Discutii generale Noul Jazz (2008 - 2015 )

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Discutii generale Noul Jazz (2008 - 2015 )

    Originally posted by Delphi View Post
    Din pacate stii bine . Cred ca cei de la Honda Trading - de unde a pus Tokyodream linkurile - nu au modificat inca pe site, dar toti dealerii (ASKO, ATI, Carpati Motor) au marit preturile, si doar nu le-au marit de capul lor.

    Mie mi se pare o politica sinucigasa. Imi pare rau de dealeri, pentru ca li se impune o politica ciudata, ca sa nu spun lipsita de orice logica si bun simt.

    Da, este cel putin ciudat in conditiile in care Sedan-ul nu vine cu modificari/imbunatatiri, spre deosebire de Civic-ul micut, care ramane la acelasi pret.

    Si... se pare ca noul Jazz este 15400 Euro... cam multicel http://www.honda-romania.ro/pricelist.php

  • #2
    Nu s-a lansat inca oficial, http://www.hondatrading.ro/modele/jazz/jazz.html
    Nu stiu cat de adevarat e pretul !
    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

    Comment


    • #3
      Florine, ai pus link la Jazz-ul vechi.

      Tot HTR are pe prima pagina info despre Noul Jazz. Nu vad de ce nu ar fi asta pretul ca doar e site-ul lor...

      Pretul e deja in brosura la ATI http://www.hondaiasi.ro/pdf/preturi_honda_complet.pdf
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Stiu, dar noul Jazz nu e lansat, mai dureaza cateva zile
        Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
        ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

        Comment


        • #5
          Intr-un fel (dupa judecata mea, incercand sa inteleg ce au gandit si ei) cresterea pretului la Civic Sedan este justificata doar prin venirea Jazz-ului. Mai exact, pretul micutului Jazz. Eu am aflat ca va fi in jur de 15000 Euro inca de acum 1 saptamana, din surse destul de sigure si primul meu gand a fost: ok, atunci merg pe Civic Sedan ES.

          Diferenta de pret era prea mica pentru ce ofera Jazz-ul si ce ofera Civic-ul. Repet, asta este din punctul meu de vedere. Tocmai din acest motiv, Civicul S a ramas la ac pret. Poate ma insel, dar oricat de buna ar fi strategia unui constructor mondial, un pret mai mare atunci cand nu se vand masini, nu poate avea o consecinta favorabila (parerea mea) - asta pentru ca am auzit si la alti constructori ca preturile vor creste, sau, e posibil sa mai creasca.

          Comment


          • #6
            Pai stai ca e 15446 Jazz-ul cu TVA cu tot, iar la Civic Sedan S pretul e 16041 si la ES 19611

            Or Jazz e bine dotat la banii respectivi pe cand Civic Sedan in echiparea S...
            ticker
            Administrator
            Last edited by ticker; 12-01-09, 21:16.
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #7
              Discutii generale Noul Jazz (2008 - )

              Aici se discuta depre noul Jazz: preturi, dotari etc.

              http://www.hondaiasi.ro/pdf/preturi_honda_complet.pdf
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                Originally posted by ticker View Post
                Pai stai ca e 15446 Jazz-ul cu TVA cu tot, iar la Civic Sedan S pretul e 16041 si la ES 19611

                Or Jazz e bine dotat la banii respectivi pe cand Civic Sedan in echiparea S...
                Da, da, perfect constient de asta. Insa, eu ziceam ca diferenta era mica intre cele doua masini, avand in vedere ca Civic-ul este mai mare, mai spatioasa, mai sportiva, mai sigura. In plus, daca mergi linistit cu ea, poti scoate un 5.6-5.7 afara, ceea ce e inimaginabil pentru 1.8 si 140 de cai, deci ai si economie de carburant (la o adica).

                Cred ca multi au asteptat pretul la Jazz. Eu unul asa am facut, ca sa stiu exact ce masina sa iau. Pentru mine, ar fi fost perfecta si Jazz-ul si imi pica bine si Civic-ul. Si daca pretul la Civic ar fi ramas cel de 18400, maine as fi fost la ASKO cu avansul (pret cam mare la Jazz). Dar pretul a crescut, si nu cu putin, ceea ce ma face sa ma reorientez la Jazz.

                Este parerea mea, dar mi se pare cel putin suspect cum de pretul la Civic ES a crescut taman cand a venit Jazz-ul in Ro.

                PS: nu am comparat Jazz ES cu Civic S, caci vreau VSA neaparat

                Comment


                • #9
                  Ionut, Civicul garantat nu e mai spatios, mai ales Sedan-ul

                  Cand o sa te uiti in Jazz o sa ramai...

                  In plus 1,4 i-VTEC e suficient ca o masina de oras mai ales ca are 100 Cp, ai portbagaj de 400l (suficienti) - Civic sedan are 389 l

                  In fine... astept cu drag primul posesor de Jazz pe forum
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by ticker View Post
                    Ionut, Civicul garantat nu e mai spatios, mai ales Sedan-ul


                    Ionut, si eu am gandit exact ca tine. In prima instanta am vrut Jazz, dupa care mi-a mai trecut cand am vazut ca nu aduc in Europa pe cel cu motor de 1.5 si 120 CP, dupa care am zis "hai sa vedem pretul" si intre timp m-am orientat spre sedanul ES, care este mai spatios la interior decat Jazz-ul . Si daca vom supravietui crizei, la primavara va fi un sedan ES .

                    Si ca sa ma dau mare, am anticipat destul de corect noul pret:
                    Originally posted by Delphi View Post
                    Din auzite din zona dealerilor, ei se asteapta sa apara in RO pe la 15.500.
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • #11
                      @ Delphi... sincer ma indoiesc ca e mai spatios Civic Sedan.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        15.500 cu asta bat si yarisul diesel.Tre sa fii tare hotarat sa iei la pretul asta .
                        Accord 2.0i i-VTEC 2007
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ant76/

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by ticker View Post
                          @ Delphi... sincer ma indoiesc ca e mai spatios Civic Sedan.
                          Da, stiu si ma asteptam la raspunsul asta, si nu ma pot opri sa nu ma amuze. La care din dimensiuni te referi cand faci aceasta afirmatie? Spune, ca am dimensiunile originale si de la noul Jazz si de la Civic sedan . Sunt foarte bine informat.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #14
                            pai sa o luam asa:

                            - volum util
                            - volum portbagaj cu bancheta ridicata/rabatata
                            - Magic seats la Jazz, la Sedan "cancsi"
                            - senzatia de spatiu overall

                            Nu ma refeream la lungimi / latimi teoretice. Cel mai simplu test e sa te urci in ambele in Showroom si apoi mai vorbim
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Deci te referi la spatiul de depozitare. Aici ai dreptate. Eu insa ma refeream la spatiul in care ma depozitez pe mine si pe pasageri, la cat loc am la picioare, la umeri, samd. Din punctul asta de vedere, mie imi ajunge si spatiul la sedanul meu actual, care este de 330 litri.

                              M-am urcat in sedan la showroom si am facut si test drive cu el si am si mers o zi intreaga ca pasager in sedanul colegului Maruta (multumesc frumos Maruta ), tocmai ca sa imi fac o parere, care este excelenta. In noul Jazz nu am unde sa ma sui, ca la noi nu e inca in showroom. Noul Jazz e in cabina cam ca sedanul meu actual. Daca tu zici ca in sedanul meu actual e mai spatios decat noul sedan, atunci nu mai are rost sa imi iau unul nou. Il tin pe asta pana se dezmembreaza de la sine peste 30 de ani.
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment

                              Working...
                              X