MARUTA: '04 Honda Jazz 1.3 M/T, Satin Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    arata bine "ingalbenita" ... dar cam imposibil de mers cu ea
    pe drumurile noastre mai ales Bucuresti ,
    din poza ... pragurile le lasi la prima gropita/canal din multele pe "care sunt" pe drumurile patriei
    Civic 5D 1.8 Nighthawk Black Pearl
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/dum/

    Comment


    • #17
      Cu del SOLul ala nu ajungi nici la Arad ca la prima cale ferata iti zboara toate spoilere in jurul capului.
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • #18
        Da hondatu are dreptate, Del Sol -ul arata bine pe afara (pacat ca n-avea eleron) in rest nu parea de incredere, mai ales ca avea km fara numar, fara numar...
        CR-V e:HEV
        JAZZ GD1 CVT
        Ex: CR-V RE6

        Ex: RDX TB1
        Ex: Civic FD1

        Ex - JAZZ GD1
        Ex - ACCORD Type-R
        Ex - DEL SOL EH6

        Comment


        • #19
          Bravo Maruta... data viitoare imi impingi si mie o vizita cand pleci de la Hondatu ... :-)
          Salutari hondatilor parinti!

          Comment


          • #20
            Originally posted by HonDanutzzz View Post
            Bravo Maruta... data viitoare imi impingi si mie o vizita cand pleci de la Hondatu ... :-)
            Salutari hondatilor parinti!
            Da, poate data viitoare am timp si iti fac o vizita...cu placere.
            Cat despre parinti hondari (maica-mea ne zice hondisti ), le voi lipi stiker cu hondafan cu prima ocazie.
            CR-V e:HEV
            JAZZ GD1 CVT
            Ex: CR-V RE6

            Ex: RDX TB1
            Ex: Civic FD1

            Ex - JAZZ GD1
            Ex - ACCORD Type-R
            Ex - DEL SOL EH6

            Comment


            • #21
              Multe felicitari pentru masina Ma(ma)ruta, sa o foloseasca sanatosi parintii tai si sa se bucure de ea la fel ca noi. Del Sol-ul ala e bestial, da mai asteapta si tu un pic, sa mergem sa aducem 2
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

              Comment


              • #22
                Am facut o revizie generala la Jazz. Schimbat ulei (Valvoline SynPower 0w40), filtru ulei, filtru aer, filtru AC si uleiul la cutia de viteze. Vreau sa spun ca filtrul de aer era foarte curat ceea ce inseamna ca a fost schimbat nu cu mult timp in urma (cred ca si uleiul la fel)... Bujiile se prezentau foarte bine si nu le-am schimbat.
                Masina este intro stare foarte buna si sunt multumit. Putin dezamagit de costul manoperei care mi s-a parut foarte mare, mai ales pentru bugetul parintilor mei (500 RON verificarea generala, incluzand si schimbatul uleiului la cutie viteze). La aceasta manopera s-au mai adaugat consumabilele de inca 500 RON.
                Sper sa n-avem probleme la inmatricularea definitiva. Daca am platit deja taxa de poluare (116 EURO ) dupa vechea lege si depunem actele pentru inmatricularea definitiva zilele astea, adica dupa ce a intrat in vigoare noua lege, pot sa ma trezesc ca ar trebui sa platesc cumva vreo diferenta?
                CR-V e:HEV
                JAZZ GD1 CVT
                Ex: CR-V RE6

                Ex: RDX TB1
                Ex: Civic FD1

                Ex - JAZZ GD1
                Ex - ACCORD Type-R
                Ex - DEL SOL EH6

                Comment


                • #23
                  Pai nu e Euro 4?
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Delphi View Post
                    Pai nu e Euro 4?
                    Ba da! Dar ma pot astepta la orice...
                    CR-V e:HEV
                    JAZZ GD1 CVT
                    Ex: CR-V RE6

                    Ex: RDX TB1
                    Ex: Civic FD1

                    Ex - JAZZ GD1
                    Ex - ACCORD Type-R
                    Ex - DEL SOL EH6

                    Comment


                    • #25
                      Poi chiar nu ar trebui sa platesti nimic dupa 15 decembrie: e Euro 4, e sub 2000 cmc. Deci, nimic. In cel mai rau caz, o sa ramai cu banii aia dati, dar de dat altii, nu.
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #26
                        S-a dus CRX-ul deocamdata, mama lor de conducatori nenorociti
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                        Comment


