JOE06: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • JOE06: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T, Silver

    Salut,sunt nou pe forum si astept si eu o honda ca si alt coleg de aici tot in 25.09.2008. Masina e superba, dar nu stiu cum se comporta la drum.
    Momentan am un Ford Focus din 2006, 2.0 TDCI, 136 CP( de fapt are 148 si 370 Nm, comform testului dyno facut azi.
    Teoretic masina ar trebui sa o ia tatal meu, dar pot sa o pastrez eu si sa-i dau focusul la schimb.
    Problema mea este daca honda cu 140 de cai benzina si 175 Nm va merge la fel de bine ca focusul.

    Masina pt. drive-test nu am gasit, si cu benzina nu am mai mers de 5-6 ani,(doar cu Loganul de la servici de 90 de cai, dar ala nu se pune).
    Focosul merge super bine, trage de rupe pamantul, in orice conditii, panta,serpentine,depasiri in scurt, autostrada.
    Oare Honda se va comporta la fel avand in vedere ca e benzina aspirat.
    Astept pareri de la cei care au condus si Honda dar si dieseluri de putere egala cu a mea.

    Voi ce parere aveti, sa o pastrez pt.mine, sau sa raman cu focusul.
    Ma intereseaza pareri despre motorizare, ca la design interior si esterior e clar cateva clase peste focus.
    Multumesc.
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 04-10-08, 23:23.

  • #2
    Salut Joe! Welcome to the Honda side of the Force!

    Civicul sedan e o masina excelenta, si din puntul de vedere al comportamentului rutier cred ca e la acelasi nivel cu Focusul, mai ales ca au punte spate independenta ambele.

    Problema care se pune din cate inteleg eu e ture vs cuplu motor. Clasica dilema benzina sau diesel

    Aici fiecare se comporta altfel. Fiecare are alte nevoi. Personal, dupa 3 ani de diesel am revenit la benzina, si nu la orice benzinara, ci la o Honda. Iti spun sincer ca imi place la nebunie sa turez masina asta (si nu aveam obiceiul asta inainte). Singurul meu regret e ca e limitata la 6700, si nu urca mai sus pana la 8000 ca un Type R... muzica pentru urechile mele.

    Honda nu e o masina de compromis. E o masina de care te indragostesti sau nu. In cele din urma ramane sa vedem daca te vei indragosti de a ta sau nu. Alegerea e doar in mainile tale

    Bafta!
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Multam de raspuns. Si eu cred ca o sa fiu incantat de cum o sa mearga.Nu sun un impatimit de diesel, sper sa nu-mi insele asteptarile si sa o pastrez. Asta e singura problema, ca in rest e clar peste focus. Te rog sa-mi modifici si mie titlul cu 08 in loc de 09, ca am vrut sa zic 08 de la 2008 dar se pare ca am gresit si acum nu cred ca mai pot sa modific.

      Comment


      • #4
        Modelele '09 sunt cele fabricate incepand cu semestrul 2 din 2008
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          Aha, am inteles dar pe factura scrie model 2008.Am vazut ca ai modificat tu ceva prin primul post, dar credeam ca am gresit eu ceva.
          Chiar nu stiu cand e fabricata, poate e fabricata inainte de inceperea semestrului 2.

          Comment


          • #6
            Poate nu te infinge in scaun la fel de tare ca masina pe care o ai, insa daca te vei obisnui sa o turezi calumea vei scoate performante foarte bune... E un deliciu sa retrogradezi o treapta in depasiri si sa o turezi spre 5-6000rpm Pun pariu ca ramai cu civic-ul
            2008 Honda Civic 5d i-shift

            Comment


            • #7
              Da, depasirile cu motorul asta sunt un spectacol de sunet si lumini. Cand spun sunet ma refer la zgomotul tobelor/toba de esapament, iar cand spun lumini ma refer la beculetele "rev" de pe bord.

