Caderi de ambreiaj la Honda Accord ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Caderi de ambreiaj la Honda Accord ?

    Vad in ultima vreme din ce in ce mai multe Accorduri reclama probleme la ambreiaj, placa de presiune sau transmisie. Hai sa vedem care si ce probleme a avut, scurt si cuprinzator, si in special la ce nr. de km. Si bineinteles modul de rezolvare unde este cazul.

    PS: Rog sa se exprime doar cei care au avut probleme, fiindca replici de genul "eu am 100.000 si totul este bun" nu isi au sensul in discutie. Merci.

  • #2
    exista un topic deja!de fapt exista 2 dedicate!accord/civic!ar fi bine sa le punem cu inscriptia :loc de dat cu capul".....se intreba de problema reala si aparea....acumulator,etc....

    atrageam atentia doar!intardevar...am o problema cu ambreiajul!!!nu il am
    razvan p.
    Senior Member
    Last edited by razvan p.; 04-12-08, 23:32.
    ex CL7 AT 2006
    CN1 Sport 2005
    KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

    "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

    Comment


    • #3
      Originally posted by razvan p. View Post
      exista un topic deja!de fapt exista 2 dedicate!accord/civic!ar fi bine sa le punem cu inscriptia :loc de dat cu capul".....se intreba de problema reala si aparea....acumulator,etc....

      o gramada de info si aici nu isi are locul!!!!plus ca multe sunt nerelevante si auzi o groaza de avioane!fiecare are topic la my honda si acolo exista un jurnal de bord!eu de ex am scris totul acolo si nu voi posta again pe subiect!daca vine cineva sa faca split.e ok!
      Razvan mama, ai probleme cu ambreiajul la AT? )))) Si daca nu .... wassup?

      Comment


      • #4
        Originally posted by razvan p. View Post
        exista un topic deja!de fapt exista 2 dedicate!accord/civic!ar fi bine sa le punem cu inscriptia :loc de dat cu capul".....se intreba de problema reala si aparea....acumulator,etc....

        o gramada de info si aici nu isi are locul!!!!plus ca multe sunt nerelevante si auzi o groaza de avioane!fiecare are topic la my honda si acolo exista un jurnal de bord!eu de ex am scris totul acolo si nu voi posta again pe subiect!daca vine cineva sa faca split.e ok!
        da si eu am facut asta la My Accord dar lumea nu prea baga in seama topicurile de acolo asa ca nu am primit extrem de multe feedback'uri

        @razvan: unde e topicul cu probleme la ambreiaj la Accord?
        @andrei: ai link'urile celorlalti care au avut probleme de ambreiaj la Accord?

        si ca sa fiu on-topic:

        33.000 km: a 4a a inceput sa intre din ce in ce mai greu (se simtea o diferenta sesizabila fata de restul vitezelor, care de altfel si ele intrau mai greu)
        34.000 km: schimbat uleiul, intra in viteze f usor, mai putin a patra care intra mult mai usor dar tot era o diferenta fata de restul
        40.000 km: montat short shifter ... s-a mai atenuat senzatia de intrat greu in a patra pt ca totul era mai "mecanic"
        62.000 km: ratat de 2 ori a doua intr-o liniuta... apoi nu mai intra deloc a patra, si in mom in care a intrat nu a mai vrut sa iasa... dupa vreo 2 zile de mers normal a inceput sa isi faca loc, si a inceput sa intre din nou, ca inainte, mai greu
        63.000 km: a inceput sa sara din treapta a doua... exemplu: a1a turat pana la 2300 rpm, schimbat usor si calm in treapta doi, simti in palma ca a intrat, si in mom in care debreiezi si turezi, poc, sare

        de asemenea... in tot timpul asta a existat acel "huruit" in momentul in care cutia e la punctul mort, calci ambreiajul e liniste, apoi cand ridici pedala incepe sa huruie... explicatia a fost ca e axul central din cutie care se invarte tot timpul, kiar daca nu e cuplata nicio treapta de viteza ...
        si pe langa faptul ca a "fost cu mine" ... a inceput sa faca din ce in ce mai urat... mie imi e teama sa nu fie placa de presiune
        Achim
        Senior Member
        Last edited by Achim; 04-12-08, 19:08.
        The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



        DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

        Comment


        • #5
          singura "problema" a fost cu scartzaitul pedalei... a fost uns, reglat etc, dar in general tine putin si apare iar. Mi s-a zis ca se va schimba cilindrul de ambreiaj, el fiind de fapt cauza problemei.