                        • #27
                          Dupa cateva luni de la achizitionarea masinii am reusit sa intru in posesia celei de a 2-a chei originale. Povestea e lunga, la fel cum a fost si traseul respectivei chei.
                          Doresc sa multumesc pe aceasta cale, "in ordinea numerelor de pe tricou":
                          lui hondatu (danke!), socru' lui hondatu (sa traiti!), lui Den1GRator (promit sa ajung pe la Sibiu) si lui KMR (multumesc pentru cafea!).
                          CR-V e:HEV
                          JAZZ GD1 CVT
                          Ex: CR-V RE6

                          Ex: RDX TB1
                          Ex: Civic FD1

                          Ex - JAZZ GD1
                          Ex - ACCORD Type-R
                          Ex - DEL SOL EH6

                          Comment


                          • #28
                            Incercarea de a schimba becul (ars) de faza lunga/scurta de pe partea stanga a fost un esec total...sau mai bine zis, cu urmari destul de costisitoare. Cea mai grea operatie s-a dovedit a fi punerea la loc a sigurantei becului (sarma aceea indoita care fixeaza becul). Respectiva sarma/siguranta este prinsa de caroserie intrun surub cu o saiba. Am reusit "performanta" sa le scap in interiorul farului, motiv pentru care a fost nevoie sa dau bara jos, apoi farul > contra cost, de data asta.
                            Partea buna este ca am pus niste becuri Philips mult mai bune decat cele care erau pe masina si am reglat si farurile.
                            CR-V e:HEV
                            JAZZ GD1 CVT
                            Ex: CR-V RE6

                            Ex: RDX TB1
                            Ex: Civic FD1

                            Ex - JAZZ GD1
                            Ex - ACCORD Type-R
                            Ex - DEL SOL EH6

                            Comment


                            • #29
                              Un uichend cu Jazzul

                              Uichendul trecut am mers numai cu Jazzul. Au fost trei zile interesante la bordul maşinuţei părinţilor, cu trafic intens prin Bucureşti, plus un dus-întors până la Piteşti. M-am convins din nou că am făcut o alegere foarte bună luând această maşină, ea fiind ideală pentru necesităţile lor. Poate o cutie automată era şi mai potrivită, dar din spusele lui Dacian rişti să ai probleme în familie...adică aşa de tare s-a îndrăgostit soţia lui de Jazz încât el nu prea mai pupă la volan .

                              Vineri dimineaţa am mers la Asko să prind ultima zi de verificare gratuită, curios să văd în ce stare se află. Aşteptând eu răbdător să termine un nene lecţia de protecţie a muncii cu toţi mecanicii (foarte importantă întrun service, după părerea mea), mi-am dat seama că trebuie să îi fac un schimb de ulei deoarece s-au mai rulat 10.000 km în ultimele 4 luni. Cum maşina era deja pe rampă şi eu nu aveam la mine uleiul dorit, am apelat la buna-voinţa unui confrate hondar (care îşi schimbă plăcuţele la Accord pe la 7-8.000 km ) şi ne-am dus la Augsburg sa ne luăm cele necesare. Eu Valvoline SynPower 0w40, el Mobile1 nu mai ştiu cum... Mulţumesc pentru ajutor!

                              Bai ză uei, mulţumesc Delphi pentru consilierea în ceea ce priveşte alegerea uleiului. Maşina merge foarte bine cu Valvoline. Apropo, are ceva daca uleiul cumpărat are data de fabricaţie nov. 2007?

                              Rezultatul verificărilor a fost unul excelent. La cei peste 86.000 km cât are maşinuţa totul merge foarte bine. Singurele probleme ar fi un bec ars la luminile de la numărul de înmatriculare, starea fluidului de ambreiaj (nu ştiam că are aşa ceva ) nesită schimbarea acestuia, iar geamul din dreapta faţă agaţă la coborâre.

                              Vreau să spun că această maşină nu troncăne, nu scârţâie nu are greieraşi...nici măcar nu se aude la semafor motoraşul . Aaaa, mi-am amintit că am auzit un zgomot ciudat care apărea când viram la dreapta, cu volanul la maxim, la viteză foarte mică...dar ieri a dispărut. Rămâne în observaţie problema asta.

                              I-am pus şi un stiker cu hondafan:



                              CR-V e:HEV
                              JAZZ GD1 CVT
                              Ex: CR-V RE6

                              Ex: RDX TB1
                              Ex: Civic FD1

                              Ex - JAZZ GD1
                              Ex - ACCORD Type-R
                              Ex - DEL SOL EH6

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by maruta View Post
                                Bai ză uei, mulţumesc Delphi pentru consilierea în ceea ce priveşte alegerea uleiului. Maşina merge foarte bine cu Valvoline. Apropo, are ceva daca uleiul cumpărat are data de fabricaţie nov. 2007?
                                Nu, nu are nimic . Uleiurile au o durata de viata de 4-5 ani de la data fabricatiei. Is ăs gud ăs nü.
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X