LODRPR: '08 Acura RDX, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • LODRPR: '08 Acura RDX, Black

    La sugestia lui Bogdan, ma apuc sa va povestesc putin despre 2008 Acura RDX SH-AWD. Masina are o saptamana si aproape 1300 mile (2100km). Este echipata cu Technology Package, care contrar parerii mele initiale, face toti banii; @Bogdan: astept cu interes DVD cu Europa.
    Impresiile sunt cum nu se poate mai bune... un demaraj si o stabilitate de invidiat, se conduce foarte usor (prima masina cu masina automata pe care o conduc). Singurul punct negativ pe care il am pana acum este ca nu imi dau seama cand o scap la viteza Am facut in weekend un drum de ~1000 km si am mers doar 140-160 si 100 in localitati.
    Masina care mi se parea puternica inainte (un Mini Cooper) mi se pare ca nu mai pleaca acum de pe loc. La depasiri inca ma incadrez asa cum faceam cu Mini-ul dar cand apas acceleratia imi dau seama ca aveam muuult mai mult timp La turatii mici scoate un zumzait placut, dar o apasare mai zdravana pe pedala din dreapta declanseaza furtuna: schimba 1-2 trepte inferior si incepe muzica clasica americana
    Gadget-uri care imi plac la nebunie: sistemul de handfree cu Voice Recognition si camera la dat cu spatele (chiar ajuta pana te obisnuiesti cu dimensiunile masinii).
    Inca nu am gasit cum pot regla farurile: as vrea sa le cobor putin pentru ca am impresia ca ii orbesc pe ceilalti soferi. Nici nu stiu daca se pot regla sincer...

    Pun si cateva poze cu domnita sa imi spuneti pareri:













    Salutari,
    Bogdan
    '08 Acura RDX

  • #2
    Felicitari si sa fiti sanatosi amandoi!
    Frumoasa (si desteapta) masina - frumoase poze.
    Nu veniti impreuna la intalnirea de la Iasi?
    Apasăăăăăl: 2008 Accord Coupe - San Marino Red - 190cp
    GPL:

    Comment


    • #3
      Sa o conduci sanatos si sa ai parte de ea!
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        F. faina masina, am condus si io una la drive test , mi-a placut tare.
        S-o conduci fericit !

        Comment


        • #5
          sa o folosesti sanatos , super masina...
          I don't care about other cars , i just love my Honda

          Comment


          • #6
            Interiorul e de vis si probabil lejer comparabil cu cel al X3-ului (de gustibus), dar exteriorul ma duce putin cu gandul la....Tiguan.
            Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri mereu de ea ca merita?
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

            Comment


            • #7
              multumesc tuturor de urari, se pare ca nu sunt singurul innebunit dupa jucaria asta

              @hondatu daca era o intrebare: DA, MERITA !!!

              Originally posted by PanterA View Post
              Felicitari si sa fiti sanatosi amandoi!
              Frumoasa (si desteapta) masina - frumoase poze.
              Nu veniti impreuna la intalnirea de la Iasi?
              sincer mi-ar place mult sa vin... mai ales ca prietena mea nu a fost niciodata in Iasi. Ma uit pe topicul intalnirii si raspund in funtie de data propusa

              Bogdan
              '08 Acura RDX

              Comment


              • #8
                S-o alergi sanatos!
                Daca vii cu RDX-ul la intalnire, vin si eu cu el.

                Comment


                • #9
                  uratica dar foarte capabila, asta e important pana la urma, sa mergi sanatos cu ea, incearca si viteze mai aproape de ce permite Romania.
                  R1200C
                  330d
                  2008 Accord 2.4 MT - sold
                  Golf V

                  Comment


                  • #10
                    S-o stapanesti sanatos! Am facut si eu test drive cu ea si mi s-a parut dementiala!
                    Felicitari pentru alegere!
                    HONDA Accord

                    Comment


                    • #11
                      Misto rau de tot masinutza . sa o stapanesti sanatos si asteptam cat mai multe detalii pe parcurs.


                      la cat mai multi km.
                      honda civic 5d 1.8 champagne silver, senzori parcare

                      sibiu SB-11-WAW

                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/vladone/

                      Comment


                      • #12
                        Niiiice!
                        Cat mai multi Km impreuna...fara evenimente...
                        2008 CL7 2.0 M/T SSE - Black
                        2007 Jazz CVT - Blue
                        “Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi.” Soichiro Honda
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          multumesc din nou de urari si ma bucur de primirea calduroasa pe forumul Honda

                          Originally posted by CDS View Post
                          uratica dar foarte capabila, asta e important pana la urma, sa mergi sanatos cu ea, incearca si viteze mai aproape de ce permite Romania.
                          acum asta cu uratica cred ca depinde si de gusturi, unora le place, altora nu prea. Eu unul m-as bucura sa ramana un model mai rar si sa nu se umple Bucurestiul de ele, cu toate ca sunt sigur ca BogdanCTR nu are aceleasi dorinte. La raportul pret/calitate pe care il ofera sunt aproape sigur ca balanta nu e de partea mea

                          Bogdan: daca merg, cu mare placere te iau pasager alta optiune afara de RDX nu prea avem de drum lung... adica depinde cum consideri tu Cooper-ul hehe

                          LE: am auzit ca in alte tari ar umple rotile cu azot la RDX (direct de la dealer).

                          E posibil sa am si eu asa ceva in roti? Daca da, unde pot face presiunea in caz ca scade?

                          Bogdan
                          LoDRpR
                          Senior Member
                          Last edited by LoDRpR; 22-09-08, 15:34.
                          '08 Acura RDX

                          Comment


                          • #14
                            Frumos motor, frumoasa tractiune integrala !
                            Sa le stapanesti sanatos !
                            Cum te impaci cu displayul ala in mile de la vitezometru, reusesti sa focalizezi pe ala mai micut in km ? Mai are si alte "ramasite" de genul asta din USA ? Banuiesc ca au scos tot ce se putea din BC, gen mile, galoane. Semnalizatoarele par portocalii si in regula...
                            Legat de azot: poti pune la multe vulcanizari si poti face presiunea tot acolo. O sa te coste ceva mai mult decat la presiunea cu aer obisnuit.
                            Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Rumburak View Post
                              Cum te impaci cu displayul ala in mile de la vitezometru, reusesti sa focalizezi pe ala mai micut in km ? Mai are si alte "ramasite" de genul asta din USA ? Banuiesc ca au scos tot ce se putea din BC, gen mile, galoane.
                              Totul este afisat in sistemul american: mile pentru distante, mpg pentru consum, mph pentru viteza si F pentru temperatura. Singura care mi se pare incomoda deocamdata mi se pare este afisarea temperaturii, nu reusesc sa retin echivalentrul in grade C. Stiu formula de transformare, dar nu ma pot obisnui. Legat de consum... nici nu ma uit prea des acolo pentru ca nu este relevant; fac o transformare cand ma intereseaza si gata. Iar viteza o poti vedea (scris putin mai mic) si in km/h deci e ok(ma laud cu ochi de vultur hehe). Din ce am inteles de la Bogdan, se va aduce un soft care sa treaca softul pe sistem european; consider deci ca e doar o chestie de timp.

                              PS. dupa un consiliu de familie aseara am hotarat sa mai adaugam doua persoane la intalnirea de la Iasi, insa se pare ca s-au terminat inscrierile (topic closed)... s-ar putea oare face o exceptie pentru un newcomer?

                              Bogdan
                              '08 Acura RDX

                              Comment

                              Working...
                              X