MICKEMAUS: '08 Honda Civic Sedan 1.8i ES M/T, Neutron Blue

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MICKEMAUS: '08 Honda Civic Sedan 1.8i ES M/T, Neutron Blue

    Va salut inca o data in dimineata asta. nici nu stiu de unde sa incep. Astazi am transferat banii de avans catre firma de lesing dupa ce ieri am semnat contractul. Eram asa bucuros ieri cand ma intorceam acasa dar mi-a trecut relativ repede deoarece m-a sunat proprietarul unde stau cu chirie si mi-a zis ca s-a gandit el asa sa vanda apartamentul. Asta este trecem peste. O sa stau in masina.
    Povestea cu achizitionarea unei masini a inceput cu mai mult ce jumatate de an in urma. Mi-a placut foarte mult peugeot-ul 308(am renuntat). apoi am trecut la megane sedan. au urmat opel astra sedan, mitsubishi lancer, Kia cee'd breack. Am cautat informatii despre toate. Dar printre aceste informatii mai dadeam din cand in cand pe la showroom-ul CM de la gara in interes de serviciu(sunt un grup de actionari care patroneaza mai multe firme) si imi curgeau ochii dupa civicul sedan. Deja ma consolasem cu ideea ca nu o sa pot sa o am si ma orientasem spre Kia. Intr-o buna zi fiind cu echipa de service pe la CM i-am lasat un pic de capul lor si am aruncat un ochi mai de aproape la civic.Micke (Mi-a zis nea Benzal, domnul pe care il stiam ca a lucrat si la noi) ia cheia urca si joaca-te si tu cu ce are prin ea. dupa de am coborat am zis ca renunt la alte dotari ale altor marci si iau echiparea S a civicului. am inceput apoi sa ma gandesc la cate ai in diferenta dintre ele ai am zis ca e pacat. Dupa o perioada mi-am luat inima in dinti, am cerut o marire de salariu......care a venit si m-am mai linistit. Mai ramanea sa astept sa treaca evenimentele planificate la sfarsitul verii : nunta, saptamana de miere.....etc. Toate au mers conform planului si ma hotarasc sa incep demersurile pt achizitia civicului. Mai am un logan in leasing la VB Leasing. Vanzarea lui era ultima etapa inainte de achizitie. Ioan Bilciurescu de la Asko mi-a spus ca primeste un lot de masini la sfarsitul lui septembrie, si loganul nu reusisem sa-l vand. Am sunat la Vb si le-am zis ca vreau sa mai achizionez o masina dar raspunsul a fost ca nu ma incadrez cu noua rata in conditiile spuse mine si cu cea veche in limita impusa de maritul BNR. Ioan m-a indrumat spre Romstal Leasing unde treaba a mers ca unsa. Joia trecuta am dat actele vineri s-a aprobat dosarul, ieri am semnat contractul, azi am platit avansul. Pe contract scrie data livrarii in jur de 20 octombrie. Dealer-ul mi-a spus ca masina ar trebui sa soseasca pe 10. Acum vom vedea ce si cum Datorita cursului asta care a innebunit am trecut un pic peste ce era planificat dar nu mai conteaza. Chestia cu chiria mi-a cam stricat bucuria acestei achizitii dar sper sa fie bine pana la urma. Si sper sa se vanda mai repede loganul. Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea.
    Va salut respectuos si toate cele bune. sa fie intr-un ceas cu cuc

    PS: Mutumiri si tot respectul pt Ioan Bilciurescu de la Asko
    Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

  • #2
    Felicitari pentru alegere. Cred ca ai facut-o pe cea mai buna cand te-ai orientat spre Honda. Oricum asta o sa realizezi mai bine dupa ce o sa o conduci si o sa mai sti ca e si a ta .

    Inca o data felicitari si sa o conduci cu placere !!!
    ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
    ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

    Comment


    • #3
      Sa stii ca multi posesori de Honda au facut eforturi ca sa poata sa o cumpere (si eu ma numar printre ei). Si eu ma gandeam la masini mai ieftine dar de cand mi s-a pus pata pe ea n-am mai vazut si altceva in fata ochilor. O sa vezi cand o sa iti vina cum iti dispar grijile materiale.
      Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
      sigpic
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

      Comment


      • #4
        Felicitari si sa o conduci sanatos!
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          Felicitari pentru alegere! Asteptare usoara!

          Comment


          • #6
            Multumesc pentru felicitari. o sa astept frumusel sa vina. momentan astept sa se vanda loganul. ar fi bine ca de.... or sa mai fie ceva cheltuieli dintre care cea mai mare este taxa de mediu. Are cineva RCA facut la modelul asta pe firma, sa-mi spuna si mie cat este? eventual taxa de poluare?
            Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

            Comment


            • #7
              La ASIROM e cel mai ieftin RCA pe firma. Pretul variaza de la o luna la alta. Eu am dat cca 500 de lei (parca).
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                Felicitari pentru decizie! Povestea ta se aseamana cu a multora care isi doresc o Honda, asa cum spunea si bgdsta. Eu eram in stare de orice sa-mi indeplinesc visul (HONDA - THE POWER OF DEAMS) dar el s-a realizat, pana la urma, mult mai usor decat credeam...sunt norocos.
                Mult noroc!
                CR-V e:HEV
                JAZZ GD1 CVT
                Ex: CR-V RE6

                Ex: RDX TB1
                Ex: Civic FD1

                Ex - JAZZ GD1
                Ex - ACCORD Type-R
                Ex - DEL SOL EH6

                Comment


                • #9
                  Originally posted by ticker View Post
                  La ASIROM e cel mai ieftin RCA pe firma. Pretul variaza de la o luna la alta. Eu am dat cca 500 de lei (parca).
                  Incearca sa eviti ASIROM-ul, eu am avut un eveniment nefericit si am rezolvat pe CASCO la Asirom dupa foarte multe batai de cap. Plus ca Asko am inteles ca nu mai primeste masini in service cu asigurare la ASIROM (sper sa fi rezolvat problemele intre timp, desi nu cred).

                  Comment


                  • #10
                    pai RCA-ul nu iti face tine nimic, numai nefericitului pe care il lovesti (Doamne fereste!) so the problem is...?
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      RCA-ul, dar masina e luata in leasing, deci firma de leasing mai mult ca sigur ca ii va face si RCA si CASCO la aceasi societate de asigurari.
                      Si e o problema... nu iti doresc sa te loveasca unul cu RCA la ARDAF sau ASIROM...

                      Comment


                      • #12
                        Sa speram ca nu o sa avem parte de nici un RCA mai bine. Ma uit la cursul euro si zici ca a innebunit. bine ca am platit avansul mai acum cateva zile ca mai pierdeam vreo cateva milioane bune. Eu cred ca e ceva la mijloc fiinda aseara am vazut ca de ex. taxa de mediu va fi cu 11% ma mare de la 1 ianuarie. se ia cursul de la 1 octombrie anul curent. Si nu e singura care creste.
                        mickemaus
                        Senior Member
                        Last edited by mickemaus; 02-10-08, 19:20.
                        Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

                        Comment


                        • #13
                          Eu sper sa se adopte legea aia cu renuntarea la taxa de mediu/poluare/whatever si sa imi recuperez si eu cele 22 de milioane date aiurea

                          Comment


                          • #14
                            22 mil? dar cat a iesit in euro?
                            Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

                            Comment


                            • #15
                              550 + TVA-ul pus de firma de leasing :S

                              Comment

                              Working...
                              X