Linkuri pentru identificare consumabile

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Ce buji imi recomandati? Denso, Autolite, Bosch sau NGK ?
    sigpic
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

    Comment


    • #47
      NGK sau Denso. NGK trebuie sa fie ZFR5J-11. Poti pune si NGK Iridium IX ZFR6FIX-11.
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #48
        Denso Tough Spark Iridium VK20, daca gasesti. Eu in Romania nu am reusit sa le gasesc, insa daca mai ai destul timp, poti sa le iei de afara, de pe www.opieoils.com
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • #49
          AutoData spune ca astea ar trebui sa pun :

          Denso

          STDPLUG KJ16CR-L11
          PLATINUM PLUG PKJ16CR-L11
          IRIDIUM LONG-LIFE SKJ16CR-L11
          IRIDIUM POWER IK16

          NGK

          Manufacturer HONDA
          Model Civic 1,5iLS EK3
          Years 1996 - ...
          Cyl. 4
          Ltr. 1.5
          kW 84
          GAP 1,1
          Spark plug ZFR6J-11
          Order No. 5585
          V-Line
          LPG/CNG LPG 6
          Order No. 1565

          Iar pe masina am K20PR-U11 nu stiu ce alegere a facut fostul proprietar.

          Tre sa mai rasfoiesc odata cartea masinii acolo scrie clar. Merci mult de tot.
          sigpic
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

          Comment


          • #50
            Autodata zice bine. In carte spune tot NGK ZFR6J-11.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #51
              Am recitit: Pt D15Z6 se folosesc standard ZFR5J-11(NGK) si KJ16CR-L11(Denso) iar in regim de temperaturi foarte inalte si Turatii foarte mari se folosesc ZFR6J-11 si KJ20CR-L11 deci voi cauta sa pun ceva de iridium cum ar fi SKJ16CR-L11 si IK16. Care imi explica si mie pe scurt care este diiferenta intre o buje normala si una din iridiu?
              sigpic
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

              Comment


              • #52
                Cele cu iridiu au scanteie mai buna, sunt mai rezistente/stabile la turatii inalte si in timp, si se schimba dupa ~100k km
                -------------------
                There is no point of having if you can't share.

                Comment


                • #53
                  Multi mecanici (inclusiv de la Honda) mi-au zis ca sunt fix pix... Tin mai mult (dar nu cat sa merite diferenta de pret ziceau ei)...
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • #54
                    Te contrazic; intr-adevar, cu ochiul liber nu-si poate da seama nimeni, insa in testa cu siguranta sunt cu totul altfel decat cele standard.

                    Gandind altfel, s-ar mai inventat si ar mai fi cautate pe piata, daca n-ar fi mai bune? Eu cred ca nu
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • #55
                      Si eu sunt de aceeasi parere, conteaza foarte mult orice piesa de la masina pt a mari performantele. De exemplu la suspensii am schimbat doar 2 bucse (polyuretan) la bara stabilizatoare si am constatat mari diferentze la comportamentul masinii in viraje, nu se mai inclina asa de tare.
                      sigpic
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by BlackMagic View Post
                        Te contrazic; intr-adevar, cu ochiul liber nu-si poate da seama nimeni, insa in testa cu siguranta sunt cu totul altfel decat cele standard.

                        Gandind altfel, s-ar mai inventat si ar mai fi cautate pe piata, daca n-ar fi mai bune? Eu cred ca nu
                        Si cam la ce sa ma astept eu daca imi schimb bujiile cu unele cu iridiu? Am scris mai sus ca tin mai mult... Altceva? Crezi ca o sa castig cai? Sincer? Mecanicii aia mi-au zis din experienta, nu dupa ce s-au uitat nitel la ele si au vazut ca arata la fel. Eu unul m-am convins de testele de pe net si din reviste... Testul adevarat e pe strada si nu am auzit pe nimeni sa castige cai din bujii cu iridiu...
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by Xander View Post
                          Multi mecanici (inclusiv de la Honda) mi-au zis ca sunt fix pix... Tin mai mult (dar nu cat sa merite diferenta de pret ziceau ei)...
                          Diferenta la pret nu prea este. Eu mi-am pus bujii NGK cu iridiu pe care am dat 11 Euro/buc. La acelasi pret erau cele normale NGK la service. La Augsburg sunt cca. 13 Euro cele cu iridiu.

                          Originally posted by Xander View Post
                          Si cam la ce sa ma astept eu daca imi schimb bujiile cu unele cu iridiu? Am scris mai sus ca tin mai mult... Altceva? Crezi ca o sa castig cai? Sincer? Mecanicii aia mi-au zis din experienta, nu dupa ce s-au uitat nitel la ele si au vazut ca arata la fel. Eu unul m-am convins de testele de pe net si din reviste... Testul adevarat e pe strada si nu am auzit pe nimeni sa castige cai din bujii cu iridiu...
                          Diferentele sunt insesizabile la mersul normal. Ti-o spun din experienta. Probabil ca exista, dar daca tu ajungi la 100 km cu 0,4 m mai repede (asa scrie pe cutia mea de la bujii), nu cred ca iti dai seama.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by Delphi View Post
                            Diferenta la pret nu prea este. Eu mi-am pus bujii NGK cu iridiu pe care am dat 11 Euro/buc. La acelasi pret erau cele normale NGK la service. La Augsburg sunt cca. 13 Euro cele cu iridiu.


                            Diferentele sunt insesizabile la mersul normal. Ti-o spun din experienta. Probabil ca exista, dar daca tu ajungi la 100 km cu 0,4 m mai repede (asa scrie pe cutia mea de la bujii), nu cred ca iti dai seama.
                            Din ce stiu bujiile non-iridium sunt cam 1 mil toate 4 la service, deci e cam dublu pretul dat de tine, in conditiile in care ai luat after market, nu OEM (deci implicit mai ieftine). In fine, eu unul prefer sa le schimb pe astea stock la 25.000 km (nu la 40.000 km) - pentru linistea mea psihica - si aia e.

                            Cred ca mai sus voiai sa zici 0.4 s in minus pana la 100 km/h. Ceea ce e enorm si nu cred! Sau erau metri, deci absolut nicio diferenta?
                            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by Xander View Post
                              Si cam la ce sa ma astept eu daca imi schimb bujiile cu unele cu iridiu? Am scris mai sus ca tin mai mult... Altceva? Crezi ca o sa castig cai? Sincer? Mecanicii aia mi-au zis din experienta, nu dupa ce s-au uitat nitel la ele si au vazut ca arata la fel. Eu unul m-am convins de testele de pe net si din reviste... Testul adevarat e pe strada si nu am auzit pe nimeni sa castige cai din bujii cu iridiu...
                              CP din schimbare bujiilor nu a castigat nimeni si nu va castiga ever ! Diferenta provine de la stabilitatea aprinderii amestecului la solicitari in turatii si sarcini foarte mari (de ex. masina foarte incarcata, la 5-6000 de ture).

                              Mergi pe ce varianta crezi ca ti se potriveste cel mai bine, dar recomand sa te informezi temeinic pentru a lua o decizie in cunostinta de cauza.

                              Cred ca daca cauti pe google, gasesti repede diferentele intre bujiile standard si cele cu iridiu.
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • #60
                                baieti, sunt off-topic...........aici discutam despre LINK-uri consumabile Honda.
                                despre bujii, cautati topic separat sau faceti unul.
                                merci
                                Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                                ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                                Comment

                                Working...
                                X