De la ce marca am trecut la Honda?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Istoric personal:
    - citeva karturi, nu le mai stiu.
    - Dacie 1300 din 27.02.1972, a lu' tata.
    - Fiat Ritmo(?) diesel. Prima a mea. N-a fost rea.
    - rabla Porsche 924, dar o rabla Porsche, da ? 30k km am facut cu rabla aia fara probleme! Exista si azi dar proprietarul n-o prea ingrijeste. Masina care m-a facut fan Porsche dincolo de visurile copilariei. Daca un model atit de jos (ca piata) sta asa pe drum eu m-am convins. Intre timp am condus citeva 911, 928, 924 si n-au facut decit sa confirme la nivel superior ce simtisem deja.
    - Renault 19 Williams, minune de masina dar nu pentru drumurile Romaniei sfirsitului anilor '90. A doua zi dupa ce am adus-o am gasit la stergator un bilet: "daca veti vinde vreodata masina asta va rog sa ma sunati". La acel domn a ajuns masina dupa 2 ani la mine.
    - Renault 25 V6 Baccara, prima mea masina dotata full, 2800 cmc, V6, 155 CP. Da, bun!
    - Passat diesel 1.9, 115 CP.
    - Passat Variant diesel, 131 CP. Bun. Foarte bun. Incredibil de economic. Daca cineva mi-ar fi spus in 1990 ca voi avea motor Diesel l-as fi injurat, vorba vine. Masina asta m-a convins.
    Pauza de citiva ani.
    - Honda mea de azi, gheisa mea. Va fi facuta cadou si inlocuita cu o alta Honda aspirata mai puternica.
    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

    Comment


    • Trecut de la Opel Astra G 1.7 CDTI ( foarte multimit de ea) la Honda Accord 2009 2.0 .
      why I didn't take a 2.4L ...

      Comment


      • Dacia 1310 din 1986, vreo 2 ani.saraca, n-a vazut decat benzina si ulei.
        Golf 3 Tdi.-2 ani.masina care tine cu familia.
        Toyota Corolla, luata de noua, returnata la dealer ca ma plictisisem sa tot schimb casetele de directie.la consum, f buna.
        de 7 ani, Civic 1.8.mai un amortizor, mai o flansa, dar astea sunt drumurile.
        posesor honda

        Comment


        • Prima masina condusa cu permis W124 de 2.0D aspirat, de 70 cp... foarte puturoasa, pana ajungea la 100km/h beai 2 cafele, fumai 3 tigari si iti regulai si nevasta), iar top speed era incredibil de mare, doar 120 daca nu batea vantu, 130 daca batea din spate si 105 daca era din fata) era masina lu taicamiu si nu aveam voie s comentez, purtam mamaliga si induram)
          VW passat b3 din 91, 1.6. TD cu intercooler, puternicuta cand intra turbo. ma cam tragea curentu in ea, era cariata pe sub mochete si praguri)
          MB w124 din 91, 2.5D, a fost foarte aproape de a devenii turbo dar am renuntat din cauza asigurarii de 8 mil pe 6 luni...
          Peugeot 406 din 98, 1.8 16v de 110cp... puternica, stabila(foarte), dar am renuntat pt ca o luase pe ulei
          VW vento 1.8 de 90cp putin modificat(jante 16, trantita la pamant, buza vr6, bot golf, folie geamuri si vopsea negru-verde, si o toba remus enervanta). o masina ok dar am renuntat l ea in favoarea hondei, cea mai buna decizie!

          Comment


          • Dupa doua Dacii berline la Opel Astra caravan 1.7 dti, iar acum la Honda Civic Tourer 1.8

            Comment


            • Dacia 1310, Seat Leon 1M, Honda Accord CU3.

              Comment


              • Fiat 127, Dacia 1300, Oltcit Club, Lancia Prisma, Dacia1310 Break, VW Jetta I, Cielo, Renault Megane II, CR-V III.
                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                Comment


