Au Hondele noi filtru de benzina? Da au dar nu cum credeti voi.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Au Hondele noi filtru de benzina? Da au dar nu cum credeti voi.

    S-a tot discutat pe forum despre faptul ca Civicurile 1.8 nu au filtru de benzina. M-am mirat foarte tare ca un motor cu injectie ar putea functiona corect si bine fara acest filtru. Am cautat sa vad ce anume recomanda si daca recomanda producatorii de filtre asa ceva. Pe site la Purolator am gasit (si este valabil si pentru Civic, Accord, CRV) ca nu poate fi inlocuit filtrul de benzina fara a fi demontat ceva (Not Serviceable without disassambly), la Mann am gasit ca este "Lifetime Filter", la Bosch nici macar nu exista in lista de consumabile optiunea (exista numai filtru de ulei si filtrele de aer).


    In manualele voastre de utilizare este mentionat ceva referitor la schimbarea filtrului de benzina?
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

  • #2
    Eu unul, nu cred ca poate functiona fara acest filtru si mi se pare absurd sa fie inexistent pe Civic...
    Honda Civic 5D 2.2 i-CTDi Executive, Black
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/lng/
    Video Sharing: http://www.webtube.ro/

    Comment


    • #3
      Din ce am citit pe forum, nu din experianta proprie, se pare ca nu ar avea filtru ci doar o sita sau ceva de genul. Celor care au vrut sa-l schimbe la revizie li-i s-a spus ca nu exista asa ceva si nu poate fi schimbat.
      Intr-adevar si mie mi-i se pare foarte ciudat sa nu existe un filtru in adevaratul sens al cuvantului mai ales la benzina pe care o bagam noi. Oricum, nu sunt inginer auto asa ca nu pot pretinde ca stiu eu mai bine decat japonezu ce trebuie si ce nu trebuie. Pana acum nu am auzit pe nimeni sa se planga de injectoare infundate sau alte probleme pe partea de alimentare asa ca orice ar fi acolo probabil isi face treaba (poate e ceva electromagnetic )

      Comment


      • #4
        Nici eu nu pot sa cred, pentru ca ar insemna sa fie siguri de calitatea benzinei in toate tarile lumii, si de aia am si investigat si va rog pe cei care aveti masini mai noi sa verificati daca se mentioneaza ceva la Maintenance Schedule.
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #5
          Au filtru de benzina doar in rezervor. Si mie mi s-a spus ca la service honda ca nu au filtru, dar e mai mult o incapacitate a mecanicilor de a se exprima
          Acest filtru din rezervor este de fapt o sita, si se curata la aprox 100.000km prin demontarea rezervorului.

          Asta era la Accordul vechi, la "astea noi" nu ma pot pronunta, dar tind sa cred ca e la fel

          Comment


          • #6
            Cred ca este valabila la toate Hondele noi, eu am vazut ca la fel se indica si la Accord si la CR-V, cel putin la tot ce s-a scos dupa 2003. Daca e in rezervor, atunci e logic ce spun cei de la Purolator: "Not Serviceable without disassambly". Merci Andrei.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #7
              Originally posted by Delphi View Post
              Daca e in rezervor, atunci e logic ce spun cei de la Purolator: "Not Serviceable without disassambly".
              Stiu ei ce stiu Cu placere.

              Comment


              • #8
                toate rezervoarele de pe toate marcile au sita aceea si pe langa aia au si filtru de benzina.mi se pare absurd sa nu aiba.astfel se mai justifica vibratiile motorului la relanti, daca benzina nu pura se mai "ineaca" :P
                '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
                Dacia Super Nova de vanzare
                Cauciucuri + jante de vanzare

                Comment


                • #9
                  Sincer sa fiu nici mie nu imi inspira incredere chestia asta. Stiu ca la toate masinile exista un filtru inainte de pompa de benzina, ca sa nu intre mizerie in ea, dar poate ca aici au mai pus inca un filtru, tot pe acolo.

                  Se poate ca variatiile la relanti sa fie datorate si lipsei filtrului, dar sa stii ca s-ar putea monta si un filtru normal inainte de motor. Pe vremuri, la batrana dacie se facea chestia asta. Nu stiu, e o chestie de discutat cu cei de la service, de vazut unde este montat si cum arata exact filtrul ala, cat de complex si eficient este, etc.
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • #10
                    Atunci hai sa reformulam intrebarea, ca devin curios:

                    Din toti cei de aici (aprox. 1500) proprietari de Honda, indiferent de model, este cineva care a ajuns la momentul schimbarii/curatarii filtrului/sitei de benzina ?

                    Comment


                    • #11
                      Nu cred ca este asa usor sa gasim pe cineva. Chestia este ca de la Civic din 2001 si de la Accord din 1998 nu am mai gasit referinte despre filtrul de benzina. Poate doar vreun coleg care sa aiba Accord mai vechi sa fi ajuns la 100.000 km.

                      Banuiesc ca stiu ei Honda ce fac, dar totusi, imi vine greu de crezut ca o sita, oricat de deasa ar fi ea sa faca ce face un filtru normal de benzina. Nu stiu, doar imi dau cu presupusul.
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #12
                        am şi eu o întrebare: voi vorbiţi despre acel filtru de combustibil despre care scrie în cartea de service că se schimbă la 120.000km? (asta ar răspunde şi întrebării dacă l-a schimbat cineva)
                        Atenţie la motociclişti!
                        '08 Civic 5D, 1.8 M/T Exec - NHB

                        Comment


                        • #13
                          In sfarsit cineva care citeste cartea! Da, de ala vorbim.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #14
                            Si n-avem nici o Honda cu peste 120.000km pe aici?

                            Comment


                            • #15
                              Ba da, a mea, dar e cu filtru clasic de benzina, pe care l-am schimbat de altfel. Majoritatea membrilor au Honde mai noi si cu putini km., si de aia ziceam ca o sa fie dificil de gasit.
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment

                              Working...
                              X