Schimb de ulei la diferential?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimb de ulei la diferential?

    Buna,la CRV1,imi poate spune cineva daca trebuie schimbat uleiul la diferential?si la cati km e indicat?....motivul ar fi o usoara trepidatie la accelerarea brusca in treapta a doua,si un zgomot(huruit) la fortarea de pe loc si in viraj.
    PanterA
    Senior Member
    Last edited by PanterA; 10-11-09, 18:35.
    Fara poezie,viata e pustiu...

  • #2
    Se pare ca e cam grea intrebarea si nu-ti ramane decat sa suni la un service specializat.
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • #3
      De schimbat trebuie schimbat. Nu stiu exact la cat, 40.000 parca, dar nu te lua dupa asta. Uita-te in carte, au un tabel cu schimburile de consumabile, iar daca nu ai cartea, da un telefon la service.
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #4
        Gata,am rezolvat problema!
        Pt cine se mai intalneste cu astfel de probleme,diagnosticul meu a fost bun,deci prin simpla schimbare a uleiului in diferential(ATF Dexron2)-1L,am scapat de neplaceri.
        Fara poezie,viata e pustiu...

        Comment


        • #5
          Sal
          si eu am o problema asemanatoare
          se simte o trepidatie incepnad de la 1800-spre 2200 in treapta a 3 cel mai mult
          in general cand o accelerez mai puternic.
          e destul de enervanta
          si nu imi dau seama ce are
          la service mi-au spus ca s-ar putea sa fie volanta cu autoreglare..
          nu prea cred...

          Comment


          • #6
            Salutare, vin si eu cu o intrebare

            La CR-V ul din semnatura care actualmente are ~ 95.000 KM i sau efectuat toate revizile din 10 in 10 mi la ASKO / Carpati motors pana la 80.ooo de KM ... Din motive financiare am ales sa fac acum revizia la Augsburg International ... Din ce am vorbit cu cei de la Augsburg ar trebui sa schimb asa :

            Ulei motor 5W 40 ( 4 litri )
            Filtru polen
            Filtru aer
            Filtru benzina

            Insa nu stiu daca trebuie si uleiul diferential schimbat ... de aceea va intreb cum anume imi pot da seama daca sa schimbat diferentialul si cand ? Mam uitat in cartea services a masini insa nu imi pot da seama .... Ceva indici ?

            Mersi

            Comment


            • #7
              Uita-te si in cartea tehnica a masinii,am impresia ca tocmai la 80000 trebuia schimbat...daca nu esti convins,mai schimba-l o data...e 1 litru(la masina ta Dexron3,cred),cat poate sa coste?

              p.s. eu l-am schimbat singur(dai drumu' la surub,curge tot uleiul,pui surubul la loc apoi torni uleiul...gata operatiunea) problema e sa gasesti un canal sau elevator
              Fara poezie,viata e pustiu...

              Comment


              • #8
                Partea proasta este ca sunt foarte strans la bani am sa sun maine la ei ptr progamare si sa vad la ce bani se ridica si diferentialul .... ar fi perfect sa coste cateva sute de mii ..... Din cate stiu eu la modelul meu uleiul diferential trebuia schimbat la 60.ooo KM si intra 2 Litri ... In fine o sa ma documentez maine mai bine sa vad ....

                Comment


                • #9
                  Ulei din diferential trebuie schimbat la 20,000km, insa recomandarea mea si a celor din service este sa o faci la 15.000km daca masina nu merge in sistem 4x4 foarte mult.
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • #10
                    Am vorbit si cu cei de la Augsburg si schimbat diferentialul mai costa ~ 80 Lei ... toate bune si fumoase ... insa acum am aflat ca ar trebui schimbat si uleiul la cutia de viteze ... din pacate ptr asta nu mai este bani ... se intampla ceva daca nu schimb si uleiul la cutia de viteze ?


                    Pentru ulei motor cei de la Augsburg miau recomandat Castrol MAGNATEC 5W-40 ... este bun acest ulei ? eu am vazut ca pe sticla scrie ca este ptr motoarele diesel ... acum nu stiu ce sa zic, nu ma pricep ...

                    mam uitat in cartea service a masini si am observat ca pana acum sau schimbat doar filtrele de ulei, polen si aer plus ulei motor si o data placute frana spate si buji .... de filtru combustibil, ulei diferential si ulei cutie nu scrie nimic ...
                    Daniel.
                    Senior Member
                    Last edited by Daniel.; 24-11-09, 13:21.

                    Comment


                    • #11
                      Uleiul la cutia de viteze ar trebui schimbat numai cu Honda ATF, pe care il gasesti numai la dealer (de ex. la ASKO, care este 2 km. mai incolo de Augsburg). E destul de scump asta, dar nu-ti trebuie mult. Da un telefon la ei si intreaba.

