fie nici o problema), dar nici nu-i va aduce un spor semnificativ de putere/cuplu.
            Honda CR-V 2.2 i-CDTi Executive (2006)

            Comment


            • #7
              HONDA CR-V 2.0i 150CP

              Crestere putere [cp] ~ 14 cp
              Cuplu [Nm] ~ 15Nm
              Crestere viteza max [km/h] ~ 5km/h

              Sa zicem ca pretul nu ar fi o problema dar ni se pare cam nesemnificativa cresterea de putere 14 cp si aprox 5km /h in plus nu e mare lucru...zic eu......am condus cu 200 - 250 cp....eu undeva la plaja asta ma gandeam. De banii astia plus inca ceva ii pun xenon sau cumpar ceva elegant pentru aspect.... interior sau exterior....Nu prea stapanesc eu f bine notiunile de chip tunnig cu toate ca am lucrat si prin service-uri auto -nu mecanica ce e drept..scripte, piese de schimb si altele - treaba se face din comp masinii din cate am inteles. Oricum datele problemei le am si va multumesc foarte mult pentru consultanta si sfaturi, oricum pana in nov mai am timp de gandire iar daca am noroc sa dea domnul 6 bucati....din alea 49 .....HONDA RIDGELINE....( http://automobiles.honda.com/ridgeline/ ) ma tot uit la tot ce zice de masina asta.......e adevarata....http://automobiles.honda.com/ridgeli...odel=YK1659JNW....imi place rau de tot..cred ca nu numai mie....
              Va multumesc inca o data.....
              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

              Comment


              • #8
                Florin, pentru ca nu e dragut sa poluam topicul altor useri, ti-am deschis un topic pentru masinuta ta.

                Te rog sa-mi zici si anul fabricatiei si culoarea ca sa completez la titlu...

                Si acum discutiile pot curge:

                - e o plus de putere decent pentru un motor aspirat.

                - doar motoarele Turbo / cu compresor au castiguri mai mari de putere, fie ele diesel sau benzina..
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  TICK esti tare nene......eu cautam topic.....fabricatie 2006 ...coloare gri .....complecteaza tu ca daca ma bag eu cine stie pe unde ma mai trezesc.......promit sa studiez problema si sa imi fac singur unul.....topic..pe viitor.....merci mult.
                  O seara buna......
                  Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                  Comment


                  • #10
                    Florine, daca tot l-am deschis nu mai trebuie altul.

                    Doar sa ne povestesti cate ceva despre masina ta, ce mai face, cum o duce etc.

                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Ok..i'll do it......
                      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                      Comment


                      • #12
                        15 mile pe galon in oras! prea tare imbogatesti petromul la consumul asta. iese undeva in jur de 16 la suta spus de fabrica asta inseamna cel putin 20 real

                        Comment


                        • #13
                          Inca un jucator la LOTO..................super!
                          Asteptam un Ridgeline alb
                          AMIN !
                          Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                          ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                          Comment


                          • #14
                            Nici nu aveti voi idee....de multe ori stau si ma uit la CRV din parcare - care imi este drag de ce sa nu recunosc - si ma gandesc daca RIDGELINE ar avea loc.....nu neaparat alb...prea sunt d'alde Q7 si X6 albe......un negru ceva....mai fioros....
                            Nu mai conteaza consumul......
                            ALELUIA....poate duminica asta.....who know's.....
                            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                            Comment


                            • #15
                              Tuning

                              Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                              Nici nu aveti voi idee....de multe ori stau si ma uit la CRV din parcare - care imi este drag de ce sa nu recunosc - si ma gandesc daca RIDGELINE ar avea loc.....nu neaparat alb...prea sunt d'alde Q7 si X6 albe......un negru ceva....mai fioros....
                              Nu mai conteaza consumul......
                              ALELUIA....poate duminica asta.....who know's.....
                              In primul rand, Salutare tuturor si bine v-am gasit'
                              Urmaresc de mult acest forumsi sunt placut surprins de impresiile voastre ptr aceste masini.
                              Ma bucur foarte mult ptr ca si eu sunt posesorul unei Honda CVR benzina, automata.
                              Si sunt foarte multumit de ea.
                              Dl Florin, am o intrebare: ati reusit sa aflati ceva despre posibilitatea de ai mari calutii la mas dvs?

                              Cu respect,
                              Iepurasu

                              Comment

                              Working...
                              X