FLORIN CRISTEA: '06 Honda CR-V 2.0 i-VTEC, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • UPDATE * zgomotul la rulaj a fost identificat la mecanic - un rulment pe față trebuie schimbat neapărat - am comandat deja ambii rulmenți pe față (rulmenți Mapco, sper să fie ok)

    pentru partea electrică și el a spus că nu știe dacă e de la una - actuator - sau de la alta - multiplexor - cică cei de la Honda au un sistem de a pune mașina în Self-Diagnose mode și cu ajutorul becurilor din plafonieră se pot testa ușile etc. (am găsit și-n manual chestia asta), dar e un pic SF momentan pt. mine, mă mai documentez

    dacă aveți totuși orice sfat despre partea electrică - vă rog!

    Comment


    • S-a defectat CRV'06...7,9% consum benzina...
      Attached Files
      FLORIN CRISTEA
      Senior Member
      Last edited by FLORIN CRISTEA; 11-06-18, 18:06.
      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

      Comment


      • La vale cu vântul din spate !
        '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

        Comment


        • La mers intins si viteza constanta ( si in plus, legala) cam asta este consumul.
          In bucuresti in oras insa e jale.
          Noroc cu micile deplasari pe sosea ca ne mai arata o raza de normalitate la consum.
          Bravo pentru cifra foarte buna!
          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

          Comment


          • Exact asa nene Dinu. Din cate am remarcat mai toti o tin sub viteza impusa..2-3 km. Și cum bine a remarcat Zamfi....am avut vânt din spate...😂😂😂😂. În oraș stăm pe 13-14...asta e....
            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

            Comment


            • Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
              Astazi am pus anvelopele Michelin CrossClimate - SUV. Silentioase fata de ce am avut inainte. Sunt multumit de treaba facuta. Nu prea gaseam statie unde sa le schimb....
              Masina fiind ridicata pentru montaj anvelope, am putut verifica si afirmatia mecanicului care mi-a schimbat capetele de bara...si surpriza am doua amortizoare fata diferite pe masina...etichetate cu diferite culori. Cred ca este opera celor de la Carpati de unde am cumparat masina acum 12 ani. Cel cu eticheta galbuie este pe partea sofer, celalalt este pe partea pasager. ...aici am bataia care-mi mananca ficatii de 12 ani. Am sa caut sa vad care'i treaba...eu nu le-am schimbat nici o data de cand am masina....
              Saptamana trecuta am urcat masina pe elevator si am lucrat ceva la ea, ocazie cu care mi-am adus aminte de faza cu telescoapele de pe fata:
              - stanga: galbena - L-SWW-EO (51602-SWW-E041-... nu se distinge, NISSIN SHOWA 072057... nu se distinge)
              - dreapta: albastra - R-SWW-EO (51601-SWW-.... nu se distinge, NISSIN SHOWA 07199657)

              Si la CR-V 3 s-a pastrat cu culori diferite, am vazut ca si in kiturile AM vin tot cu coduri diferite.

              Comment


              • @raducu....deci asa vin din fabrica...multumesc frumos pentru clarificare.
                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                Comment


                • Nov 2006...Nov 2018....are 12 ani....120000 km si tot 12-13% consuma in oras.... ......dar merge brici. E vrajeala vorba cu "se lasa motorul"...poate cand se futizeaza bucsile de la suport motor....se lasa mai jos...... Am bagat anul asta CROSS CLIMATE de la MICHELIN bune anvelope . Pe bucatica asta de inceput de iarna se comporta perfect, frana tractiune . Singurul zgomot pe care il fac este la sosea unda, apa, se aude un suierat dar numai in portiunile cu apa...in rest nimic. Masina nu mai e un vis, cum zice Wylly CRV Fan, ci o realitate...mai pica una... alta, o curea, o rola, un cap de bara.Spalatoarele parbriz s-au infundat cand le-am scos le-am facut dauna totala asa ca am pus de logan...merge. Cand am sa am "techini" o sa cumpar un set OEM, dar te cam indoaie la pret. Motorul si franele sunt de senzatie. Am 62 de ani si am ambitia sa vad daca CRV'06 e lifetime, cum spunea un bun amic, ...sa vedem care cade primul.....
                  FLORIN CRISTEA
                  Senior Member
                  Last edited by FLORIN CRISTEA; 21-11-18, 06:16.
                  Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                  Comment