              Si eu am trecut de la diesel la benzina si mi-a luat un timp sa ma obisnuiesc. Acum nu as mai conduce diesel decat de nevoie.
              '04 CIVIC 5D 1.6 VTEC (EU8), alabaster silver
              ex '08 FR-V 2.2 Executive, sparkle grey
              ex '07 Civic 5D 1.8 M/T Executive, neagra
              CONVERSE pe http://www.frogs.ro

              Comment


              • #8
                Nu e chiar asa Mihai. Motorasul asta face zgomot mai mare pe admisie decat pe evacuare... dar se gasesc si kituri pentru evacuare sa faca vrruuuummmm!!!

                P.S. Joe, am modificat inapoi la 08 daca zici ca e Model Year 2008
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Mie mi se pare ca se aude undeva in spate, ca-mi zice sotia "n-0 mai tura asa, ca doarme copilul" ).

                  Oricum se aude si trage super, masina asta. Mie nu-mi trebuie nici un kit...se aude gen "playstation"
                  '04 CIVIC 5D 1.6 VTEC (EU8), alabaster silver
                  ex '08 FR-V 2.2 Executive, sparkle grey
                  ex '07 Civic 5D 1.8 M/T Executive, neagra
                  CONVERSE pe http://www.frogs.ro

                  Comment


                  • #10
                    Joe, eu am trecut de la A4 131 CP diesel la Civic 5D 140 CP benzina - si spun ca merita. Dar tu singur esti cel care va lua hotararea, bineinteles dupa ceva teste... si am deja un feeling asupra a ce vei alege...
                    '08 Honda Civic 5D 1.8 Executive M/T Milano Red

                    Comment


                    • #11
                      Va multumesc la toti pentru sfaturi.
                      Masina va sta la tata pana la 2000 km sa-i faca el rodajul asa batraneste cum scrie la carte, eu unul nu am rabdare sa nu trec peste 3000 de rotatii cu asa masina.
                      Apoi o sa o iau eu sa dau o tura pe autostrada, Dealu-Negru si Valea Oltului.Asta o sa fie testul final,ca sa zic asa, (comparatie am cu ce sa fac). In functie de cum o sa comporte pe traseu o sa ma hotarasc daca o pastrez eu sau ramane la tata, oricum e in familie si normal ca o sa o mai scot si eu la plimbare cand am chef.
                      Pana una alta azi am aflat ca masina ar fi in Pitesti (probabil au ei un parc auto mare acolo) si in noaptea asta ar urma sa se incarce tirul sa vina la Bucuresti.Teoretic (daca nu am fost mintit cu Pitestiul) maine sau cel tarziu Miercuri ar trebui sa ma urc in ea si sa plec din curtea CM.

                      Comment


                      • #12
                        Joe, nu e nevoie sa-i faci rodajul "batraneste". Poti sa o duci la cat vrei tu, si chiar e mai bine sa faci asa, ca sa se obisnuiasca cu toate regimurile de turatii, prin toate vitezele. Totul e sa nu o bruschezi, adica sa evitii acceleratii si franari bruste.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • #13
                          Din cate am auzit eu nu e indicat sa treci de 5000/5500 rpm in primele 5000km, in rest poti sa mergi cum vrei cu rezerva de a nu brusca masina(cum a spus si Delphi).
                          '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
                          Dacia Super Nova de vanzare
                          Cauciucuri + jante de vanzare

                          Comment


                          • #14
                            Usor de zis si greu de facut, este foarte greu sa respecti rodaju si toate recomandarile atunci cand esti la volanul unei masini Honda. Eu unul am menajat-o doar primii 200km ca nu tineau franele bine, peurma am inceput sa-i dau
                            Honda Civic 5D 2.2 i-CTDi Executive, Black
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/lng/
                            Video Sharing: http://www.webtube.ro/

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by babaus View Post
                              Din cate am auzit eu nu e indicat sa treci de 5000/5500 rpm in primele 5000km, in rest poti sa mergi cum vrei cu rezerva de a nu brusca masina(cum a spus si Delphi).
                              "Ai auzit" sau stii sigur? De la cine ai auzit? Scrie in manual?
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment

                              Working...
                              X