Discutii generale Noul Jazz (2008 - 2015 )

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Pai apare in cateva zile si noul Jazz. Cand mai ajungi pe la dealer compara te rog si zi-mi daca am dreptate sau nu.

    Deci sa inteleg ca te asteptam curand la My Civic ?
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #17
      Probabil ca prin primavara, daca nu dam cu totii faliment pana atunci . Oricum nu avea rost sa o iau iarna si vreau sa iau versiunea cu face-lift.

      Fii sigur ca daca vad noul Jazz ma sui in el, dar oricum pe mine ma deranjeaza puterea de 100 CP si pretul In rest, n-ar fi fost o masina rea.
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #18
        Da, sincer, daca avea 1,5 i-VTEC-ul de 120 CP atunci era imbatabil, chiar la banii astia - dar 1,5-ul nu se aduce in Ieuropa.

        Ma rog... e economic 1,4-le si are i-VTEC... inseamna si asta ceva
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #19
          Sigur. Cu toate ca sunt 'doar' 100 CP, nu trebuie uitat faptul ca masina are inca 1060 kg, ceea ce este mai mult decat acceptabil.

          Sincer sa fiu, doar judecand dupa pret, eu as alege sa mai dau ceva si sa iau tot Civic-ul. Dar cred ca am sa doresc sa vad in realitate noul Jazz, caci pare mica in poze/filme, dar cred ca nu e chiar asa.

          Intrebarea care se pune este: la ce bani aduceau EX-ul? Asta desigur, daca era de adus. Si daca mai puneai si I-Shift-ul, ajungeai unde... la 18000 Euro!?

          Comment


          • #20
            Dupa ce am cumparat Jazz-ul am avut ocazia sa ma urc intr-un Civic sedan. Mie mi s-a parut mai incapator Civic-ul. E adevarat ca si Jazz-ul este foarte incapator pentru dimensiunile lui exterioare dar mi se pare normal totusi ca in Civic-ul sedan se fie mai mult spatiu avand in vedere dimensiunile masinii + ampatamentul (cu 25 cm mai mare...). In schimb la sedan portbagajul nu mi s-a parut la fel de practic (destul de mic si inalt).
            Oricum, la cat de mica e diferenta de pret intre Jazz-ul actual si sedanul S cred vor fi destui cumparatori care se vor orienta catre Civic.
            Honda Jazz CVT 2008 Milano Red

            Comment


            • #21
              N-ar trebui sa comparam totusi Jazz ul cu celelalte masini si preturi din clasa ?
              Accord 2.0i i-VTEC 2007
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ant76/

              Comment


              • #22
                Ba da. Comparatia Civic - Jazz nu prea isi are rostul. Dupa mine, pretul este enorm si nu cred ca o sa reuseasca sa vanda prea multe.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • #23
                  Hondari buni,

                  Ati discutat atat de pretul de 15445 euro pentru noul Jazz - care este mare, fara discutie! - dar nu ati discutat nimic de pretul noului Jazz cu A/T. Care este - neconfirmat, ca si celelalte, dar din surse Honda - de 16993 euro!!

                  Dincolo de suma propriu-zisa (imensa, cu aprox. 3300 euro mai mare decat modelul vechi!) este o chestie pe care nu o inteleg: diferenta de pret dintre transmisii, la aceeasi masina, peste 1500 euro!!
                  (Si eu care ma miram ca optiunea CVT-ul la Mercedes Clasa A este peste 2000 euro...)
                  De ce o diferenta atat de mare? La modelul vechi, CVT-ul a costat in plus cam 600 de euro...
                  O explicatie ar fi, poate, faptul ca i-Shift-ul cel nou are 6 viteze, in timp ce transmisia manuala de Jazz a ramas pe 5 viteze, totusi parca diferenta e prea mare...

                  Comment


                  • #24
                    Bunule RepubliCAT,

                    Pretul mi se pare . La cursurile de ieri, imi luam din Ungaria Civic Sedan ES cu 15.547 Euro (inclusiv TVA) sau 5D Executive cu 17.333 Euro (inclusiv TVA). Asa ca...
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • #25
                      Diseara ma imbat.
                      De bucurie ca mi-am luat.
                      Maşinile se împart în douã categorii: Honda si ... restul!
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

