ZAGADO26: '09 Honda Accord Sedan 2.4 A/T, Executive, Crystal Black Pearl (CU2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Primele emotii le-a avut in cladire, iar in a doua situatie, maruta cred ca are mare dreptate, legat de gume, cred, de fapt sunt convins ca o tara cu zapada multa nu trebuie neaparat sa le faca pe cele mai bune !! Nokian a inceput timid prin 1932, devenind o mare companie prin 1988 (cu actionar puternic Bridgestone), Michelin a inceput prin 1889 si e cel mai mare din lume !
    WillyCR-VFAN
    Senior Member
    Last edited by WillyCR-VFAN; 05-02-12, 09:34.
    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

    Comment


    • #62
      Nu as lua ca reper melcul de la Unirii, au alunecat unii acolo si vara. Am biroul in bloc-ul de vis-a-vis, iar scartaitul de cauciuri este permanent.

      Comment


      • #63
        O sa mai vad ce se intampla si va tin la curent, oricum asta este prima iarna adevarata pe care a prins-o.
        '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

        Comment


        • #64
          Zilele astea ai umblat permanent cu ea sau ai renuntat ? La ce sleauri sunt intre blocuri, acu' vezi ce pot intr-adevar gumele, chiar si pe marile bulevarde, au dat drumarii cu ceva zoaie, dar la -xx grade tot anvelopele te ajuta. Luni dimineata era un blocaj mare la podul peste Dambovita dinspre benzinaria de dupa Kogalniceanu spre Parlament. Cei cu 4x4 n-aveam probleme, dar era jale cu ceilalti. Acolo e o mica panta, jos era sticla sub zapada, iar unii "intelectuali", dincolo de gume, se opreau in panta dupa verde si accelerau, incepeau sa penduleze stanga-dreapta si blocau drumul. Soferii adevarati, la verde, plecau usor, fara sa opreasca si n-aveau nicio problema. Iarna nu-i ca vara, dar cu atentie, respectarea unor reguli nescrise si gume bune..poate fi ! Rupe gumele acu' cat sunt zapezile astea, la anu' nu se stie...ne-auzim !
          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

          Comment


          • #65
            Poate ar fi bine sa le umfli mai tare. Presiunea mai mare in anvelope va face sa ai "crampoanele" mai pronuntate si aderenta mai buna. Oricum, daca e gheata pe jos, nu prea te ajuta .
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #66
              Am circulat cu ea si senzatia a fost aceeasi, pe zapada nici o problema, pe gheata tinde sa-i fuga spatele.
              Ieri chiar am trait senzatii tari, noroc ca am pastrat suficient loc fata de cel din fata pentru ca desi am lasat-o in frana de motor cat s-a putut cand sa opresc efectiv a intrat ABS-ul si ma uitam "hipnotizat" cum ma apropii de masina din fata si a mea nu se opreste si nici nu aveam unde sa ma duc stanga-dreapta! In cele din urma s-a oprit la o distanta rezonabila tocmai cand cel din fata incepuse sa se uite in oglinda !
              Iar la plecare desi am lasat-o usor fara sa accelerez a plecat extrem de greu si s-a aprins VSA-ul.
              Apropo, n-am incercat, in conditii de astea nu ar fi mai bine sa-l decuplez? Un coleg spunea pe forum ca cel putin la parcare l-a ajutat decuplarea?
              Am sa incerc si sa le umflu sa vad ce obtin, multumesc pentru sfaturi!
              '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

              Comment


              • #67
                Gabi, dimpotriva. Daca presiunea e mai mica suprafata de contact a anvelopei cu drumul e mai mare si tractiunea mai buna.
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #68
                  Nope, e verificata treaba. Suprafata de contact mai mare nu te va ajuta foarte mult. Incearca ce am zis eu si spune-mi rezultatul
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by zagado26 View Post
                    Iar la plecare desi am lasat-o usor fara sa accelerez a plecat extrem de greu si s-a aprins VSA-ul.
                    Apropo, n-am incercat, in conditii de astea nu ar fi mai bine sa-l decuplez? Un coleg spunea pe forum ca cel putin la parcare l-a ajutat decuplarea?
                    Am sa incerc si sa le umflu sa vad ce obtin, multumesc pentru sfaturi!
                    Eu merg foarte mult zilele astea cu VSA-ul decuplat, mai ales la plecarea de pe loc si bag in vit. a II-a cat mai repede posibil.
                    Acum 2 zile mi-am pus si lanturile, mai mult de curiozitate si vreau sa spun ca am ramas placut surprins. Pe stradutele cu multa zapada (afanata) aveam o aderenta foarte, foarte buna. Pe asflat, chiar daca era cu gheata pe el, vibreaza rau de tot masina. Lanturile sunt usor de pus si usor de demontat.
                    CR-V e:HEV
                    JAZZ GD1 CVT
                    Ex: CR-V RE6

