MARUTA: '04 Honda Jazz 1.3 M/T, Satin Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Castane in filtrul de aer

    Poate că nu ştiaţi, dar Jazzul merge şi cu castane . Am găsit 2 în cutia de la fitrul de aer .

    Before:


    After:



    Încă odată recomand cu prietenie să schimbaţi filrele de aer cel puţin la 10.000 km !!! Este atâta praf în Românica noastră de te apucă groaza...
    maruta
    Senior Member
    Last edited by maruta; 04-05-09, 12:13.
    CR-V e:HEV
    JAZZ GD1 CVT
    Ex: CR-V RE6

    Ex: RDX TB1
    Ex: Civic FD1

    Ex - JAZZ GD1
    Ex - ACCORD Type-R
    Ex - DEL SOL EH6

    Comment


    • #32
      Revizie 100.000 km

      Am făcut un schimb de ulei (Eneos 5W-40) la 96.000 km. Mașina este întro stare bună, spre foarte bună.

      Am nevoie să-i găsesc niște plăcuțe de frână la un preț bun și nu știu unde ar fi mai indicat să caut. În viitorul apropiat trebuie înlocuite și bieletele antirului de pe față.

      Văd că anvelopele Fulda ce le-am pus pentru vară se comportă destul de bine.
      CR-V e:HEV
      JAZZ GD1 CVT
      Ex: CR-V RE6

      Ex: RDX TB1
      Ex: Civic FD1

      Ex - JAZZ GD1
      Ex - ACCORD Type-R
      Ex - DEL SOL EH6

      Comment


      • #33
        Si placutele si bieletele le gasesti la Augsburg. O bieleta trebuie sa fie in jur de 70 RON.
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #34
          Voi cere niște prețuri de la ei, cu toate că ultima dată am fost dezamăgit de serviciile lor.
          CR-V e:HEV
          JAZZ GD1 CVT
          Ex: CR-V RE6

          Ex: RDX TB1
          Ex: Civic FD1

          Ex - JAZZ GD1
          Ex - ACCORD Type-R
          Ex - DEL SOL EH6

          Comment


          • #35
            Am găsit plăcuţe frână faţă la Al Padrino, 125 lei/set şi le aveau chiar pe stoc. Le-am luat şi le am montat. Sunt produse în Spania. Sper să-şi facă treaba...
            Bieletele antiruliu vor veni în 2 săptămâni şi costă cam 70 lei/bucată.

            Aceleaşi produse le-am găsit şi la Augsburg, la preţuri de vreo 5 ori mai mari, dar originale.
            CR-V e:HEV
            JAZZ GD1 CVT
            Ex: CR-V RE6

            Ex: RDX TB1
            Ex: Civic FD1

            Ex - JAZZ GD1
            Ex - ACCORD Type-R
            Ex - DEL SOL EH6

            Comment


            • #36
              100.000 km

              Jazz-ul a împlinit frumoasa vârstă de 100.000 km.

              Am fost în weekend cu el pe la Dunăre şi mi-a amintit cât de plăcut este să-l conduci. Aveam nevoie de o maşină puţin mai înaltă decât Civicul, cu care să merg pe drumuri neasfaltate de pe malul Dunării.

              Şoseaua până la Giurgiu a fost foarte bună pe o porţiune destul de mare; ori eu mergeam prea tare ori ceilalţi mergeau prea încet ...nu prea se dădeau la loc pe banda I când vedeau o buburuză în spatele lor...

              I-am schimbat filtrul de aer. Uleiul (Eneos 5W-40) arată foarte bine pe jojă, după 4000 km rulaţi şi nu s-a consumat deloc.
              Am vrut să-i schimb şi bieletele antiruliu; le-am luat de la Al Padrino (166 lei amândouă) dar nu s-au potrivit , cu toate că eu am dat reperele corecte. Motiv pentru care le-am returnat şi mai aştept schimbarea lor, până găsesc un alt furnizor mai serios. Oricum, nu fac deocamdată niciun zgomot, doar au un mic joc.

              De când am adus maşina în ţară (avea aprox. 74.000 km) nu i-am resetat niciodată consumul pe CB; el arată acum 6.6 l/100km.

              Între timp, a mai suferit câteva zgârieturi (inevitabile în traficul urban şi nu numai), dar se vor rezolva curând...trăiască CASCO !
              CR-V e:HEV
              JAZZ GD1 CVT
              Ex: CR-V RE6

              Ex: RDX TB1
              Ex: Civic FD1

              Ex - JAZZ GD1
              Ex - ACCORD Type-R
              Ex - DEL SOL EH6

              Comment


              • #37
                Originally posted by maruta View Post
                Jazz-ul a împlinit frumoasa vârstă de 100.000 km.
                La cat mai multi in continuare!
                Si chiar daca e buburuza, el nu se supara ca nu e luat in seama, are el grija sa demonstreze ce poate....
                Maşinile se împart în două categorii: Honda si ... restul!
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

                Comment


                • #38
                  Revizia de 110.000 km

                  Jazzul are acum vreo 108.000 km.
                  I-am făcut un schimb de ulei (tot Eneos 5W-40 pentru că i-a plăcut foarte tare) şi o verificare generală.
                  Maşinuţa se comportă foarte bine în continuare.