                • Sa le prezitn si eu !
                  In ordinea numerelor de pe tricou:
                  - Dacia 1300 ( a lu' tata, imediat dupa ce am luat permisul - prin '91)
                  - Fiat 850 din '66. Pe asta mi-am facut cu adevarat rodajul. O masinuta interesanta mai ales ca m-am invarti pe langa ea cat timp a fost redusa la viata ...
                  - Talbot SIMCA - mare, confortabila, dar motor mic ( 1.3) si probleme mari cu piesele de schimb. Am tinut-o cam un an apoi a ajuns la fier vechi
                  - Dacia 1310 - "mostenita" de la socru-meu. Am hartanit-o vre-o 2 ani - probleme nenumarate = am dat-o unui baita necajit de la tara sa-si care cartofii de la camp cu ea.
                  - Chevrolet KALOS 1.4 16 V 94 CP ( 3 usi) cumparata in 2004. A fost prima mea masina noua !!! O masinuta foarte reusita, sprintena si placuta la condus.
                  A stat la mine vre-o 4 ani si cca. 75k km. Am pasat-o apoi socrului care a mai fugarit-o vre-o 2 ani / 20.000 km si apoi a dat-o la buy-back pentru un Aveo nou.
                  Pana la ~95.000 km cat a stat in familie nu a cerut decat revizii, benzina si talpa ! Si acum o mai vad prin oras si merge fara greturi !
                  - VW Polo 1.2 - a fost masina sotiei. Cumparata noua in 2006, vanduta ieri la ~ 89.000 km. Din astia, poate 15-20.000 i-am facut eu. O masinuta cinstita care si-a facut treaba fara sughituri.
                  - SUBARU FORESTER Boxer Diesel. Cumparata noua in 2008, o detin si acum si va mai ramane la mine o vreme.
                  O masina de exceptie, de care m-am indragostit ! M-a ajuns si pe mine blestemul dieselului de la Subaru ( asa patesti cand te arunci la un motor abia lansat pe piata), dar s-a rezolvat cu inlocuirea gratuita a motorului ( masina avea 7 ani si peste 185.000 km) ! Deci din noiembrie 2015 avem motor nou-noutz ! Am schimba la ea cam tot ce-i sub capota si pe sub masina - a ramas "veche" doar tabla si tapiseria de pe scaune.
                  Si, cu ocazia transplantului de inima de la Forester ce a durat cca. 4 luni, am sarit parleazul si in ograda Honda !
                  - Honda Civic Sedan 1.8 i-VTEC 2015 - replacement car !
                  Imi place masinuta asta si regret enorm ca nu am fost pe faza la lichidarile de stoc pentru Accord de anul trecut ! M-ar fi uns la suflet un Accord 2.0 i-VTEC ....

                  Comment


                  • Dacia Solnitza 1.4 benzinar.
                    Opel Corsa 1.2 benzinar.
                    So...mare salt

                    Comment


                    • Cam asa:
                      Dacia-Buna
                      Golf 3- Buna
                      BMW 3.20d -asa Si asa
                      Bora-slabuta
                      Opel vectra -f. Buna Si Inca o mai tin
                      Honda Accord Executive 2.0-f Buna deocamdata

                      Comment


                      • So:
                        Opel astra hatckbach (1999) de la o manastire franciscana
                        Hyundai accent 2001 105 cp - am nenorocit masina aia, si inca se tinea bine bine
                        Accord CL7 - m-am despartit greu
                        Accord CU2 - aproape uitasem ca am avut CL7
                        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                        Comment


                        • 1. Ford Scorpio 2.0i CL
                          2. Mitsubishi Lancer 1.3 GLX
                          3. Honda Accord CL7 SSE
                          Urmatoare alegere va fi dificila daca Honda nu aduce Accord/Spirior in Europa.

                          Comment


                          • 1. Trabant 601 S combi - luat de nou super
                            2. Trabant 601 S berlina - luat de nou super
                            3 . Dacia 1310 - buna cu gaz
                            4. Dacia 1410 - buna
                            5 . Dacia NOVA 1600 gt - buna
                            6. Fiat Tipo 2000 16V scula dar consuma
                            7. Alfa Romeo 90 TD Pininfarina - buna
                            8. Fiat Croma 2,5 TD - varza
                            9. Renault Megane 1,9 - buna
                            10. Renault Laguna 2 1,9 dCi - varza
                            11. Mercedes ML 270 CDI - așa si așa
                            13 . Mitsubishi Colt 1,5 did - acceptabila
                            14. Mitsubishi Pajero 3,2 did - varza - consuma cāt bea boul apa
                            15. Range Rover 3,6 tdV8 - ce-am mai buna
                            16. Skoda Octavia Tour - scula
                            17 . Nissan Navara 2,5 - 190 cai buna rău
                            18 . Honda CRV 2,2 IDtEC - ( semăna cu cobra )
                            19 . Mercedes W 123 - nemuritoare ( asta trebuia sa fie cam Nr 2 )
                            Cam astea au fost mașinile alergate de mine si din cauza Hondei am devenit fan .
                            Cu cele doua Mitsubishi m-am prăjit rău si asta din cauza Dakarului - marketing rău de tot .


                            Sent from my iPhone using Tapatalk

                            Comment


                            • 1 Dacia 1310 a lui tata -Buna
                              2 Ford Sierra 2.0 1997 110CP nu am ce sa ii reprosez,o placere la drum lung,doar ca incepuse sa o dea pe ulei...
                              3 Honda CRX 1990 135CP. Avea 310.000km cand am dat-o,in stare originala,fara probleme. De ce ? De fraier cred.... -O masina deosebita!
                              4 Renault Megane 1.5 DCI 2004 80CP. Avea detoate,consum mic,dar nu a reusit sa imi spuna nimic. -A mea a fost buna...
                              5 Mitsubishi Lancer Clasic 2.0 135cp 2007. O masina farte buna,o placere la condus,mai ales pe viraje,solida,fiabila,dar consumul marisor. -Foarte buna
                              6 Honda Insight 2010 -o surpriza placuta foarte multumit.
                              Urmatoarea poate va fi un CRZ...

                              Comment


                              • Prima mea masina a fost luata de la Asko in 2009, la 0 km. O conduc si astazi si fiecare drum la volanul ei este ca o zi de sarbatoare.

                                Nu stiu care va fi urmatoarea masina, insa stiu sigur ca va fi tot o Honda. Poate unele marci sunt mai bune, mai frumoase, mai interesante, insa cat timp voi mai fi in viata, eu nu voi conduce alta marca in afara de Honda.

                                Comment

                                Working...
                                X