                    Ex: RDX TB1
                    Ex: Civic FD1

                    Ex - JAZZ GD1
                    Ex - ACCORD Type-R
                    Ex - DEL SOL EH6

                    Comment


                    • #70
                      Si inca o intrebare legata tot de cauciucuri - la noi se spune ca e bine sa le schimbi dupa 3 ani sau 30.000 km., pe carbibles.com se spune sa nu le mai folosesti daca au mai mult de 6 ani de la data fabricatiei, care din cele doua e mai aproape de realitate?
                      '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                      Comment


                      • #71
                        A doua varianta este mai aproape de realitate, cred.
                        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                        My cars:

                        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                        Comment


                        • #72
                          Dupa 6 ani orice cauciuc incepe sa se descompuna dpdv chimic, de aceea la anvelope e recomandat sa nu mai fie folosite daca au 6 ani, pentru ca nu mai dau randament, pierd aderenta foarte mult, etc. Acesti motivul, deci varianta a 2-a e corecta.
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • #73
                            Gabi, si cu rotile desumflate e verificata treaba.

                            Atat in desert (pentru mers pe nisip) cat si in expeditii in zone arctice (pt zapada/gheata) am vazut cum desumflau cauciucurile pt o tractiune mai buna.

                            Ma rog, nu zic ca nu e imposibil sa ajute si umflatul... dar daca se umfla prea tare ai si dezavantajul de a face rau suspensiei, cauciucul neputand sa absoarba parte din socuri.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #74
                              La cele de iarna a doua sigur, la cele de vara, care merg mai mult calendaristic, alte viteze/temperaturi, cred ca undeva intre, eu dupa 3 ani si jumatate de rulaj al masinii am aruncat doua sau trei, nici nu mai stiu, trebuie sa ma uit in magazie...aratau rau, deja ma puneam singur in pericol, una am gasit-o pe interior partial sfasiata ! Cu presiunea iarna am auzit ambele variante, le-am experimentat, e tot pe-acolo, cred ca la gume noi merge varianta KMR si la gume vechi varianta Ticker....bine c-a venit vorba, azi o sa verific si eu presiunea !!
                              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by ticker View Post
                                Gabi, si cu rotile desumflate e verificata treaba.

                                Atat in desert (pentru mers pe nisip) cat si in expeditii in zone arctice (pt zapada/gheata) am vazut cum desumflau cauciucurile pt o tractiune mai buna.

                                Ma rog, nu zic ca nu e imposibil sa ajute si umflatul... dar daca se umfla prea tare ai si dezavantajul de a face rau suspensiei, cauciucul neputand sa absoarba parte din socuri.
                                Ai si tu dreptate dar vorbim de lucruri diferite . Adica: in desert ( si in expeditii in zone arctice ) fac asta pentru a avea suprafata cat mai mare de contact dar nu pentru aderenta ci pentru a avea greutate cat mai mica pe suprafata de contact, lucru care ii ajuta sa nu se afunde, nu sa aiba aderenta mai buna . Acum, cand vorbesc de presiune mai mare, ma refer la faptul ca, anvelopele de vara, datorita caldurii, frecarii, etc, cresc presiunea cu cel putin 0,2 bar dar nu inseamna ca ai confort mai putin, asa sunt gandite ( suspensii + anvelope ). Iarna, cresterea presiunii in pneuri ( pe vremurile astea ) nu este mai mare de 0,05 bar. Eu zic sa compenseze asta din presiune. Concret: pe temperaturile astea, poti baga linistit 2,3 bar in anvelope, fara sa ai un discomfort.
                                Daca le umfli la presiunea asta, riscul de a ramane gheata sau zapada intre crampoanele anvelopelor scade si, astfel, vei avea aderenta mai buna. Daca suprafata de contact ( si nu crampoanele ) este asa importanta, hai sa incercam cu semislick-uri, vom avea suprafata mai mare de contact

                                L.E. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca presiune mai mica inseamna si risc de pana mai mare
                                KMR
                                Super Moderator
                                Last edited by KMR; 08-02-12, 09:52.
                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X