Dilema: CR-V Benzina vs. CR-V Diesel

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    +1 pt CR-V executive benzina 2.0
    2008 Honda Civic 5d i-shift

    Comment


    • #17
      Originally posted by michaelro2001 View Post
      Sper ca nu tuareg
      eu consider Tuareg o masina buna desi sunt fan honda.
      '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
      Dacia Super Nova de vanzare
      Cauciucuri + jante de vanzare

      Comment


      • #18
        Da , Tuareg este o masina buna.(dar este in alta clasa)
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
        http://www.hotelcehov.ro/

        Comment


        • #19
          Desi experienta mea in materie de SUV-uri este limitata, ma raportez totusi la diferenta de greutate dintre CRV si Accord 2007 de vreo 150 kg, CRV-ului lipsindu-i si vreo 5 caluti (posibil sa fie ajutat din cutie...) si de asta parca totusi pe CRV ar merge diesel.
          Colegii vorbesc de un consum de 9l/100 km la CRV benzina. Daca e si automat, dati-mi voie va rog sa am mici rezerve mai ales la un mers majoritar in regim urban(12-13 urban este cred mai aproape de realitate).
          Daca gasesti un SH full de 2,3 ani si cu putini km nu mai sta pe ganduri pentru ca astazi cine are cash poate negocia fff mult.
          Bafta la cumparaturi.
          '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
          Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
          The power of dreams

          Comment


          • #20
            Eu personal as merge pe diesel, manual. La un 4*4, zic eu este foarte important cuplul. oricum edificator este un test drive. Fa test drive cu CRV diesel si benzina si apoi hotaraste care este pe placul tau si al sotiei
            Honda Accord 2.2 i-ctdi Nighthawk Black Pearl Executive-2007

            Comment


            • #21
              Originally posted by Cris&Man View Post
              Cu respect va salut pe toti!!! Acum ceva vreme m-am hotarat sa schimb masina si am ajuns la concluzia urmatoare :CR-V.
              Bun pana aici a fost usor acum este o dilema motorizarea pe ce sa fie ? Asa ca astept sfaturile voastre cu mare placerere.Va multumesc anticipat!!!!
              Imi permit sa_ti dau si eu cateva sfaturi:
              - nu stiu daca iti place dar ca masina de zi cu zi eu as lua-o cu o cutie automata, mai ales daca conduci mult in oras.La CR-V asta impica automat benzina. Eu am avut modelul anterior si consuma in Buc cca 13-15 litrii dar am avut si Accord i_ctdi si consumul era in jur de 13, deci mare diferenta eu zic ca nu e
              - daca poti, ia-o cat mai dotata. Toate acele gadgeturi iti vor face viata mai frumoasa.
              -nu mai stiu cum sunt preturile la noi dar am vazut preturi f.bune in Franta: http://www.honda.fr/crv/index.php?mo...m_campaign=crv
              ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

              Comment


              • #22
                desi initiatorul topicului a luat de mult o decizie, dilema ramane si ramane un versus etern.

                In cazul Honda problema este adancita si de taxa de poluare care mai adauga inca aprox 700 EUR la costul de achizitie al motorizarii diesel, ceea ce face ca aceasta motorizare sa fie mai scumpa din start cu 2500 EUR. La aceasta se adauga impozite si asigurari mai mari pt motor de 2200, revizii mai scumpe precum si problemele specifice dieselurilor: ambreiaj, turbina, filtru de particule (daca e cazul). despre pretul carburantilor ce sa mai zic: situatia actuala cu motorina mai ieftina ca benzina este doar temporara. amintiti-va ce nemernicie a fost anul trecut cu pretul motorinei si ganditi-va ca peste 1-2 ani tot acolo ne intoarcem ! Deci din punct de vedere financiar motorul diesel este clar mai scump, atat ca achizitie, cat si ca intretinere

                Pe de alta parte benzinarul actual de pe CRV mi se pare puturos. Am mai spus asta intr-un review facut aici acum vreo 2 ani de zile, si imi mentin parerea
                (http://www.hondafan.ro/forum/showpos...0&postcount=75)

                desi Honda CRV are mai multi CP/tona decat actuala mea dieselara (Pug 307, 1.6 HDI, 110CP/1300 kg) mi se pare mult mai lenesa ceea ce este frustrant. Chestia cu I-Vtec-ul turat la 6000 RPM o fi valabil doar la Civic si Accord. In afara de mult zgomot in habitaclu, 6000 RPM nu produc nimic spectaculos la CRV. Bine macar ca la turatii mici Ivtec-ul se misca suficient de bine. Zic "suficient" intrucat modelul in sine nu este capabil de off road extrem, asa ca cei 200 NM sunt suficienti pt a merge pe iarba uda (cel putin pt mine ar fi suficienti)

                Alegerea este grea si ramane grea. Cred ca niciodata aceasta alegere nu va fi transata intr-un sens sau altul pe forum, ci doar la nivel de individ. Insa in cazul Honda dieselul este penalizat din greu de costuri si tre' sa fii fan inrait sau sa tractezi o rulota, pt a-ti dori motorizarea diesel disponibila acum.