          P.S. Nu e nici o problema functionala, ci un "crantzanit"/scartait la apasarea pedalei...
          2006 Accord CL7 2.0 MT

          Comment


          • #6
            Originally posted by cryo View Post
            singura "problema" a fost cu scartzaitul pedalei... a fost uns, reglat etc, dar in general tine putin si apare iar. Mi s-a zis ca se va schimba cilindrul de ambreiaj, el fiind de fapt cauza problemei.

            P.S. Nu e nici o problema functionala, ci un "crantzanit"/scartait la apasarea pedalei...
            ah pe asta am uitat sa o mentionez... pe la 15.000 a inceput sa scartaie, am uns-o, si la 1 an si ceva dupa avea acel tsacanit si asa ca am schimbat pompa sau cilindrul sau whateva
            The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



            DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

            Comment


            • #7
              Originally posted by Achim View Post
              62.000 km: ratat de 2 ori a doua intr-o liniuta... apoi nu mai intra deloc a patra, si in mom in care a intrat nu a mai vrut sa iasa... dupa vreo 2 zile de mers normal a inceput sa isi faca loc, si a inceput sa intre din nou, ca inainte, mai greu
              63.000 km: a inceput sa sara din treapta a doua... exemplu: a1a turat pana la 2300 rpm, schimbat usor si calm in treapta doi, simti in palma ca a intrat, si in mom in care debreiezi si turezi, poc, sare

              de asemenea... in tot timpul asta a existat acel "huruit" in momentul in care cutia e la punctul mort, calci ambreiajul e liniste, apoi cand ridici pedala incepe sa huruie... explicatia a fost ca e axul central din cutie care se invarte tot timpul, kiar daca nu e cuplata nicio treapta de viteza ...
              Scuze ca ma bag si eu in vorba ... Din cate mai stiu si eu despre cutii de viteza si de pe la altii care au mai patit chestii d-astea:
              1) saritul din viteza nu prea are nimic a face cu ambreiajul, mai curand cu sincroanele sau cu timoniera (sau cum i-o zice) adica nu mai ajunge pina la punctul in care pinioanele sa fie sigur cuplate
              2) huruitul care dispare cand apesi ambreiajul ar putea avea cateva explicatii, depinde de "tonalitate": rulment de presiune uzat la ambreiaj, arcurile de pe ansamblul ambreiaj au joc sau unele sunt chiar rupte, rulmenti tren mobil de pinioane in cutie.

              Nu sunt expert, vroiam doar sa dau cateva idei din cate am mai auzit si eu pe altii ca au gasit cand au avut astfel de probleme la diverse masini. Hope it hepls ...
              Accord 2008 2.4 i-VTEC Executive Volcano Grey
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/little_martian

              Comment


              • #8
                Originally posted by Achim View Post
                explicatia a fost ca e axul central din cutie care se invarte tot timpul, kiar daca nu e cuplata nicio treapta de viteza ...
                Achim dar asta este ceva absolut normal. Cutia se invarte tot timpul cat motorul se invarte si nu este debreiat. Ceea ce este anormal este ceea ce reclami tu, faptul ca huruie. La tine cred ca problemele sunt de sincronizare in cutia de viteze.
                Ma intreb oare de ce nu ai insistat sa-ti schimbe cutia cu totul sau sa o dea jos sa vada ce e in ea - esti inca in garantie, nu?
                2007 CL7, Graphite Pearl

                Comment


                • #9
                  Originally posted by akebono View Post
                  Achim dar asta este ceva absolut normal. Cutia se invarte tot timpul cat motorul se invarte si nu este debreiat. Ceea ce este anormal este ceea ce reclami tu, faptul ca huruie. La tine cred ca problemele sunt de sincronizare in cutia de viteze.
                  Ma intreb oare de ce nu ai insistat sa-ti schimbe cutia cu totul sau sa o dea jos sa vada ce e in ea - esti inca in garantie, nu?
                  La 20.00km cutia ... eu sincer le-as propti-o in vitrina!

