JOE06: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by Delphi View Post
    Care este cureaua de transmisie? Cureaua de distributie o stiu care e, alea de accesorii idem, dar care e cea de transmisie?
    ...
    Cureaua de transmisie este numita si "de accesorii". De obicei antreneaza fuliile de la alternator, compresor servodirectie, pompa apa, etc.
    ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
    ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

    Comment


    • #32
      Deschide capota si in partea stanga ai sa vezi o curea din cauciuc. Aia e. Distributia nu se vede.
      Bafta si nu-ti mai fa probleme. Tata ce are de facut?

      Comment


      • #33
        Originally posted by ticker View Post
        joe... mai vorbim la iarna cand nu o sa poti scoate masina din parcare cu rotile de "iarna"

        sau cand o sa iti sifonezi masina pt ca distanta de franare e cu 10 m mai mare decat cu niste anvelope bune

        bafta!

        seriously... ai bani de o masina buna, dar cand e vorba de siguranta ta, a celorlalti si a integritatii masinii te zgarcesti la cateva milioane... nu zic, sunt si aiai niste bani si muncim toti pt ei... dar prefer siguranta oricand banilor in sine
        Ticker, eram sigur ca o sa primesc un raspuns de genul asta. Poblema e ca la noi nu prea mai e iarna. Anul trecut de exemplu nu am avut decat zapada acea mare cand nu prea am putut sa scot masina din parcare, de fapt am reusit sa o scot chiar fara mari probleme chiar daca nu am avut cuciucuri de iarna dar nu prea am avut curajul sa circul cu ea. Aici a fost si un avantaj, 2 saptamani am fost cu tramvaiul la lucru si nu faceam decat maxim 7-8 minute, in conditiile in care cu masina nu fac mai putin de 30 de minute. Nu puteam sa merg cu ea chiar daca aveam cauciucuri pt. ca in curte la lucru nu a fost bagat plugul si nu aveam unde sa o parchez. Oricum la masina nu renunt niciodata chiar daca am mai facut si 50 de minute, dar cu ocazia aia am descoperit ca mai exista si alta varianta care ma ajuta sa dorm mai mult.
        Alta situatie a fost cand am prins un strat de 3-4 cm de zapada pe A1 cand nu am putut sa merg mai tare de 40 la ora si-mi venea sa ma dau cu capul de bord ca nu am luat cauciucuri de iarna.
        Si cam asta a fost toata nevoia de cauciucuri de iarna, in rest a fost uscat.
        In privinta preturilor, ce sa zic, 14-16 milioane sunt ceva bani mai ales ca teoretic ar trebui sa echipez si honda si fordul cu cauciucuri pe 16, deci cam 28-32 milioane pt ambele.
        Oricum inca mai caut, dar ceva mai ieftin de 300 lei (Sava Eschimo 3) nu prea am gasit, iat chinezarii nu pun pe masini.
        Ca sa nu-ti mai zic ca la primavara trebuie sa-mi cumpar de vara si acolo chiar nu pot sa fac rabat, pt ca circul mult si cu viteze mari.

        Comment


        • #34
          OK, dupa cum ziceam, e vorba si de distante de franare (ud, uscat sub 7 grade Celsius si zapada), tinuta de drum, aquaplaning s.a.m.d.

          O anvelopa buna de iarna castiga acolo unde o anvelopa de iarna devine plastic... sub 5 grade Celsius. Si diferentele intre o anvelopa resapata si una noua e si ea mare. Intr-un cuvant: siguranta.

          Da, nu zic ca nu e o cheltuiala financiara mare. Eu va trebui sa iau 4 pe 17'

          Deci anvelopa de iarna nu e doar pt zapada... Cica erau in Metro sau in Selgros la vreo 400 ron/buc anvelope bune (Dunlop, Pirelli etc).