                Comment


                • #23
                  1. Cred ca s-a mai mentionat, dar e bine de repetat pana se intelege:
                  i-VTEC prezent pe motorul R20 de pe CR-V este, ca si R18 prezent pe Civic si R20 de pe noul Accord, un sistem care avantajeaza consumul redus intre 1500 si 3500 rpm, NU un sistem ce avantajeaza performantele la turatii inalte, ca la Civic Type R, S2000 sau Accord 2.4. Faceti, va rog distrinctie intre astea.
                  2. Desi am CR-V 2.2 in familie, criteriul alegerii fiind preferinta tatalui meu pentru dieseluri si drumurile foarte lungi care fac rentabila o achizitie de diesel, totusi preferatul meu ramane 2.0. Desi nu te da pe-afara de cuplu si asta cred ca e unul din motivele pentru care multi il considera puturos (totusi, nu este diesel), mi se pare foarte elastic si responsiv, cu o valoare buna de cuplu livrat constant pe turatii mici si medii. In plus de asta, nu stiu ce simt altii, dar eu il consider suficient de vioi si chiar usor sportiv pentru ce este, adica un benzinar de 2.0 si 150cp. Ca idee, am incercat si varianta americana de 2.4 si 170cp, ce vine doar cu o automata clasica in 5 trepte, si nu pot sa spun ca e mare diferenta, desi cuplul e superior cu 40 Nm. O fi si cutia de vina, dar nu acolo am vazut sa fie buba.
                  Per total, n-o fi el VTEC de la mama lui asa cum il stim, dar e un motor echilibrat si deloc gurmand. Da, as fi preferat si eu un motor mai potent ca optiune, un 2.3 turbo ca cel de pe Acura RDX ar fi fost perfect, dar cine l-ar fi cumparat?
                  Stim bine ca Honda face modele extrem de restranse ca motorizari tocmai pentru a oferi maximum de masina la un pret decent, asta e politica ei.

                  Cine are rabdare ar trebui sa astepte faceliftul din iarna, cand se anunta i-DTEC cu automata ca optiune. Cel putin, eu cam spre aia bat pentru inlocuire.

                  Comment


                  • #24
                    ha...ha...ha, fan diesel nu sunt, remorca n'am...deci...e clar...sunt dus cu capul!

                    Ai bani...iei diesel...ai mai putin...iei benzina...e destul de simplu (evident daca vrei neaparat CRV). Nu esti hotatrat...drive testul e de baza.

                    Eu personal,in locul vostru, as astepta face liftul si automata cu i-DTEC("parerea mea")

                    daca nici asta nu e suficient...sunt o gramada de alte oferte pe piata...alte marci...etc (vezi X-trail-ul lui ciupibz cu 20k euro)
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
                    http://www.hotelcehov.ro/

                    Comment


                    • #25
                      Pai cand apare face lift?
                      Eu stiam ca honda are inchise uzinele si nu mai produce nimic momentan.
                      INcearca sa scape de ce e pe stock.
                      '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
                      Dacia Super Nova de vanzare
                      Cauciucuri + jante de vanzare

                      Comment


                      • #26
                        stai linistit, o sa apara curand , poate chiar pana in toamna la noi.
                        Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                        ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                        Comment


                        • #27
                          Tocmai am fost sunat de la dealer, a aparut CR-V Special Edition model 2009. Modificari minore - tapiterie Alcantara pe Elegance, jante pe 18", geamuri ionizate ca la executive.

                          Comment


                          • #28
                            Cr-v benzina sau motorină?

                            Salut
                            A sosit momentul īn care am nevoie de o a doua mașina. Acordul o să-l las soției iar eu intenționez sa trec la un nivel mai īnalt 😁.
                            Problema e că sunt foarte indecis.
                            Dacă iau benzină am consum mare, la diesel ma sperie DPF - ul. Greu de eliminat īn Germania și sa mai treci verificarea supa acea.
                            O sa parcurg zilnic 80 km doar la muncă. Fără semafoare, un drum cu 2 benzi pe sens la o viteza de maxim 120.
                            Asta fac cam 22-25 mii km pe an. Doar drumul la serviciu.
                            Ar mai fi un 2.4 cu GPL dar nu știu ce sa zic.
                            Azi vreau piele māine ma răzgāndesc. Vreau xenon dupa care renunț.
                            Dacă nu are navi, e posibil un upgrade ulterior? Cu bluetooth.
                            Cutie automată sau manuală?
                            Voi ce ați cumpara pentru km ăștia anuali?
                            Last edited by Soni; 14-09-17, 19:15.

                            Comment


                            • #29
                              cr-v 2018, hibrid, automata, cu pachetul sensing, obligatoriu led sau xenon, piele. Navi e optional, deja nimic nu se bate cu waze / google maps.

                              Daca mergi preponderent pe autostrada - merge si 1.6 diesel + sensing, dar daca prinzi niste discounturi masive, de end-of-life.
                              mmihai
                              Senior Member
                              Last edited by mmihai; 14-09-17, 20:34.

                              Comment


                              • #30
                                Diesel automat
                                Asta că tot vreau s-o vānd pe a mea
                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X