Influenta jantelor si anvelopelor asupra consumului

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by akebono View Post
    un admin o poate separa intr-un thread tehnic .
    Done
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #32
      Thanx.
      Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

      Comment


      • #33
        Rumburak, eu am spus ca greutatea unei jante nu este constanta pe toata raza ei adica depinde si de design-ul rantei samd. Greutatea este o marime fizica statica nu are o componenta dinamica adica ea este aceeasi indiferent daca janta sta pe loc sau se invarte. Doar ca o masa in miscare creaza inertie si moment, iar modul in care acea masa este distribuita este foarte important.

        Si da, daca iei o anvelopa mai lata si una mai ingusta cu aceeasi greutate si acelasi coeficient de frecare, consumul va fi acelasi. Insa in practica asa ceva este imposibil. Tocmai spuneam mai sus ca un cauciuc mai lat fata de un cauciuc mai ingust, al aceluiasi producator foloseste o alta compozitie => coeficientul de frecare nu este acelasi, si in plus greutatile vor fi diferite.
        2007 CL7, Graphite Pearl

        Comment


        • #34
          Originally posted by akebono View Post
          Rumburak, eu am spus ca greutatea unei jante nu este constanta pe toata raza ei adica depinde si de design-ul rantei samd. Greutatea este o marime fizica statica nu are o componenta dinamica adica ea este aceeasi indiferent daca janta sta pe loc sau se invarte. Doar ca o masa in miscare creaza inertie si moment, iar modul in care acea masa este distribuita este foarte important.
          Evident ai dreptate. M-am exprimat aiurea, nu greutatea variaza aici, e vorba de fortele implicate.

          Dar, fiindca tot ne-am starnit ...
          Dupa cum se stie din teoria relativitatii, masa corpurilor creste cu viteza de deplasare. Cu cat ne apropiem de vitea luminii, masa tinde catre infinit (de aia e foarte putin probabil ca vom atinge vreodata viteza luminii).

          Hai ca incet incet unificam teoria generala a relativitatii cu mecanica cuantica aici pe forum.
          Rumburak
          Senior Member
          Last edited by Rumburak; 05-12-08, 18:23.
          Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

          Comment


          • #35
            Originally posted by akebono View Post
            Doar ca o masa in miscare creaza inertie si moment, iar modul in care acea masa este distribuita este foarte important.
            kiar vroiam sa vin cu aceasta precizare dar mi-ai luat-o inainte
            The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



            DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

            Comment

            Working...
            X