A venit iarna!! CAI sau Shortram??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A venit iarna!! CAI sau Shortram??

    a venit iarna!lasam traseul lung de racire specific la CAI sau mai scurtam??

    eu bag de seama un consum de vreo 2 zile care se apropie de 2.4!!
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 15-11-08, 17:20.
    ex CL7 AT 2006
    CN1 Sport 2005
    KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

    "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

  • #2
    ok.am sa raspund tot eu!am fost la server am luat "scula" pe ing de acolo am dat o tura si am citit ceva parmetri!binenteles indicele IAT era cel mai important precum si valorile amestecului obtinut.

    deorece temperatura era extrem de mica incat pe grafic linia indicelui IAT avea deja culoarea galbena valoarea amestecului a fost pe media 14.5%-14.7%!adica un amestec ff sarac.asta ar putea insemna consum scazut,ECU dozand amestecul aer/benzina in functie de cantitatea de O2 din admisie,dar vom vedea cum se comporta masina in regim "idle" la temperaturi sub -0 grade!!!
    ex CL7 AT 2006
    CN1 Sport 2005
    KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

    "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

    Comment


    • #3
      Pentru o functionare mai buna a motorului si un consum redus,recomand montarea la loc a short ram-ului pe timp de iarna.
      Vtec Junkie B16a2.

      Comment


      • #4
        si eu la fel
        The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



        DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

        Comment


        • #5
          Si ce sa inteleg ?...ca trebuie sa-mi montez la loc vechiul traseu de aer pe timpul iernii ?

          Si daca raman cu CAI-ul ce se va intampla ? Consum mare, alte probleme ? Va rog sa detaliati si pentru mai putin cunoscatori.....

          Comment


          • #6
            scopul unei admisii e sa traga aer cat mai rece...
            pe perioada verii, acest scop al CAI'ului se justifica, iarna nu se mai justifica si din contra, pot aparea anumite dezavantaje: fiind in bara e expus la murdarie (zoia din timpul iernii, zapada, umezeala), lucruri care clar dauneaza atat filtrului cat si calitatii aerului care intra in motor
            The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



            DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

            Comment


            • #7
              Deci iarna trecem inapoi la short ram?

              power of dreams
              sigpic

              Comment

              Working...
              X