Caderi de ambreiaj la Honda Accord ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pe loc a 2-a intra tot asa, prima data cand o bag din 2-3 click-uri, dar apoi daca o pun in punctul mort si o bag din nou intra perfect cu 1 click.
    A 1-a intra bine.

    Ambreiajul tine normal dar am masina de 3 luni nu as stii sa spun cum se comporta nou.

    Sincer imi este mila dar foarte rar ii mai dau 7000 de ture sa ma bucur putin... din a 1-a in a 2-a am schimbat in 7000-7200 de ture in maxim 6-7 ocazii si de 2 ori a carait. Dar ultima caraiala a fost cea mortala de am zis ca a explodat cutia, nici nu a intrat, si de atunci am ramas cu jena asta la schimbat a 2-a. Am fost un pic dezamagit pentru ca alte masini din trecut imi permiteau un tratament mult mai sever fara consecinte, pe langa faptul ca am mai auzit problema caraielii din 1-a in a 2-a la Accord/Civic, chiar aici pe forum.

    Comment


    • Daca spui ca la rece uneori e ok alteori face figuri, e posibil sa fie ceva din timonerie, cuplajele de la maneta pana la cutie, uzura ceva, nu se mai potrivesc de fiecare data la pozitie...asta ca regula generala aplicabila pt orice masina. La Accordul meu nu pot verifica pt ca e AT.
      Cat despre carait sau ezitare la schimbarea treptelor mai ales inferioare la turatii inalte eu cred ca intr o oarecare masura pot fi normale... stii cum functioneaza o cutie manuala, necesita oarece timp pt potrivirea vitezelor de rotatie a pinioanelor pt un transfer cat mai usor, lucru ce se petrece in momentul in care calci ambreiajul si transmisia se decupleaza de motor. Facind prea repede schimbul la rotatii inalte e posibil sa mai dea "erori".

      Comment


      • Incearca in ordinea asta:
        1 - schimbat lichid ambreiaj
        2 - schimbat ulei cutie
        3 - schimbat syncron 1-2

        Comment


        • Asa ma gandeam si eu, sa evit cat de mult pot demontarea transmisiei, ma voi programa la Asko pentru punctul 1 si 2.
          Problema cu schimbatul sincronului este ca va fi destul de costisitor, imi imaginez 2000-2500 RON minim, si nici nu stiu daca Asko se baga la asemenea lucrari.

          Din cate am citit in ture mari sunt suficiente 2-3 schimburi ratate pentru a strica sincronul sau pt a crea o dezaliniere...
          Dar macar am ajuns la concluzia ca cel mai probabil nu este ambreiajul de vina.

          Comment


          • Se baga si le iese...

            Comment


            • Din toate reprezentanţele Honda din București, Asko sigur are competențele și know-how-ul referitor la cutiile de viteze, poți merge liniștit la ei.
              De cum descrii că îți agață și cârâie la schimbări în ture înalte, în primul rând trebuie schimbat ambreiajul, împreună cu lichidul hidraulic. Testat din nou cum se comportă, și dacă problema cu tr 2 e tot acolo, atunci clar ar cam trebui umblat în cutie.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • In general daca ambreiajul e cu probleme vor fi dificultati inca de la cuplarea in tr 1 la plecarea de pe loc si pe urma la schimbarea tuturor treptelor.
                Totusi n ar strica o verificare/schimbare a uleiului din cutie cu observarea atenta a celui scurs pt eventuale urme de pilitura.

                Comment


                • Nu neapărat; am trecut prin aceeași problemă, toate treptele cuplau perfect, doar la schimbul în forță la redline agăţa. După schimbul de ambreiaj totul a fost perfect. Discul încă arăta foarte bine, însă placa de presiune era întărită bine, de aici problema, cuplând jos.
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • Daca spre redline agata e amreiajul 100%, patit si eu. Nu are treaba cutia.
                    Schimba-l ca o sa ajungi sa nu mai poti misca masina.
                    Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                    Comment


                    • Cred ca aveati dreptate ca este ambreiajul si nu cutia.

                      Mai nou, cu caldurile din Bucuresti, cand ma urc in ea incinsa dupa ce a stat in soare pedala de ambreiaj se simte ciudat in ultima jumatate de traseu, ca si cum ar scartai ceva.
                      Parca as apasa pe un arc ruginit, cand se intampla chestia asta intra mai greu in viteza. Marsarier de exemplu intra uneori la jumate si ramane blocat schimbatorul intre marsarier si punct mort, tre sa ma chinui putin sa o mai scot de acolo, uneori chiar sa opresc motorul... Nu am incercat sa dau drumu la ambreiaj cand ramane in stare aia la jumatate, imi imaginez ca ar carai urat.

