LODRPR: '08 Acura RDX, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    wow ce s-a aprins discutia pe topic nu m-am plans eu si s-au suparat altii

    referitor la pretul schimbului de ulei nu mi se pare nici foarte mic, nici foarte mare. stiu de la cealalta masina ca uleiurile "mai speciale" sunt destul de scumpe si oricum nu ma asteptam sa coste intretinerea cat un VW Golf...

    intr-adevar am observat si eu faptul ca daca o tii forjata ceva timp oil life scade mai repede; avand in vedere ca primul schimb l-am facut la 3000 mile, cred ca si urmatorul e pana in 10000. Cert e ca usor nu am de gand sa merg cu ea doar din motivul asta
    '08 Acura RDX

    Comment


    • #32
      ok, am inteles care e treaba cu preturile. ironic e ca vbeam cu niste amici si mi-au zis ca si pe aici au primit estimari exorbitante pt un schimb de ulei la anumiti dealeri honda, asa ca au preferat sa faca schimbul la garaje de cartier cu ulei Mobil1 cumparat de ei. Eu sunt legat de maini ca la leasing sunt obligat sa fac toata intretinerea doar la dealership. sper sa nu vand un rinichi ca s-o fac.

      3 mici raspunsuri la off-topic si am terminat cu amestecatul in threadul asta:

      1. Obama nu e musulman. e crestin. tatal care i-a dat numele l-a parasit de mic asa ca n-a avut ocazia sa-i insufle nicio religie. Omul a fost crescut de bunica lui crestina in Hawaii.
      2. Nu toti musulmanii sunt teroristi, exact asa cum nu toti romanii sunt hoti. Garantez eu ca daca Obama era terorist, nu ajungea el sa candideze la presedentie intr-o perioada cu o administratie republicana. (republicanii fiind recunoscuti drept intoleranti si xenofobi). PS: nu sunt pro-arab, am fost mereu pro-Israel, dar intoleranta e la fel de rea, indiferent cine e "tinta".
      3. Pe mine nu m-a manipulat nimeni, pt ca locuiesc intr-o tara mult mai libertina decat US. Cu toate astea, realitatea de la sud de granita nu e chiar aia pe care o picteaza mass-media europeana (care intre noi fie vorba e cam pro-musulmana). Sunt multe oi intre cele 250 de milioane de americani, dar sunt si multi oameni educati care n-ar pune botul la manipulare. In plus, canalele mari si independente de televiziune (ABC, NBC, CBS, FOX, PBS, deci nu panarame gen CNN) i-au criticat la fel de dur si obiectiv pe ambii candidati in timpul campaniei.

      sorry pt off-topic.
      2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
      2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

      Comment


      • #33
        Preturile mari sunt consecinta unei piete anemice...nu exista rulaj mare, asa ca banii se fac din adaosuri consistente. Cum am zis, am fi total neseriosi daca am apuca sa jecmanim nu foarte numerosii clienti pe care ii avem cu niste rahaturi gen schimb de ulei. Si ti-am explicat si cum stam cu produsele mai ieftine de peste ocean. Ieftine si proaste.

        PS: sunt TOTAL impotriva ideii ca musulmanii sunt toti teroristi, asta nu e decat in capul sec al americanilor. Interesanta insa mi s-a parut manipularea, pt ca Obama are origini musulmane si totusi a fost votat in masa. Plus ca nu mi s-a parut asa de obiectiva mass media...daca ai fi fost cu adevarat atent, momentele si durata in care se vb de Obama erau mult mai bine alese si mai consistente. Plus ca omul a fost sfatuit sa apeleze la niste trucuri psihologice (schimbare in slogan, manecile suflecate cand facea speech-rui prin tara, etc.). Iar despre faptul ca McCain a fost un inversunat oponent al lui Bush nu prea s-a vorbit, insa momentele in care Obama il asocia eronat cu Bush au fost destul de des aratate. Plus multe alte metode de manipulare dezgustatoare....asa ca te rog frumos, orice avatar cu Honda, Acura, Oprah, Jay Leno, e binevenit, numai cu politicieni nu. Iti tare multumesc!

        Comment


        • #34
          Originally posted by LoDRpR View Post
          wow ce s-a aprins discutia pe topic nu m-am plans eu si s-au suparat altii

          referitor la pretul schimbului de ulei nu mi se pare nici foarte mic, nici foarte mare. stiu de la cealalta masina ca uleiurile "mai speciale" sunt destul de scumpe si oricum nu ma asteptam sa coste intretinerea cat un VW Golf...

          intr-adevar am observat si eu faptul ca daca o tii forjata ceva timp oil life scade mai repede; avand in vedere ca primul schimb l-am facut la 3000 mile, cred ca si urmatorul e pana in 10000. Cert e ca usor nu am de gand sa merg cu ea doar din motivul asta
          @bogdan&betro:

          in sfarsit am citit si eu topicul!!!!so,republicani,obama,boc sau geoana draq sa-i chepene si sa-i miruiasca! ma mi "se frega" la cel mai nasol mod de ei!nu imi plac politicienii ca nu sunt pasionat de k***E!
          _____________________


          man,am vazut ca ai indicator de "oil life"???wow....cool man!doar b.m.w are asa ceva!sa fie pt ca e un motor turbo???ce consum scoate masina ta acum pe oras???cum se comporta "turbaciunea" honda???
          da detalii ca salivez!!!

