Au Hondele noi filtru de benzina? Da au dar nu cum credeti voi.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Ca prima varianta. Din ce inteleg acum din filmuletul de mai sus, au schimbat cu totul.
    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

    Comment


    • #62
      Multumesc mult, Octi!
      Din film, aproape ca-mi vine sa cred ca filtrul in sine ar fi, de fapt, "absorbantul" din cea de-a doua poza, respectiv Denso 952-0087...

      Comment


      • #63
        Originally posted by vtin View Post
        Multumesc mult, Octi!
        Din film, aproape ca-mi vine sa cred ca filtrul in sine ar fi, de fapt, "absorbantul" din cea de-a doua poza, respectiv Denso 952-0087...
        pai ala este! elementul de filtrare sau ,,absorbantul,,! sau Fuel Pump Strainer, restul e pompa de benzina-aia mica pe care se monteaza in ansamblul ala de plastic care e prima poza pusa de tine si nu trebuie schimbat cu totul asa cum se recomanda ca e mai simplu.
        Poti schimba separat oricare dintre ele. Unii curata filtrul nu il schimba tocmai pt ca dureaza pana vine si e scump.

        sau
        https://www.youtube.com/watch?v=vp7fE-e0hQs
        dacliber
        Senior Member
        Last edited by dacliber; 24-02-18, 13:45.
        ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

        Comment


        • #64
          Cat iubesc marca asta. Totul e gandit inca din faza de proiectare a fi usor de schimbat. Daca era vreo nemteasca, probabil trebuia sa schimbi rezervorul cu totul.

          Comment


          • #65
            @dacliber: am tot sperat sa nu fie asta raspunsul, ba chiar am vrut sa fiu politicos fata de unii dintre colegi pentru a nu le da o veste proasta.
            Eu am realizat ca e o problema cu reperul numit fuel filter 17048-SNA-010 chiorandu-ma in fel si chip la el si comparandu-l cu ce am vazut in clip.
            Probabil ca va fi o aventura schimbarea acelui filtru...
            Multumesc pentru parere si ochi ager!

            Comment


            • #66
              Originally posted by dacliber View Post
              pai ala este! elementul de filtrare sau ,,absorbantul,,! sau Fuel Pump Strainer, restul e pompa de benzina-aia mica pe care se monteaza in ansamblul ala de plastic care e prima poza pusa de tine si nu trebuie schimbat cu totul asa cum se recomanda ca e mai simplu.
              Poti schimba separat oricare dintre ele. Unii curata filtrul nu il schimba tocmai pt ca dureaza pana vine si e scump.

              sau
              https://www.youtube.com/watch?v=vp7fE-e0hQs
              Eu nu prea as recomanda spalarea acelui filtru deoarece in urma spararii pot ramane particule care se pot pune in miscare. Este adevarat ca dupa sita aceea este filtru de combustibil din carcasa de plastic alba dar eu zic ca preventia este mai ok decat sa iti faci mai mult de lucru dupa o astfel de lucrare.
              Cand umblii acolo schimbi tot, corpul acela de plastic cu filtru incorporat, filtrul pompei de benzina si se poate schimba si regulatorul de presiune la modelele care il au montat acolo.

              Comment


              • #67
                Originally posted by IB View Post
                Cat iubesc marca asta. Totul e gandit inca din faza de proiectare a fi usor de schimbat. Daca era vreo nemteasca, probabil trebuia sa schimbi rezervorul cu totul.
                Numai de as gasi un service de reprezentanta unde sa fac operatiunea asta...

                Comment


                • #68
                  ASKO nu e bun?
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • #69
                    ASKO a inlocuit pompa, nu filtrul. Se pare. Desi nici pompa de benzina...
                    APAN nu se baga la asa ceva.

                    Edit: gratie colegului IB, m-am lamurit pe deplin cum stau luccurile cu filtrul de benzina. Pe langa "absorbant", in corpul itemului 17048-SNA-010 se afla un alt element filtrant.
                    Mii de multumiri, IB!
                    vtin
                    Senior Member
                    Last edited by vtin; 25-02-18, 20:01.

