LODRPR: '08 Acura RDX, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cred ca se poate schimba de undeva din sistemul imperial in sistem metric afisarea de la BC. Citeste manualul
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #17
      Originally posted by ticker View Post
      Citeste manualul
      done that! dar nu am gasit nimic. Din ce am vazut prin manual am inteles ca pentru Canada s-ar face cele cu sistem metric si banuiesc ca acesta este softul de care vb Bogdan .
      '08 Acura RDX

      Comment


      • #18
        Honda/Acura nu au ca la Mazda sau Mercedes, spre ex, o modalitate in care poti schimba sistemul metric din setari, ci o poti face doar prin sistemul de diagnoza. Noi am comandat un astfel de sistem, si cum soseste si ii dam de cap, facem transformarea.

        Bogdan: daca merg, cu mare placere te iau pasager alta optiune afara de RDX nu prea avem de drum lung... adica depinde cum consideri tu Cooper-ul hehe
        Nu, eu vorbeam de fapul ca vin si eu cu RDX-ul de la noi, sa fim un mic grup de acuristi.)

        Comment


        • #19
          M-am uitat aseara la Oil Life si am vazut ca imi arata 70% (ceea ce, conform manualului, inseamna 61-70%); pe bord sunt undeva la 1400 mile.

          Nu sunt sigur daca aceasta optiune(oil life) este si pe Honda, dar intreb totusi daca acelasi ritm se pastreaza si in continuare(asta ar inseamna la 3500 mile - 5800km - sa fac primul schimb). Am banuiala ca il uzeaza ceva mai mult la inceput, dar poate totusi are cineva experiente asemanatoare. O a doua banuiala ar fi ca am inceput sa fac cunostinta mai bine cu o parte din cei 240 de caluti.

          Idei ceva?
          Bogdan
          '08 Acura RDX

          Comment


          • #20
            Asteapta-te la primele 2 schimburi ceva mai dese, avand in vedere ca este un turbo vtec (ce papa ulei vtec-ul, daca mai este si turbo...). Si da, uleiul de fabrica se uzeaza ceva mai repede. Cand ajunge la 15% se aprinde warning-ul si ar fi cazul sa-i facem revizia mica (ulei+filtru ulei). La Honda nu este senzorul asta de vascozitate.

            Comment


            • #21
              buuuun... odata cu intalnirea de la Iasi am mai adaugat o mie de km pe RDX. Cu aceeasi ocazie a avut parte si de prima alergatura la drum lung (drumul pana la Iasi - 4:15h) si prima alergatura de oras (razvan p are o contributie semnificativa aici :P).

              La drumul de intoarcere am vazut un consum semnificativ mai bun: 19.9mpg (11.8l/100), in comparatie cu dusul: 15.7mpg (15l/100).

              Tin sa multumesc si pe aceasta cale organizatorilor si tuturor participantilor pentru un weekend frumos!
              '08 Acura RDX

              Comment


              • #22
                Hyundai strikes back...

                Astazi de dimineata puneam noile numere rosii, cand langa mine opreste un domn si imi spune ca se tot uita la masina de cateva zile si nu isi da seama ce este; "banuiesc, continua el, ca este un nou Hyundai ceva, cu toate ca nu e chiar sigla lor"...

                Brusc mi-au venit alte povestioare in cap, de la posesori Honda felicitati pentru noul Hyundai achizitionat Daca nici Honda nu e cunoscuta dupa sigla, imi inchipui cat va mai trece pana sa stie lumea la noi de Acura

                I-am spus ca e un fel de Honda si am incheiat repede discutia cu el. E hyundai asta o marca cea mai vanduta la noi sau de ce atata popularitate??
                '08 Acura RDX

                Comment


                • #23
                  stai sa vezi ce se uita prin vaslui, parca, unul cu un santa fe la mdx si rdx
                  ca porcul la grenade.
                  civic 2.2 5D FK3
                  CR-V 2.2 AT RE6

                  Comment


                  • #24
                    hop si prima revizie, efectuata saptamana trecuta parca; schimb de ulei + filtru de ulei = 750 lei.