          Intreaba-l si pe colegul viviesp la ce pret poti avea, ce oferta are. Alegerea e pana la urma a ta ... dar nu vreau sa fi nevoit sa iti zic mai tarziu "I told you so..."
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #35
            Nu zic ca nu ai dreptate, dar la cat merg iarna eu zic ca si cu un sh sau resapate pot sa ma descurc bine. Am avut multe masini cu si fara anvelope de iarna si nu am avut probleme. Normal ca iarna am mers mai incet si mai atent. Problema mare e zapada ca in rest eu unul ma descurc pe uscat chiar daca sunt -15 grade afara, sa cel putin cu actualele Michelin PP nu am avut probleme cu aderenta timp de 2 ierni de cand le am. Si am fost cu ele si la munte unde chiar ca erau multe grade cu minus, dar nu era zapada.
            Clar, cele de iarna sunt mai bune dar si investitia e mare si nu le folosesti decat 2-3 luni pe an.
            Eu caut oferte pt. anvelope noi, dar nu am scos din calcul si celelalte variante, mai ales ca am vazut anv. sh aduse din germania care erau aproape noi si de firma si mult mai ieftine decat altele care erau noi dar fabricate de firme "de 2 lei"
            In legatura cu cheltuiala, ce sa zic, vad ca a ta e si mai mare pt. ca ai de 17.
            Probabil ca pana la urma o sa cumpar noi, dar inca mai caut oferte mai ales ca vremea ne permite si temperaturile nu vor scadea sub 10 grade pana prin 15 noiembrie.

            Comment


            • #36
              oricum iarna mergi mai incet decat vara...cauciucurile de iarna bune iti ofera si placerea de a conduce iarna. Eu unul sunt pentru obligativitatea de a folosi cauciucuri de iarna. Mi se par un pericol cei ce nu le folosesc.
              '04 CIVIC 5D 1.6 VTEC (EU8), alabaster silver
              ex '08 FR-V 2.2 Executive, sparkle grey
              ex '07 Civic 5D 1.8 M/T Executive, neagra
              CONVERSE pe http://www.frogs.ro

              Comment


              • #37
                Revin pe forum cu impresii noi despre Civicul familiei.
                De o saptamana masina este pe mana mea, asa ca am putut sa-i testez adevaratele calitati.
                Nu pot sa spun decat ca merge bine. Nimic impresionant la modul cum trage si cum se "infige", mult zgomot la turatii mari si cam atat.
                Am crezut ca saptamana asta ma voi hotara sa o pastrez si am testat-o asa cum trebuie, normal singur in masina.
                Asa ca sunt decis, desi mai am o saptamana la dispozitie, raman cu Fordul meu diesel care din punct de vedere al performantelor este net superior.
                Pacat ca japonezii nu au pus motorul diesel si pe sedan. La aspectul exterior si mai ales interior este cu 5 clase peste Ford.
                Oricum nu plec si de pe forum, asta daca ma mai primiti printre voi.
                Multi km fara probleme tuturor membrilor.

                Comment


                • #38
                  Am avut Ford Focus 2.0 diesel si pot sa-ti spun ca performantele Sedanului pe care il posed acum m-au facut sa uit de TDci...forever. Intr-adevar Sedanul nu este o masina sport, eu am luat-o ca masina de familie, dar totusi...n-are nici o treaba dieselul de la ford cu vtec-ul de 1,8. Diferenta pe care o simti acum este datorata lipsei cuplului cu care te-ai obisnuit, dar, dupa cum poti sa urmaresti alte discutii pe forum...cuplul nu inseamna neaparat performante mai bune. Gandeste-te ca motorul asta de 1,8 nu are nici turbo nici compresor. Daca vrei condus sportiv, schimba vitezele peste 3500-4000 ture, ii place. Cat despre zgomot, unii platesc pentru asta
                  Toate bune !
                  2014 Civic Hatch 1.8 A/T

                  Comment


                  • #39
                    Sa nu uitam ca la diesel senzatia de cuplu e mai puternica, si de asta ti se pare mai performanta