          si cand mai vii la iasi vreau sa o conduc!!!!fac eu cinste cu pampersul)
          ex CL7 AT 2006
          CN1 Sport 2005
          KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

          "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

          Comment


          • #35
            hehehe... daca dai tu pampersu dau eu suzeta la schimb driver JOKING!!!

            incepe sa se lase binisor consumul (cel putin atunci cand o conduce prietena mea): consumul meu pana la Bz - 12.5l/100km(avand in cap sa scot un consum bun); consum prietena - 8.4l/100km cred ca nu stiu eu sa conduc

            acum pare sa stea mai mult timp la procent mare oil life.. inca la 90% dupa schimb si inca vreo 400 mile

            Ca si placere de condus... ca in prima zi; pentru micile placeri din traficul bucurestean(chiar mici) : Acura(Honda), pentru toate celelalte exista Mastercard
            '08 Acura RDX

            Comment


            • #36
              am si suzeta si biberoane!inca..

              pai diferenta la consum dintre tine si prietena ta...este cam asa:tu esti un agitat si misti cam tot timpul acceleratia-arzi gazul de pomana,iar ea a mers cat se poate de constant si cursiv!
              pe la 30k km vei fi invatat sa o si calci sa o si conduci fara a arunca benzina pe esapament de pomana!cel putin cam asa am patit eu!

              bafta...si mai veniti prin iasi!
              ex CL7 AT 2006
              CN1 Sport 2005
              KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

              "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

              Comment


              • #37
                venim venim, ca ne-a placut Am mai trecut acum ceva timp prin Iasi, dar fara masina si pe fuga, 2 zile.

                uitasem sa precizez.. acum vreo 3 zile am gasit un proiector spart la masina e incredibila rautatea oamenilor in Bucuresti, pentru ca a fost clar spart intentionat. Nu e nici o zgarietura in jurul proiectorului, doar geamul spart; nu a fost atinsa de o alta masina. Trebuie sa vad acum daca il schimb complet sau e posibil doar geamul de protectie..

                Banuiesc ca stie toata lumea ce inseamna prima julitura la masina
                '08 Acura RDX

                Comment


                • #38
                  Poate a sarit o pietricica de pe drum.........
                  Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                  ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                  Comment


                  • #39
                    Si ca sa subliniem infratirea dintre Honda si Acura, am descoperit astazi ca pe polita casco la marca auto: HONDA iar la model ACURA RDX; se pricepe baietii nu gluma (sigur e sub 50)

                    sper sa nu faca figuri cand ma duc la reparatii
                    '08 Acura RDX

                    Comment


                    • #40
                      Tare asta cu modelul Acura...

                      La cine ai facut casco? ca sa ne ferim de ei.

                      Consumul in oras cum mai e? Ca 8,4 pe extraurban e super tare. Doar sa nu fie mpg :-)

                      La citi km ai ajuns?
                      Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
                      Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

                      Comment


                      • #41
                        Casco e facut la un broker de asigurari, deci nu cred ca are mare importanta la ce firma e polita (Omniasig)

                        consumul ala extraurban il scoate prietena mea eu inca nu am reusit sa scot atat de bine

                        aproape 5000 mile; foarte frumos se comporta si pe iarna, mai dau detalii cand ajung peacasa despre drum
                        '08 Acura RDX

                        Comment


                        • #42
                          Felicitari!

                          Ce pret DDP are?

                          Comment


                          • #43
                            man, pretul masinii il gasesti aici; sper sa fie la zi.
                            In vara eu am platit 36700EUR DDP si am primit si un cadou (vezi primele posturi).

                            Bogdan
                            '08 Acura RDX

                            Comment


                            • #44
                              Chiar te rog sa ne zici cum e iarna. Si cu ce cauciucuri.

                              Singurul semn de intrebare pentru mine e apropos de garda la sol. Desi e mare la prag prin specificatii e data ba 14, ba 16.... Bogdan mi-a explicat ca e vorba de cea minima care e masurata pe undeva pe dedesubt (probabil pe la tobe). Ai intrat prin zapezi mari cu ea?
                              Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
                              Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

                              Comment


                              • #45
                                La multi ani tuturor! ieri am revenit si eu in mult iubitul nostru oras... uitasem cum e sa umbli 15 minute dupa un loc de parcare

                                Masinuta s-a plimbat in total cam 1200 de mile. Facut concediul la Vatra Dornei in nameti, unde pot sa spun ca s-a comportat exemplar. Am cauciucurile stock pe ea (care nu sunt winter) si nu am avut probleme nici pe zapada, nici pe mazga (sau cum se cheama zapada semi-topita si murdara :P ). Am urcat cu ea pante abrupte rau pe serpentine pe zapada: nu am derapat decat daca am vrut. Un prieten cu alta masina pe cauciucuri de iarna l-am vazut intors urat intr-o curba, deci drumul nu era usor deloc.

                                @Cristi: sincer nu tine minte sa fi intrat in vreo zapada iesit din comun de mare; tin minte doar ceva sleauri pe undeva pe munte unde am avut emotii, dar nu am atins cu burta.

                                Un an nou bun tuturor!!
                                '08 Acura RDX

                                Comment

                                Working...
                                X