                    Oil life a revenit la 100% si sper sa nu mai scada asa repede :P - deocamdata e tot la 100%
                    '08 Acura RDX

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by LoDRpR View Post
                      schimb de ulei + filtru de ulei = 750 lei.
                      holly mother of... da' ce filtru si ulei ti-au pus de au vrut 250$ pe el??
                      jaf la drumul mare, sa mor eu...
                      2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
                      2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

                      Comment


                      • #26
                        Bertro, ai idee cad costa consumabilele pt o astfel de masina in Romania, mai ales uleiul? Cati litri de ulei incap si de ce fel, de ce calitate? De ce te raportezi total aiurea la piata americana? Doar stii ca nu suporta comparatie preturile. Ce crezi ca stam acum sa jefuim clientul la un schimb de ulei? Ce-am luat pe mere am dat pe pere. De fapt, ai vreo idee asupra preturilor din Europa?
                        Asta-i culmea. Mai intereseaza-te si tu inainte sa vii cu afirmatii de genul asta. Astept niste scuze pentru jignirile gratuite. Multumesc.

                        PS: Obama sucks big time.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by LoDRpR View Post
                          hop si prima revizie, efectuata saptamana trecuta parca; schimb de ulei + filtru de ulei = 750 lei.

                          Oil life a revenit la 100% si sper sa nu mai scada asa repede :P - deocamdata e tot la 100%
                          Oho, repede ai ajuns la revizie!!!
                          Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
                          Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by BogdanCTR View Post
                            Asta-i culmea. Mai intereseaza-te si tu inainte sa vii cu afirmatii de genul asta. Astept niste scuze pentru jignirile gratuite. Multumesc.

                            PS: Obama sucks big time.
                            Imi cer scuze, man. Nu stiam ca la tine si-a facut schimbul de ulei. Din cate mi-am dat seama, esti om serios, asa ca stiu ca n-ai jefuit pe nimeni.
                            Insa daca spui ca te costa asa mult sa duci uleiul si filtrul in Ro, jaful tot exista, doar ca e la un nivel mai "sus": furnizorii tai din US. Pt un maintenance A (schimb ulei+filtru si inspectie vizuala sumara) pretul e 50 - 100$. Deci consumabilele care intra in asta sunt mult mai ieftine (un filtru e max15$, iar litrul de ulei e maxim 10$). Ia-i de guler pe nesimtiti!


                            repet inca o data: scuze pt calificativul "jaf". daca stiam ca e vb de tine nu ma duceam cu gandul la asta.

                            PS: Obama o fi suck-ind el, da' e mai bun decat baronii locali de republicani.
                            2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
                            2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

                            Comment


                            • #29
                              berto, la noi service-ul e oricum mai scump si consumabilele la fel... unul din "avantajele vechiului continent" O revizie e cca 330 USD, deci nu tocmai cheap

                              1 litru de ulei "Honda" e cca 25 USD ...
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Ok, accept scuzele, dar nu e vorba ca, daca sunt eu in ecuatie, nu mai tb sa spui nimic de rau. E vorba sa te interesezi putin asupra preturilor din Europa care sunt cu MULT mai mari decat cele de la voi, pentru aceleasi produse. Si sa stii ca am incercat sa fie si mai rezonabil importand ulei din State pentru alte RDX-uri de dinaintea acestuia. Rezultatul? Uleiul necesita schimbari mai dese, odata la 2-2500 mile, ceea ce este inacceptabil. Drept urmare, am comandat ulei cu aceleasi caracteristici dar pt piata europeana, si ca rezultat avem aproape o dublare a perioadei de schimb e ulei. Deci ieftineala nu e degeaba la voi, produsele sunt mai slabe calitativ, chiar si daca vorbim de acelasi producator si aceleasi specificatii. Cel putin la ulei.
                                De avut in vedere ca este un motor turbo, destul de pretentios cu uleiul in primele 10.000 mile, asa ca la un mers sportiv poti face chiar si 3 schimburi in intervalul asta. Dupa, se mai lasa motorul, ca la orice Honda/Acura.

                                PS: Si ca offtopic, Obama mi se pare la fel de incompetent ca si McCain, insa v-au adus la disperare si au stiut sa va succeasca atat de bine mintile incat sa votati in masa cu un afro-american musulman fara nici un pic de experienta in afacerile externe. Asa ca te rog frumos, ca o rugaminte politicoasa, inlocuieste avatarul cu Obama, pentru ca nu este decat un produs al incredibilei manipulari in masa pe care o experimentati acolo, dupa parerea mea. Daca pana acum musulmanii erau vazuti ca intruchiparea raului, astazi un musulman este presedintele SUA. Daca asta nu e o dovada de manipulare dusa la paroxism, nu stiu ce e. End offtopic.

                                Comment

                                Working...
                                X