                  Consumul mediu pe ultimii 35k s-a stabilizat la 5,9% , coborând de la 6,6% cât arăta cu 12.000 km în urmă.

                  Un mic zgomot în cutie se aude la apăsarea pedalei de ambreiaj. S-ar putea să fie un rulment care dă semne de înbătrânire. Nu-i problemă deocamdată, dar dacă va face mai rău, trebuie schimbat.
                  CR-V e:HEV
                  JAZZ GD1 CVT
                  Ex: CR-V RE6

                  Ex: RDX TB1
                  Ex: Civic FD1

                  Ex - JAZZ GD1
                  Ex - ACCORD Type-R
                  Ex - DEL SOL EH6

                  Comment


                  • #39
                    La multi kilometri ! Iar consumul tau e foarte bun ... o curiozitate: din cate am inteles, Jazz-ul este condus de parintii tai. Care e regimul obisnuit? Urban... extra... combinat?
                    Honda Jazz '09, Deep Violet Pearl...
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/scooby29/
                    Numele japonez: 秋本 Akimoto (true autumn) 海斗 Kaito (big dipper of the ocean)

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by scooby29 View Post
                      La multi kilometri ! Iar consumul tau e foarte bun ... o curiozitate: din cate am inteles, Jazz-ul este condus de parintii tai. Care e regimul obisnuit? Urban... extra... combinat?
                      Merci de urări!
                      Ai mei părinţi merg, ca şi mine, cam 30.000 km pe an. Nici nu ştiu cum să calculez regimul de mers, deoarece ei stau undeva la ţară. Oricum, nu au parte de opriri dese şi mersul în coloană decât când vin în Bucureşti, deci, pot spune că acest consum este unul extraurban/mixt, dacă mă pot exprima aşa...
                      CR-V e:HEV
                      JAZZ GD1 CVT
                      Ex: CR-V RE6

                      Ex: RDX TB1
                      Ex: Civic FD1

                      Ex - JAZZ GD1
                      Ex - ACCORD Type-R
                      Ex - DEL SOL EH6

                      Comment


                      • #41
                        Consumul tau este ff. bun. Consumul meu urban a ajuns la 12l/100km, pe trasee scurte (<20 km), la temp. intre -9 si -5 grade C, cu AC folosit permanent, alimentat cu benzina ALTO101. In regim extraurban consumul scade sub 7 l/100km. Parcurg anual cam 12.000 km. La cati km ai observat o scadere a consumului? Uleiul folosit de tine a condus la o scadere a consmului?

                        Comment


                        • #42
                          Nu degeaba a fost declarat cel mai bun motor în UK pe 2002. Ca orice motor, consumă în funcție de cât ai talpa de grea. Am impresia că ai mei părinți merg cam subturat și nu reușesc să-i conving să schimbe pe la 3000 rpm. Deh, mai bătrânește așa... Cum ajunge pe mâna mea, imediat îi crește consumul.
                          Cât despre ulei, a mers foarte bine și cu Valvoline și văd că-i place și Eneos.
                          CR-V e:HEV
                          JAZZ GD1 CVT
                          Ex: CR-V RE6

                          Ex: RDX TB1
                          Ex: Civic FD1

                          Ex - JAZZ GD1
                          Ex - ACCORD Type-R
                          Ex - DEL SOL EH6

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by nelica View Post
                            alimentat cu benzina ALTO101.
                            Vezi, aici e prima greseala... motorul dsi nu e facut sa mearga cu benzina cu cifra octanica de 100> recomand Efix 95 si vei vedea ca va scadea consumul.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              Da, și eu zic la fel ca ticker. Cu Efix 95 nici nu-i aud motorul la ralanti, iar consumul e foarte bun.
                              CR-V e:HEV
                              JAZZ GD1 CVT
                              Ex: CR-V RE6

                              Ex: RDX TB1
                              Ex: Civic FD1

                              Ex - JAZZ GD1
                              Ex - ACCORD Type-R
                              Ex - DEL SOL EH6

                              Comment


                              • #45
                                Multumesc ptr. sfat. Am folosit Efix 95, dupa care am trecut pe ALTO101, la sugestia unui amic, posesor de Jazz, care sustine ca i-ar fi scazut consumul dupa ce a folosit benzina cu cifra octanica mai mare.
                                Revin cu intrebare: ati observat o scadere a consumului odata cu cresterea nr. de km. parcursi?
                                Ca stil de condus, schimb viteza intre 2000-2500 rot/min.

                                Comment

                                Working...
                                X