                      Castrol Magnatec e un ulei mediocru, semi-sintetic. Vezi mai bine un Valvoline Synpower sau un Mobil 1 (eventual cauta topicul colegului mobilone, are preturi mai bune).
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #12
                        Mersi pentru informatie Delphi deja am facut comanda la Augsburg .... In momentul in care ma voi duce ptr revizie voi mentiona sa imi puna ulei Valvoline Synpower sau Mobil 1 ....

                        Momentan nu mai dispun de bani pentru schimbat si uleiul la cutia de viteze de aceea trebuie sa aman aceasta operatiune pentru luna Ianuarie


                        La revizia care o voi face acum se va inlocui urmatoarele :

                        FILTRU ULEI
                        FILTRU AER
                        FILTRU POLEN
                        FILTRU CARBURANT
                        ULEI MOTOR
                        ULEI DIFERENTIAL

                        Si pentru luna ianuarie neaparat schimbat ulei cutie viteze .... Daca tot mam apucat sa iau eu problema in dinti si sa nu ma mai las pe mana celor din services spuneti-mi va rog daca mai trebuie schimbat vreun ulei ceva sau ce anume mai trebuie verificat la masina ... barem sa stiu ce am de facut la masina in ianuarie

                        Mersi frumos ptr raspunsuri

                        Comment


                        • #13
                          Ar mai fi de verificat starea si eventual de schimbat lichidul de racire, lichidul de frana si de la servo.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #14
                            Mda .... Am fost astazi pentru revizie la Augsburg ... facusem comanda la ei pentru schimbat urmatoarele :

                            FILTRU ULEI
                            FILTRU AER
                            FILTRU POLEN
                            FILTRU CARBURANT
                            ULEI MOTOR
                            ULEI DIFERENTIAL

                            A venit mecanicul a bagat masina pe rampa si se uita cam mirat la motor ... a mai chemat inca 3 colegi si cu toti se uitau la motor ca niste popandai ... in fine ... peste aproximativ doua ore ma cheamat mecanicul sa imi spuna ca CR V ul are doua filtre de polen si ei au comandat decat unul din necunostinta de cauza si ca mil pune pe cel nou si unu folosit .... dupa care incepe sa imi zica ca mia scimbat si uleiul la cutia de viteze ( cu ulei CASTROL TQ DEXRON III care habar am cat este de recomandat sau nu ) .. eu il antentionez pe acesta ca nu am cerut acest lucru la care mecanicul sa dus sa verifice comanda si imi da dreptate ... tot acesta imi atrage atentia ca la cutia de viteze prin orificiul care a pus uleiul lipseste un capacel si poate intra praf pe acolo sau alte mizeri si mia improvizat acesta un capacel ... bunnn ... tot mecanicul ma intreaba daca mai doresc sa imi schimbe uleiul diferential , iam dat acceptul iar acesta ma intreaba dupa aceea care ulei diferential doresc sa il schimb ? cel de pe fata sau spate ? iam zis ca din cunostintele mele mici in domeniul auto HONDA CR V are ulei diferential doar pe spate ... sa pus pe treaba, dupa aproximativ 30 de min vine la mine si imi spune ca a scurs uleiul din diferential insa a constatat ca uleiul care il comandasera ei AUGSBURG nu este bun pentru CR V iar momentan nu au pe stoc uleiul necesar mie si ca imi va repune la loc vechiul ulei in diferential si pot pleca asa cu ea

                            Cu ocazia aceasta am aflat ca CR V ul are filtru carburant in rezervor si acesta nu se scimba ... bineinteles ca ei il comandasera insa au realizat acest lucru la fata locului ...


                            O sa sun maine la ASKO / CARPATI MOTORS sa vad cum fac sa schimb si uleiul diferential ... am zis ca fac o treaba buna si ieftina cu cei de la AUGSBURG insa mam ales cu o mare durere de cap ....
                            Daniel.
                            Senior Member
                            Last edited by Daniel.; 26-11-09, 23:36.

                            Comment


                            • #15
                              Am vrut sa spun asta, dar nu stiu de ce m-am abtinut: Augsburg habar nu are de Honda. Ei sunt cu nemtestile, e mai mult ca sigur ca e prima data acand vad Honda. Nu stiu nici la nemtesti cat se pricep, dar... Nici cu piesele nu stau foarte bine, la Honda nu au niciodata in stoc piese, vin dupa 5-7 zile.

                              Nu este bun uleiul ala de l-au pus la cutia de viteze. Ai manual de utilizare? Citeste ce scrie in el. Ar trebui sa pui Honda Automatic Transmission Fluid ATF-Z1. In caz ca nu ai, trebuia pus ulei de motor 10W40 si schimbat cat se poate de repede cu ATF-Z1.

                              Cat te-a costat manopera?

                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment

                              Working...
                              X