HONDANIUS: '03 Honda HR-V 1,6 3D, culoare?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • HONDANIUS: '03 Honda HR-V 1,6 3D, culoare?

    Salutare tuturor ! HR-V -ul nu este nici pe departe o masina atat de slaba pe cat o arata vanzarile modeste din perioada cat s-a fabricat ! a fost mai scumpa pt k era fabricata in Japonia si taxele au crescut pretul mai mult decat meritau performantele . Motorul de 105 cp este , fara discutie ,insuficient . Cutia este surprinzator de elastica dar tinuta de drum este punctul cu adevarat slab . Consuma ulei destul de mult , scutura tare pe drumuri obisnuite , calitatea interioara este suportabil de plasticoasa ... in fine - doar aspectul rarisim o face sa merite efortul de a o cumpara in detrimentul altei marci . A mea are 2 usi, scaune incalzite , cotiera , face lift , eleronul acela imens , este din 2003 si , la 65000 km m-a ajuns 9000 euro in Germania , in iulie , anul acesta . Cu siguranta ca acum sunt mai ieftine ... in definitiv , este o problema de gust daca vreti sa va legati la cap cu un specimen de acesta . Aveti , cel putin , avantajul unicitatii si a garantiei unui autovehicul japonez veritabil , cu foarte putina elecronica si extrem de multa simplitate .

  • #2
    Bine ai venit!
    te asteptam cu topic nou si poze, multe poze !
    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

    Comment


    • #3
      Salutare Hondanius ... si felicitari pentru HR-V ...
      Mie imi place mult masinuta, am vazut una acum recent, preparata pentru show-off, avea o prezenta scenica aproape socanta: neagra, ridicata un pic mai mult decat standard, cu gold tint pe geamuri, iar motorul cred ca era o mica uzina de forta. zic cred, pentru ca nu am vazut-o mergand, dar i-am auzit doar motorul, si am impresia ca multi din zona cu scocuri sub masina CTR-uri ar fi rosit auzind-o!
      De aici, mica mea manie "private" pentru HR-V....
      Ma alatur celor care asteapta fotografii si te felicit inca o data pentru alegerea ta!
      P.S. Cred ca incercai sa-mi copiezi nickul si nu ti-a iesit Hondanius, Hondanutzzz.... same family!

      Comment


      • #4
        sa inteleg ca tu ti-ai luat varianta cu 105 CP?
        m-am dat cu una, a unui prieten, care si-a adus-o din Germania de curand, cu 5 usi. e destul de ok pt o masinuta. pacat ca el a luat una cazuta destul de rau, eu nu as fi cumparat-o pe aia, insa lui i-a fost lene sa mai caute si a luat ce a gasit in primul autohaus.

        pe mine ma tenteaza varianta de 124 CP cu VTEC, tot 3 usi sau la nevoie 5, dar sa fie in stare f buna.
        ar fi interesante niste poze si detalii despre cum merge masina, in diferite conditii.

        sa o folosesti sanatos si in siguranta!

        Comment


        • #5
          Am fost plecat cateva zile si nu am mai avut timp sa intru pe forum
          HR-V -ul nu dezamageste dar nici nu entuziasmeaza si mi se pare absolut normala comportarea ei data fiind postura ingrata de precursor al SUV-urilor evoluate din prezent (in mod ciudat si amuzant , cei de la RAR mi-au catalogat-o ca fiind break ).
          In 11 mii de km nu mi-am dat inca seama ce au urmarit cu adevarat proiectand si fabricand apoi vreo 5 ani aceasta masina . Va pot declara insa convingerea mea conform careia s-a targetat clientela feminina si pustanii sub 1,70 m inaltime ; pozitia evident urcata a postului de conducere da o siguranta subiectiva si nutreste un ego neimplinit intr-un sedan , de exemplu .
          E ideala pentru traficul urban fiind ingusta si scurta , directia este usoara si are cursa scurta . Are portbagajul mic , doar 2 locuri in spate si , cel putin varianta cu 2 usi , poate fi usor ironizata ca fiind un ,,dric pentru copii mici " In afara localitatii observi limitele in ceea ce priveste coeficientul de aerodinamicitate , propulsie , periculozitatea directiei mult prea usoate , izolarii fonice slabe .
          Punctele forte sunt : incalzirea rapida , consumul mic , capacitatea de a face fata drumurilor proaste ( a caror calitate ti-o transmite permanent in coloana vertebrala , din pacate )
          M-a ingrijorat , la inceput , consumul mare de ulei - aprox. 100 ml la 1000 km insa m-a linistit un prieten, inginer auto pe-afara , care mi-a zis ca propulsorul de 105 cp este unul primitiv , depasit inca din 1998 iar apetitul pentru 5w 40 protejeaza bla bla .. stiti voi

          Comment


          • #6
            Intr-adevar, HR-Vul este declarat combi, dar nici eu n-am inteles niciodata de ce. As intelege sa zicem la versiunea in 5usi dar de ce si versiunea in 3?
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

            Comment


            • #7
              cu garda aia la sol, de zici ca merge pe varfuri... + 4x4... numa' break nu e!
              se pare ca romanilor nu le prea place masinuta aia, englezii si australienii sunt pe spate dupa ea... cel putin din cate am citit eu pe net.
              e drept ca m-am dat si eu cu doua, una de 105 CP a prietenului meu, dar care are probleme la ambreiaj, pe langa alte probleme, si cu una de 124 CP, dar si aia cazuta rau... si nu m-a impresionat nici pe mine defel. in afara faptului ca e frumoasa rau de tot, pare destul de fragila...
              dupa ce l-am facut pe pretenar sa-si cumpere una, acum io ma gandesc la CRV
              dar repet, alea vazute si testate de mine era destul de cazute, deci nu se pune... as vrea sa ma dau si cu una brici, care sa fie in conditie f buna. poate o sa am alt feeling.
              poate si pt ca m-am obisnuit cu motoare de 2.0 l... si am pretentii prea mari de la masinuta aia... cine stie...

              Comment

              Working...
              X