                    Eu vin de pe diesel si nu ma intorc prea curand
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      Civics, am schimbat si la 5500-6000 si nu ma convinge cu nimic. O saptamana am tras de ea cat s-a putut ca sa ma conving ca trage mai bine ca dieselul. Dieselul trage mult mai bine. Chiar e super masina dar nu trage si nu zvacneste ca dieselul. Nu as avea curaj sa fac cu ea depasirile in scurt pe Dealul Negru sau Valea Oltului asa cum fac cu dieselul.
                      Cand am zis de performante, nu ma refeream la cate secunde are de la 0-100 km, ma refeream la cum se comporta masina la un drum unde trebuie sa faci depasiri repetate si in scurt, sa urci serpentine etc. Nu ma incalzeste cu nimic ca prinde 100 cu cateva zecimi de secunda mai repede ca fordul, daca dupa aceea ma plictisesc pana ajung cu ea la 6000 de ture, sau trebuie sa astept pana ajunge la 3500 ca sa simpt ca trage putin.
                      Nu zgomotul de la tobe ma deranjeaza ci zgomotul care se aude la viteze mari, parca nu e antifonata cum trebuie.
                      Ticker: eu nu ma mai intorc la benzina aspirata niciodata, doar la turbo, dar asta este deja alta mancare de peste.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by joe06 View Post
                        Ticker: eu nu ma mai intorc la benzina aspirata niciodata, doar la turbo, dar asta este deja alta mancare de peste.
                        Inseamna ca sava cristian pierdea pariul

                        Originally posted by sava cristian View Post
                        Pun pariu ca ramai cu civic-ul
                        In alta ordine de idei, si eu am avut diesel inainte de civic si, desi se simtea cuplul mai bine decat la civic, cu honda depasirile le fac mai in scurt si parca mai in siguranta. De exemplu depasiri in viteza a doua in oras sau in viteza a 3-a, a 4-a in afara, turata peste 4000 rpm sunt o placere.

                        Comment


                        • #42
                          Pauliasi ce diesel ai avut?
                          Pentru oras e buna, nu zic nu. Problema e ca mai fac si drumuri prin tara unde nu conduc doar asa ca sa ajung la destinatie. M-as descurca si cu Civicul dar mult mai greu si mai mult m-as enerva sa vad ca ajung la jumatatea tirului si trebuie sa franez ca nu trage masina cum trebuie si nu am timp sa fac depasirea. Deci eu nu ma simt in siguranta cu Civicul.
                          Asta este, fiecare cu stilul lui de condus.
                          Oricum, astept poate baga motorul diesel si pe sedan si atunci sunt primul care cumpara.

                          Comment


                          • #43
                            Renault symbol... bineinteles ca diferenta este destul de mare de la 80 CP la 140 CP

                            Comment


                            • #44
                              Chiar ca e mare diferenta. Pacat ca nu esti din Buc, te-as fi invitat la un test-drive cu a mea, ca sa-ti faci o parere.

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by joe06 View Post
                                Chiar ca e mare diferenta. Pacat ca nu esti din Buc, te-as fi invitat la un test-drive cu a mea, ca sa-ti faci o parere.
                                Eeee... asta sa fie singurul pacat, ca nu sunt din Bucuresti
                                Revenind la masinute, bineinteles ca e mare diferenta... si eu ma intrebam la inceput, inainte de a lua civicul cat de mult te poate ajuta in depasiri, de exemplu, daca are cuplul atat de mic. Reno-ul avea 200Nm si se simtea... era chiar util in acceleratii, in schimb la honda cred ca intervine factorul putere, ce-i drept la ture ceva mai ridicate.
                                Cel putin in viteza a II-a, a III-a si chiar a IV-a urca foarte repede in ture si, bineinteles in viteza.
                                La focus cuplul de 370Nm sau cat are, e clar ca te ajuta foarte mult sau ca masina raspunde destul de repede cel putin pe plaja in care ai cuplul maxim.

                                Comment

                                Working...
                                X