JOE06: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    joe06, felicitari pentru decizie!
    Focusul era pe lista mea pe locul 2 inainte sa-mi iau Civicul.
    Am mers intrun concediu in Italia + Franta cu un Focus (diesel 90 CP, wagon) si am ramas placut impresionat. Comportamentul rutier era exemplar. Dupa 2000 de km facuti am fost foarte multumit: stabilitate, consum, putere (chiar daca avea doar 90 CP) DAR am reusit sa ma plictisesc de el in cele 10 zile cat l-am avut inchiriat...fapt care la Civic nu mi s-a intamplat dupa 40.000 de km facuti intrun an (adica am stat in scaun aproape 3 luni din 12). Honda inseamna altceva.
    Concluzia: la condus, cele doua masini ti se vor parea la fel de performante chiar daca unul e diesel iar celalat benzina aspirat, dar feeling-ul oferit de Civic va fi ceva special.
    CR-V e:HEV
    JAZZ GD1 CVT
    Ex: CR-V RE6

    Ex: RDX TB1
    Ex: Civic FD1

    Ex - JAZZ GD1
    Ex - ACCORD Type-R
    Ex - DEL SOL EH6

    Comment


    • #17
      Ieri la 5 am luat masina de la CM.Deja am facut 200 km aseara.
      Mai tarziu cand am timp revin cu primele impresii.

      Comment


      • #18
        Revin cu primele impresii dupa 700 de km, facuti pe autostrada si pe drumul Pitesti-Craiova, care este bun si destul de larg.
        Masina este peste Focus la design, calitatea materialelor, iar bordul este BESTIAL mai ales noaptea. Toate comenzile sunt puse unde trebuie, cu un minus la frana de mana care ma cam deranjeaza la genunchi.
        Si acum partea cu motorul, care ma intereseaza cel mai mult. Masina trage bine, dar nu am ajuns decat pana la 4000 de rotatii decat in 3-4 depasiri si de 2-3 ori pe autostrada cu a-6-a cand aveam in jur de 150 km/h. In rest am incercat sa nu prea sar de 3000 si mai ales sa nu o bruschez. Pe autostrada am mers si portiuni mai lungi cu 3500 de rpm.
        Pana acum la motorizare este sub Focus, de... nu are acel zvac de la turbo. Astept sa faca 1500-2000 si atunci o sa o duc mai sus,adica pe la 6000-6500 rpm ca sa vad cum trage si daca pot sa mai fac acele depasiri in scurt asa cum imi place sa fac cu Focusul.
        Am un sentiment ca nu o sa ma dezamageasca, pt ca eu cred ca motorul asta trage cum trebuie dupa 4000 rpm.
        Consumul este decent si sta pe la 6,5 la suta. Nici la focus nu-mi lua mai putin de 6,5 cand fac autostrada cu 170-180 constant. E adevarat ca la Honda viteza a fost in jur de 130 dar cred ca o sa mai scada dupa cateva mii bune de km si daca o sa-mi consume 6,5-7 la 180 nu este nicio suparare.
        Va doresc cati mai multa km fara probleme si sa auzim de bine.

        Comment


        • #19
          Pentru ca e a familiei (inca) sa aveti parte de ea!

          Turele o sa urce de la sine
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #20
            Sa o stapanesti sanatos, fara evenimente neplacute! Felicitari pentru achizitie!

            Comment


            • #21
              Motoarele aspirate trebuie urcate in ture, si fata de motoarele turbo va fi un deliciu acceleratia liniara si sunetul placut al motorasului Honda
              Honda Civic 5D 2.2 i-CTDi Executive, Black
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/lng/
              Video Sharing: http://www.webtube.ro/

              Comment


              • #22
                Va multumesc la toti, pt aprecieri si sfaturi. Momentan masina are cam 1000 de km si este la tata.
                In alta ordine de idei, am fost plecat putin pana la Salonul Auto de la Paris.
                Din pacate nu am reusit sa ajung si la standul Honda, desi am bantuit 2 zile prin Salon.
                Oricum nu prea am fost impresionat de ce am vazut. Majoritatea firmelor s-au prezentat cu modelele care sunt deja pe piata.
                Toate firmele pun mare accent pe hibride si electrice pentru a reduce poluarea.
                Am mai vazut si cateva car-concepte, dar probabil ca alea nu le vom vedea niciodata pe strada.
                La capitolul femei langa masini stau rau de tot fata de ce vedem la saloanele noastre.
                Mai mult de 10 femei care meritau pozate nu am vazut. Poate de azi cand s-a deschi salonul pentru public sa mai fi adus ceva femei, ca altfel se fac de ras.

                Comment


                • #23
                  Buna domnilor sint nou aicsi de 15 áni ma okup cu honda in Budapesta ám facut destul de multe lucru in tuning am citeva honda si sper ca va pot ajutá cu cseva ..

                  Comment


                  • #24
                    Aveti un site, niste poze, ceva?
                    multumim !
                    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                    Comment


                    • #25
                      Salut baieti. Revin cu o intrebare pentru cei cunoscatori.
                      Distributia este pe lant sau pe curea?
                      Pe forum am citit ca este pe lant, dar cand am ridicat masina mi s-a spus ca este pe curea si trebuie schimbata la 60000. Care este adevarul?

                      Comment


                      • #26
                        La motorul R18a de pe Civicul actual este pe lant.
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by joe06 View Post
                          Salut baieti. Revin cu o intrebare pentru cei cunoscatori.
                          Distributia este pe lant sau pe curea?
                          Pe forum am citit ca este pe lant, dar cand am ridicat masina mi s-a spus ca este pe curea si trebuie schimbata la 60000. Care este adevarul?
                          La Civicul nou, singurul motor care are distributia pe curea este cel de 1.4 i-DSI.
                          La 1.8, 2.0 si 2.2 este pe lant!

                          Sa nu faca confuzie cu transmisia care este pe curea la toate masinile pe care le stiu eu. Cureau de transmisie o mai numesc unii si curea de accesorii dar aia e cu totul altceva..
                          ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                          ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                          Comment


                          • #28
                            Multumesc pt. raspunsuri. Banuiam eu ca aia de transmisie este curea. Proabil aia trebuie schimbata la 60000 dar domnisoara care mi-a vandut masina nu face diferenta intre distributie si transmisie.

                            Comment


                            • #29
                              Distributia pe lant se schimba la 200.000Km

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Bodo View Post
                                Sa nu faca confuzie cu transmisia care este pe curea la toate masinile pe care le stiu eu. Cureau de transmisie o mai numesc unii si curea de accesorii dar aia e cu totul altceva..
                                Care este cureaua de transmisie? Cureaua de distributie o stiu care e, alea de accesorii idem, dar care e cea de transmisie?

                                Originally posted by gdm View Post
                                Distributia pe lant se schimba la 200.000Km
                                Sigur? Atunci nu e cine stie ce mare gaselnita, la modelul meu zice ca sa se schimbe cureaua la 168.000 km in conditii normale si la 90.000 km in conditii severe.
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X