                  • Click image for larger version  Name:	 Views:	1 Size:	52.6 KB ID:	851605
                    Bau.....:-)
                    FLORIN CRISTEA
                    Senior Member
                    Last edited by FLORIN CRISTEA; 21-11-18, 06:19.
                    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                    Comment


                    • Sa mai zic ceva. Folosesc ulei ENEOS SUSTINA pentru motor, in rest, ulei servo, lichid de frana, ulei cutie spate numai HONDA.
                      La servo daca puneti alt ulei cica se futizeaza pompa servo, idem la cutia spate...se duce in masa' si nu mai functioneaza corect...sau de loc.
                      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                      Comment


                      • Arata foarte bine. Si a mea are aproape tot aceeasi varsta, un pic mai tanara, dar mai plimbareata, a ajuns la ~ 190k km. Eu zic ca motorul cedeaza ultimul!

                        Comment


                        • 2019.....CRV II inca functioneaza....... 23-08-12 am schimbat primul ambreiaj....e posibil ca anul asta sa fie nevoie de unul nou. Am tot gresat pompa ambreiaj...in spatele pedalei...scartaia. Acum s-a mai atenuat da tot se aude, si nu mai e scartait e un poc infundat. Se aude numai dupa ce s-a facut cald in masina. Am cumparat un tub de pasta ceramica dar e cam frig afara sa ma bag sa gresez. In rest toate bune.La inceput de decembrie am incarcat OPTIMA, acumulatorul, la optiunea fulg..a stat vreo 8 ore la incarcat. Oricat de frig a fost masina pleaca la prima cheie..la a doua invarteala... Consumul obisnuit..nimic special 17-18% in oras..mai scade sub dar numai daca e mai cald afara si circulatia mai subtire. Anvelopele Cross Climate sunt exceptionale...le-am probat in aceasta perioada si pe zapada..conditii de iarna. Raspund f bine la franare si demaraj chiar si pe gheata.... nu am vazut becuri aprinse pe bord....ABS...sau alte alea. In conditiile astea am sa renunt la setul de iarna. Mut anvelopele pe jantele HONDA si setul de BORBET il vand. Mai intai le duc un pic la cosmetizat ca sa fie ok..o vopsea..in rest nu au nimic. Am o problema cu aparatul multimedia..navi etc..etc....e vechi . As renunta la el dar nu gasesc ceva cu ecran pt camera de mers cu spatele, fara navi fara nimic...doar radio si un player pt music si display care sa accepte camera spate, eventual cu un cd player...2DIN. Sa duc la reparat nu are rost e veche si poate costa cat nu face.
                          In Nov 2006 am luat masina....de atunci sunt membru forum si am facut si 63 ani....cand am sa fac 70 imi iau un Shelby GT 500....
                          FLORIN CRISTEA
                          Senior Member
                          Last edited by FLORIN CRISTEA; 07-02-19, 09:35.
                          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                          Comment


                          • Am luat si ceva pentru siguranta in caz ca CRV vine in cap....
                            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                            Comment


                            • Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                              In Nov 2006 am luat masina....de atunci sunt membru forum si am facut si 63 ani....cand am sa fac 70 imi iau un Shelby GT 500....
                              Ar mai fi ceva... de vreo opt ani ( sau asa ceva) ati inventat si ati pus suflet in adunarea cerevistilor din Bucuresti, care se intalnesc lunar si discuta despre masini si proiecte la cate o ciorba de vorba.
                              Asta este o chestie senzationala. Cativa au venit si au plecat, dar un nucleu dur s-a format, care au facut concedii impreuna, care s-au ajutat la greu, care au facut proiecte impreuna, si care, cand e mai caldut, se plimba cu biclele.
                              Asta ar trebui subliniat neaparat, ati facut un lucru exceptional.
                              Multa sanatate si sa ne vedem fericiti pe termen nedefinit si sa fim fericiti cu Hondele noastre!
                              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                              Comment


                              • Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                                2019.....CRV II inca functioneaza.......
                                In Nov 2006 am luat masina....de atunci sunt membru forum si am facut si 63 ani....cand am sa fac 70 imi iau un Shelby GT 500....
                                Sensei, nu te mai plange, esti tanar

                                Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                                ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                                Comment

                                Working...
                                X