JOE06: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Daca esti interesat de un test-drive si ajungi prin Buc da un telefon ( nr de tel pe privat daca vrei).
    Dupa specificatiile lor are doar 320 NM si cu over-boost!? cica 340 NM, dupa fisa Dyno ar acea 378 parca.
    Tocmai ca mie mi s-a parut ca urca destul de greu in 2, 3 si 4 si crede-ma ca am tras de ea cum trebuie, nu asa la vrajeala.
    Oricum decizia e luata, raman cu a mea si pe viitor o sa trec la 3000 diesel, probabil un 535. Sau benzina turbo, dar putin probabil.
    Te astept la Buc.

    Comment


    • #47
      Multumesc!
      Daca e sa am drum mai curand pe la Bucuresti, iti scriu

      Comment


      • #48
        Ok. Te astept.

        Comment


        • #49
          Salut baieti. Nu prea am mai intrat de multi ani pe aici. Masina merge bine, nu a avut nicio problema pana acum, doar revizii si benzina buna.
          A ajuns la un numar fooooarte mare de km: 50000 si urmeaza o revizie.
          Aici apelez la ajutorul vostru. Pentru ca masina nu este la mine si nu am nici cartea tehnica, nu stiu ce ulei trebuie bagat in motor. Tata nu prea se pricepe si idiotii din reprezentante recomanda ba 0W-20, ba 5W-40, ba 5W-30, de parca nu stiu sa se uite in carte sa vada ce scrie producatorul acolo. Banuiesc ca fiecare recomanda ce are el pe stoc.
          Ma poate ajuta cineva cu specificatiile producatorului care sigur sunt trecute in cartea tehnica intr-un tabel? (cel putin asa banuiesc pentru ca asa am vazut la alte marci).
          Multumesc!

          Comment


          • #50
            Conform manualului, "alegeti un ulei SAE/ACEA cu o vascozitate corespunzatoare diagramei:...
            Folositi intotdeauna un ulei original Honda Motor Oil sau un ulei eficient pentru combustibil, de tip ACEA A1/B1 sau ACEA A3/B3. Acest ulei este special creat pentru a ajuta motorul sa foloseasca mai putin combustibil" (pag. 258).
            Din diagrama rezulta ca intre temperaturi de la -20 grade Celsius pana la +40 si mai sus poti folosi orice ulei cu specificatii 10w30, 10w40; intre -30 grade pana la 40 grade si mai mult poti folosi o combinatie de 0w20, 0w30, 0w40.
            Discutii s-au tot facut pe topicul despre ulei si incalzirea lui, arunca si un ochi acolo.
            Pana acum am folosit, pe langa cel original Honda, Motul X-Lite 0w30, Amsoil 0w30, Eneos 5w40. Cel mai bine s-a simtit masina (am tot 4d) cu cel din urma.
            Multi kilometri linistiti, fara incidente!

            Comment


            • #51
              Salutare Forumisti! Nu prea am mai intrat de multi ani pe aici. Masina merge bine, nu a avut nicio problema pana acum, doar revizii si benzina buna. A mai avut si o usa zgariata de o domnisoara īncepatoare. S-a reparat/vopsit pe RCA-ul domnisoarei neatente.
              A ajuns la un numar fooooarte mare de km: 85000. Pt ca masina a ajuns sa stea la mine, vreau sa-i fac o revizie.
              Aici apelez la ajutorul vostru. Puteti sa-mi recomandati in București un mecanic/service bun pentru o revizie standard si o verificare de rutina gen verificat placute si inlocuit, daca e cazul, tras de roti si verificat bucsaraie, suspensie, si ce mai este pe acolo. Intentionez sa plec cu ea in concediu in vara si nu vreau sa am surprize pe meleaguri straine. De ulei nu mai intreb pt. ca pana acum a primit doar ulei Honda 5W=30 si o sa primeasca si acum tot ulei Honda, sau altceva dar tot 5W-30.
              Va multumesc!

              Comment

              Working...
              X