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by bogdi12001 View Post
                      Eu nu prea as recomanda spalarea acelui filtru deoarece in urma spararii pot ramane particule care se pot pune in miscare. Este adevarat ca dupa sita aceea este filtru de combustibil din carcasa de plastic alba dar eu zic ca preventia este mai ok decat sa iti faci mai mult de lucru dupa o astfel de lucrare.
                      Cand umblii acolo schimbi tot, corpul acela de plastic cu filtru incorporat, filtrul pompei de benzina si se poate schimba si regulatorul de presiune la modelele care il au montat acolo.
                      In carcasa de plastic sau container, nu stiu sa fie alt filtru, si nici nu are nevoie pentru ca sta vertical, s-ar depune pe fund in a 2-a camera eventuala mizerie. Cu cat pui mai multe elemente filtrante creste rezistenta la curgere si nimeni nu vrea asta.
                      Unele pompe au filtru incorporat dar nu e cazul aici.
                      Daca exista acel element de care se spune mai sus as vrea sa stiu si eu ce este? sita? filtru metalic, plastic, burete? unde e asezat? dupa pompa?

                      Eu zic sa nu mai fim asa tipicari, daca speli bine o data, la nevoie, elementul ala filtrant, nu se strica nimic, mai ales ca noi nu bagam namol in loc de benzina ca si aia din video. Mai rau faci sa mergi mult cu el nespalat/neschimbat.
                      dacliber
                      Senior Member
                      Last edited by dacliber; 26-02-18, 10:40.
                      ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                      Comment


                      • #71
                        Uitati aici pagina din manualul de service, referitoare la inlocuirea filtrului de combstibil:

                        Click image for larger version

Name:	Fuel filter replacement.jpg
Views:	1
Size:	22.1 KB
ID:	726124

                        Sper ca se mai face lumina putin.
                        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                        Comment


                        • #72
                          ok, m-am lamurit, se pare ca exista un element filtrant incorporat in rezervorul de plastic, pare folie burete/carton inpaturita in mai multe straturi. Am vizionat si eu video de la rusi cu corpul spart. Multumesc.
                          dacliber
                          Senior Member
                          Last edited by dacliber; 26-02-18, 13:22.
                          ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by dacliber View Post
                            In carcasa de plastic sau container, nu stiu sa fie alt filtru, si nici nu are nevoie pentru ca sta vertical, s-ar depune pe fund in a 2-a camera eventuala mizerie. Cu cat pui mai multe elemente filtrante creste rezistenta la curgere si nimeni nu vrea asta.
                            Unele pompe au filtru incorporat dar nu e cazul aici.
                            Daca exista acel element de care se spune mai sus as vrea sa stiu si eu ce este? sita? filtru metalic, plastic, burete? unde e asezat? dupa pompa?

                            Eu zic sa nu mai fim asa tipicari, daca speli bine o data, la nevoie, elementul ala filtrant, nu se strica nimic, mai ales ca noi nu bagam namol in loc de benzina ca si aia din video. Mai rau faci sa mergi mult cu el nespalat/neschimbat.

                            Sita ce o spala nenea in clip este la intrarea in pompa, dupa el mai exista o sita metalica in corpul pompei dar care are gaurile destul de mari, dupa care este elementul filtrant din hartie ce este inclus in carcasa aia de plastic. Am la garaj 1 sau 2 filtre inlocuite de mine o sa caut sa vad daca il gasesc sa il sparg si sa va pun o poza.

                            Comment


                            • #74
                              Cam asa arata strainer-ul de pe pompa de benzina (primele doua poze) si elementul filtrant din filtrul de benzina (urmatoarele doua). Dupa 210.000 km...
                              DIn elementul filtrant curgea un soi de mal.

                              Comment


                              • #75
                                Acuma, hai s-o zicem p'aia dreapta, nu arata chiar asa de rau, mai ales daca ne gandim ca sunt 210.000 km.
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X