                  Comment


                  • #10
                    faza cu huruitul ala aiurea am remarcat-o si eu - cand apesi ambreiajul liniste - urasc chestia asta la maxim - asa se intampla la vechea dacie 1310 a lu' tata, dusa pe la toate atelierele si concluzia a fost ca "domle' asa face toate masinile" bag de seama ca aveau dreptate. nu pot sa zic ca este o problema deosebit de grava, dar sincer ma asteptam ca honda sa poata rezolva aceasta problema. in rest nu am ce sa comentez - masina este o bijuterie.
                    www.soundlightvideo.ro
                    www.slvservices.ro
                    EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
                    '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

                    Comment


                    • #11
                      eu n-am remarcat nici un huruit... o sa fiu atent cand ma urc in ea...
                      2006 Accord CL7 2.0 MT

                      Comment


                      • #12
                        Nici eu nu am huruitul.
                        La 20kkm poate fi cutia daca a nimerit o copie proasta, pana la urma orice piesa poate ceda daca are un defect si a trecut nevazut.
                        Oricum Achim, la ce probleme acuzi cred ca ar trebui sa te duci sa stai pe capul lor. Este absolut inacceptabil ce ti se intampla. Masina a fost folosita in regim dur fara incalzire prealabila samd?
                        2007 CL7, Graphite Pearl

                        Comment


                        • #13
                          am verificat adineaori... schimbatorul in punctul mort, apasat si ridicat pedala, si mai incet, si mai rapid.... absolut nimic anormal, nici un huruit...
                          2006 Accord CL7 2.0 MT

                          Comment


                          • #14
                            iti dai seama ca in niciun caz...
                            am si zis asta, masina 98% din timp a mers maxim linistit, asa ca nu cred ca am abuzat de ea mai rau decat un user obisnuit... si nu se pune problema de patinarea ambreiajului
                            alta treaba, cum a remarcat si AndreiCSA, la 20.000 km oricat de abuzata e nu ar fi trebuit sa faca fitse

                            apropo de garantie, asta si planuiesc, dar mi-au spus ca trebuie sa dea jos cutia, sa o desfaca, sa vada ce e in ea, si dupa sa se apuce sa vada ce e de facut... asta ar dura 2 saptamani si nu am de gand sa stau dupa ei
                            o sa le zic sa o desfaca, sa vada ce e cu ea, si apoi sa o puna la loc pana la comandarea pieselor sau a unei cutii noi

                            si eu dau vina pe sincronul de a 2a care a fost cam "rau" de la inceput... iar huruitul eu dau vina pe ansamblul ambreiaj (care mai face inca de noua si faza aia pe care am mai semnalat-o: daca iei de pe el ca la o masina "normala", da in nas la cuplare 100% si de abia dupa accelereaza... trebuie sa fi extrem de atent cu el ca sa nu ai acel "zvac" ... mi s-a explicat ca e de la delay'ul DBW'ului dar nu stiu ce sa zic) sau mai precis pe placa de presiune

                            in rest nici eu nu am niciun fel de problema cu masina... pt 65.000 km merge perfect dar
                            The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                            DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                            Comment


                            • #15
                              Ezitarea aceea o am si eu pentru ca ambreiajul cupleaza aproapte digital. Nu e deloc sau e tot pe o cursa foarte scurta de pedala. Daca nu sustii cu suficient gaz momentul acela da in nas.

                              Ma intereseaza partea cu patinarea ambreiajului. La mers normal-cruising, tu ii dai drumul brusc sau lent? Ii dai drumul cu aceeasi viteza cu care il apesi sau cu un timp mai lung? Eu o fac in varianta a doua, timpul de eliberare este mai lung decat cel de apasare altfel smuceste toata masina. Prin urmare s-ar putea spune ca eu fac "patinare".
                              2007 CL7, Graphite Pearl

                              Comment

                              Working...
                              X