                      Comment


                      • #26
                        In primul rand, salut comunitatea Honda din Romania, acesta fiind primul meu post pe acest forum.
                        Intentionand sa achizitionez o masina din clasa compacta, acum ceva vreme am vazut prezentarile noului Jazz si pot spune ca modelul mi-a placut. M-am interesat apoi de preturile, dotarile bla bla bla acum "vechiului" Jazz. Impresia a fost una buna si am asteptat cu nerabdare aparitia noului model, care dupa umila mea parere trebuia sa apara la un pret de maxim 14000 euro cu tot cu taxe. Acum imaginati-va ca m-am inregistrat pe acest forum exclusiv pt a-mi arata indignarea fata de pretul la care acest model a aparut la noi. Pai bine domnii mei, cum este posibil, in plina criza, cand vanzarile auto scad dramatic, cand piata de profil din America s-a prabusit, cand toate firmele incearca sa vina cu preturi competitive si ofera discount-uri sa avem un pret de 15.446 EUR ddp la aceasta masina. La pretul asta si daca ar fi poleita cu aur si ar fi cea mai fiabila, sigura ... etc. si ar tine si loc de nevasta in mod cert as alege una din ofertele concurentei.
                        Concluzia: daca lucrurile raman asa cum se prezinta la ora actuala, nu vreau sa fiu cu gura spurcata dar nu cred ca acest model se va vinde in Romania in mai mult de 5-8 exemplare in decursul intregului an 2009 (si asta daca suntem optimisti)
                        Pacat!
                        P.S.: mult succes dealerilor Honda ... sau mai bine zis, sinucidere placuta/rapida si nedureroasa

                        Comment


                        • #27
                          nu dealerii sunt problema. ei sufera la fel de mult ca restul.

                          importatorul e problema...

                          intereseaza-te si cat e de afara luata
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Dacian View Post
                            Diseara ma imbat.
                            De bucurie ca mi-am luat.
                            He, he, bunule Dacian, eu nu ma mai trezesc din betie de cateva saptamani!...

                            Nerevar, ai perfecta dreptate in ceea ce priveste preturile.
                            Culmea ironiei negre, euro a crescut si el la un nivel astronomic, astfel incat pretul in lei al versiunii noi, fata de pretul din vara al versiunii vechi, este crescut - pe bune! - cu 50%!!

                            Pe termen mediu (sau lung?) probabil ca preturile vor scadea si la modelul cel nou - nu pot decat sa sper ca lucrul acesta se va intampla cat mai curand, desi, realist vorbind, nu vad "minunea" asta prea repede...

                            Acum insa sa devin putin si un avocat al diavolului (japonez ): Jazz-ul este o masina deosebita, din multe puncte de vedere. Merita poate sa astepti, chiar ceva mai multa vreme, o conjunctura (mai) favorabila si sa achizitionezi o astfel de masina...

                            Mai mult, e bine poate sa astepti o vreme si reactiile pietei europene la noul model, primele review-uri au fost mai degraba retinute, decat laudative - dar, repet, masina este totusi prea noua pentru o impresie categorica.

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by RepubliCAT View Post
                              Acum insa sa devin putin si un avocat al diavolului (japonez ): Jazz-ul este o masina deosebita, din multe puncte de vedere.
                              Mai mult, e bine poate sa astepti o vreme si reactiile pietei europene la noul model, primele review-uri au fost mai degraba retinute, decat laudative - dar, repet, masina este totusi prea noua pentru o impresie categorica.
                              Imi permit sa repet ce am scris pe un alt post, vis-a-vis de opiniile expertilor:
                              "Intr-un test comparativ facut de "Auto-motor si sport" intre Skoda Fabia, Ford Fiesta (cel nou), Renault Clio, VW Polo, Seat Ibiza (noua Ibiza), Peugeot 207, Fiat Grande-Punto, Mazda2, Toyota Yaris si Opel Corsa, noul Jazz (cu motorul mic, de 1.2 la 90Cp) s-a clasat pe un modest loc 7. In spatele sau au fost Fiat, Mazda, Opel si Toyota, castigatorul testului fiind Skoda Fabia.
                              Jazz-ul nou a fost penalizat in testele dinamice (ruliu, caracter pronuntat subvirator, cu o oscilatie intensa a caroseriei pe verticala) precum si la proba de franare, nesatisfacatoare (mai mult de 40m de la 100km/h)."
                              Sunt de acord ca poate nu e cea mai nimerita comparatie, dar totusi, cu locul 7 din 11 concurenti si un pret "usturator", nu vad cum noul Jazz s-ar putea vinde decent.
                              Si iarasi repet ce am mai spus: nu as da Kiu-ta mea de sub 12.000 Euro (cu taxe) pe noul Jazz, desi acesta din urma imi place cum arata si as putea spera ca va avea aceeasi fiabilitate excelenta ca modelul vechi.
                              Ar fi totusi o solutie pentru scaderea pretului: cat timp baietii de la Dacia se mai odihnesc, 100 de oameni harnici si cu ochii oblici ar putea fabrica in uzina goala cam toate Jazz-urile noi ce le vor vinde anula acesta in Europa la acest pret... Scuzata sa-mi fie propunerea rautacioasa!
                              Kia Cee'd Best, Mars Red, numita Angelina.

                              Comment


                              • #30
                                Mda... AMS sunt biased (partinitori) catre masini nemtesti. De asta nici nu-i mai cumpar. Am luat fix numarul de care vorbestidin lipsa altei reviste.

                                Daca e Fabia best in class sunt si eu preot
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X