                      Restul vitezelor inca intra bine (in afara de problema cu a 2-a), ciudat faptul ca atunci cand este racoare pedala merge bine, la 89k km mi se pare ciudat totusi sa fie problemele astea, mai ales pentru ca persoana care a avut-o inainte este cunoscuta si stiu exact cum conduce, masina a fost mai abuzata de cand o am eu de 2000 de km decat toata viata ei precedenta...

                      Comment


                      • Am sunat la Asko, este 248 de euro plus TVA doar manopera pentru schimb ambreiaj, deci 13 milioane + 800 ambreiajul luat de pe net = 2100 RON.

                        La Carpati Motors este 995 manopera si la Honda Nord 928.

                        Comment


                        • Originally posted by Dangri1989 View Post
                          Cred ca aveati dreptate ca este ambreiajul si nu cutia.

                          Mai nou, cu caldurile din Bucuresti, cand ma urc in ea incinsa dupa ce a stat in soare pedala de ambreiaj se simte ciudat in ultima jumatate de traseu, ca si cum ar scartai ceva.
                          Parca as apasa pe un arc ruginit, cand se intampla chestia asta intra mai greu in viteza. Marsarier de exemplu intra uneori la jumate si ramane blocat schimbatorul intre marsarier si punct mort, tre sa ma chinui putin sa o mai scot de acolo, uneori chiar sa opresc motorul... Nu am incercat sa dau drumu la ambreiaj cand ramane in stare aia la jumatate, imi imaginez ca ar carai urat.

                          Restul vitezelor inca intra bine (in afara de problema cu a 2-a), ciudat faptul ca atunci cand este racoare pedala merge bine, la 89k km mi se pare ciudat totusi sa fie problemele astea, mai ales pentru ca persoana care a avut-o inainte este cunoscuta si stiu exact cum conduce, masina a fost mai abuzata de cand o am eu de 2000 de km decat toata viata ei precedenta...
                          Tot nu am rezolvat problema, intre timp am reparat altele. Dar marsarierul ma sicaneaza din ce in ce mai rau, intra din a 2-a sau a 3-a incercare la a 2-a pedala de ambreiaj. Incep sa cred ca nu este ambreiajul pentru ca face la fel si cu motorul oprit, posibil timonerie sau cablurile.

                          In Februarie trebuie oricum sa fac ulei/filtre si cred ca ii voi ruga pe baieti sa verifice, desi daca pentru a verifica cabluri/timonerie trebuie data jos cutia...am cam incurcat-o.

                          Sper sa nu raman pana atunci in pana cu marsarierul, nu de alta dar deja am blocat traficul de cateva ori cand a ramas blocata intre punct mort si marsarier de m-au injurat toti soferii

                          Comment


                          • Schimba ambreiajul si uleiul in cutie cat mai repede! Cablurile timoneriei probabil sunt inca ok, dar fortatul asta, da, probabil va strica si pe acolo ceva, daca nu rezolvi.
                            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                            Comment


                            • Originally posted by dragostan View Post
                              Schimba ambreiajul si uleiul in cutie cat mai repede! Cablurile timoneriei probabil sunt inca ok, dar fortatul asta, da, probabil va strica si pe acolo ceva, daca nu rezolvi.
                              Nu m-am alarmat asa mult cat sa schimb deoarece baietii de la Asko spuneau ca pur si simplu o va intra din ce in ce mai greu, dar atata timp cat nu o carai nu prea ar trebui sa se strice ceva... si de carait nu caraie, doar in 7000 de ture, la schimburi normale intra putin mai greu sa zic (si marsarierul care uneori e pur si simplu blocat, dar nu caraie). Nu m-am grabit sa-l fac in ideea ca nu prea vreau sa dau 20 de milioane si apoi sa aflu ca de fapt nu ambreiajul era problema ci timoneria sau altceva... mai mult din principiu, nu imi place sa repar masina pe incercate, ar fi fost bine sa gasesc pe cineva care sa-mi zica clar ce are.

                              Si stiu ca in ziua de azi nu prea exista asa ceva, dar la o masina simpla precum CL9 fara dublu ambreiaj sau alte nebuneli ar trebui sa fie destul de clar ce are.

                              Comment


                              • Se pare ca am si eu cam aceleasi simptome ca @Dangri1989, mai exact intra foarte greu in viteza in ture mari (peste 5000 rpm). Masina e un CL9, in jur de 85000 km, uleiul in cutie a fost schimbat acum vreo 10000 km la Carpati, asa apare in cartea service, iar fostul proprietar mi a spus ca a mai schimbat el la un moment dat pompa de ambreiaj (a pus aftermarket). Pedala mi se pare cam tare, nu stiu daca e normal sa fie asa. A mai patit cineva asta si daca da, cum a rezolvat? Sa fie placa de presiune uzata? Ca de patinat nu e cazul. As schimba ambreiajul, dar as vrea sa fiu sigur ca asta e problema si nu altceva. Multumesc
                                ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                                '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                                Comment

                                Working...
                                X