GDM: '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T Galaxy Grey

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Becuri faza scurta

    A schimbat cineva becurile pe faza scurta?
    In manual scrie ca se intervine pe la aparatorile rotilor.
    Cred ca pare putin complicat, mai ales daca te lasa un bec prin munti noaptea.
    Pe forum sunt cateva explicatii dar pt.Civic 5d. La Sedan nimic.
    Daca a facut cineva operatia (in afara service) rog sa -mi dea cateva sfaturi.

    Comment


    • #32
      Intrebare

      Stie cineva daca:
      jantele de 15" cu care venea echipat Accordul LS in 2005, se potrivesc pe Civicul Sedan din 2008 ?

      Comment


      • #33
        da, nu vad de ce nu s-ar potrivi.

        prinderea e aceeasi 5x114.3, de ET nu stiu, dar in principiu ar merge.
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #34
          Suprapresiune in rezervorul de combustibil?

          Azi trecand pe la pompa de benzina, cand am desfacut busonul de la rezervor am avut surpriza sa constat ca se formeaza suprapresiune in rezervor (a iesit aer ca dintr-o "damingeana cu must").
          Nu cred ca e normala chestia asta. La vara pe la 40 grade, rezervorul se va umfla precum ... balonul?
          S-a mai manifestat la cineva fenomenul?

          Comment


          • #35
            Si la mine s-a intamplat acum o saptamana. I-a tras un fasss puternic si un damf de benzina de am crezut ca e stricata la burta. E de facut ceva?!

            Comment


            • #36
              La mine asa face tot timpul, dar sa stiti ca e o doamna...
              '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

              Comment


              • #37
                Ai facut cumva plinul inainte? Sau ai mers cam 2-3 saptamani fara sa deschizi busonul? Eu asa patesc cand ii fac plinul (s de obicei ma tine cam 3 saptamani, aproape 4 daca nu ma plimb foarte mult), nu cred ca e foarte bine, si din acest motiv nu mai fac niciodata plinul pana in buza... la primul click am scos pompa.
                '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                Fosta:
                '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                Javascript motherfucker in Iasi?
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                Comment


                • #38
                  Acelasi lucru se intampla si la mine. Si nu numai la Civic, ci si la Space am observat treaba asta, insa daca ma gandesc bine este exct cum spune andrei_r, cel mai "vizibil" sau cum vreti sa ii spunem la fenomen este atunci cand mergi cu plinul facut si alimentezi la 2-3-4 saptamani. Eu am gasit si o solutie: aprinde bricheta cand deschizi busonul
                  sigpic

                  www.tavitaportbagaj.ro

                  Comment


                  • #39
                    Am facut o pauza cam lunga pe acest post.
                    Ce pot sa adaug:
                    - am ajuns la 8427,6 km;
                    - consumul pe A este pe distanta din poza;
                    - consumul pe B este inregistrat de la luarea in primire a masinii , deci consum mediu total inregistrat de CB(din 25.09.2008).
                    - consum la pompa 7,3 pe ultima distanta (527,5 km) cu viteza variind intre 55 (in loc) si 160 in afara localitatilor (unde se mai poate).
                    - pana in prezent, nici un greieras;
                    - vopsea capota intacta (pastrez distante de siguranta fata de cei din fata si depasesc stil Civic (de la 4000 in sus);
                    - parbriz zgariat de stergatoare (parca e din cristal ...);
                    - tapiterie usor uzata (?) la cot stanga sofer si cotiera centrala, tot pe parte sofer;
                    - consum ulei...incredibil dar e ZERO nici un mm sub semn;
                    - faza scurta precum lumina blanda de ...lanterna;
                    - un milion de satisfactii la volan, pe care le stiti cu totii !
                    Cam astea ar fi concluziile.
                    Ce parere aveti?

                    Comment


                    • #40
                      Eu zic ca-i bine de tot! Nu stiu cum sa fac sa ajung si eu la 6,9 la total, ca am doar 7,00.
                      Ma bucura din cale-afara faptul ca adopt aceeasi filozofie si ca la tine rezultatele sunt excelente la un numar de km mai mare decat cei facuti de mine.
                      Ce sa mai zic?! Tine-o tot asa!

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by gdm View Post
                        Cam astea ar fi concluziile.
                        Ce parere aveti?
                        Pai e bine, nu?
                        La mine consumul total este de 7.2% in cei 9 mii si ceva de km de cand nu am resetat trip A. Ce-i drept in ultima perioada am mers, nu neaparat cu viteza (rar am depasit sau atins 130km/h) cat am mers cu viteze mai mari in trepte mai mici de viteza, si asta nu numai in depasiri.
                        Ce sa mai zic... cat multi km fara nici un fel de problema

                        Comment


                        • #42
                          Pentru grijulii

                          Acum cateva zile am parcat masina langa un spatiu verde. Cat am lipsit un "bou" modernizat cu o coasa electrica si-a facut de lucru chiar pe langa masinuta. Mi-a lipit iarba zemuinda pe partea stanga de era sa-l strang de gat. Normal dupa portia de injuraturi, am plecat la spalatorie. La iesire am vazut si primele puncte da vopsea sarita de la pietricelile si pamantul cu care fusese amestecata iarba.
                          Ce e de facut? Un telefon la ATI (Andrei) si intrebarea de existenta unui creion de retus. Avand in vedere culoarea nu prea mi-am facut sperante.
                          Si minuneeee: nu aveau creion ci un fel de "oja" de retus.In trei zile a sosit (cost 38,26 lei).
                          Vedeti in poze despre ce este vorba.
                          Am reusit sa maschez destul de bine punctele afectate.
                          Sper ca informatia sa le fie de folos membrilor Hondafan.

                          Comment


                          • #43
                            Mda, dar este durabila? Eu am un triliard de puncte, ma oftic de fiecare data cand o spal cred ca o sa apelez la casco, ca nu mai pot de ciuda... ii strica tot aspectul
                            '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                            Fosta:
                            '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                            Javascript motherfucker in Iasi?
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                            Comment


                            • #44
                              La mine pe capota cred ca pot sa fac astrologie, si asta in conditiile in care nu am mers chiar asa mult afara, si cand am mers am avut grija la asptectul asta ca stiam ce si cum.
                              As revopsi captota, dat cu lac de o palma si sa-i pun folie, singura problema este ca nu cred ca va mai iesi culoarea si nu suport sa o vad in 17 culori, oricum capacul de la portbagaj e alta nuanta dar macar ala nu se vede ca e sub eleron.

                              Comment


                              • #45
                                Eu cred ca o sa iasa la mine trebuie sa vad cum fac rost de ceva timp sa fac cunostinta cu baietii de la Omniasig

                                LE: Problema mea e ca mai am si vreo 4-5 puncte pe aripi oare o sa imi accepte sa le vopseasca si pe alea?

                                LLE: GDM, scuze de poluare, dar daca ne-ai starnit.
                                '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                                Fosta:
                                '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                                Javascript motherfucker in Iasi?
                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                                Comment

                                Working...
                                X