Presiune in roti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Presiune in roti

    Scuze daca mai era postat si in alta parte dar eu nu am gasit. Ce presiune trebuie sa aiba in roti ( pe prag scrie 2.1 si fata si spate, dar mi se pare cam mica pt roti de 17)?
    Faza cu azotul in cauciucuri (am vazut la o emisiune din Germania) cica nu ar aduce imbunatatiri, ci mai degraba e recomandat pt camioane.
    Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
    sigpic
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

  • #2
    Referitor la azot:
    Din ce mai stiu, e bun azotul si pentru autoturisme... De ce sa nu fie bun?
    Azotul nu se dilata odata cu cresterea temperaturii (sau se dilata ff putin) deci va pastra o presiune constanta in interiorul anvelopei chiar si vara dupa parcurgerea a sute de km.
    De exemplu o presiune prea mare va insemna resimtirea vibratiilor la nivelul suspensiei, si uzura ei creste. Presiunea poate determina nivelul si zonele de eroziune ale cauciucului, precum si aderenta, tinuta de drum..etc.

    Mai poti vedea aici: http://www.vanzarianvelope.ro/dateanvelope.php#5
    de unde redau:

    Avantajele azotului sunt:
    • Azotul este folosit la umplerea avnelopelor, pentru a reduce riscul unei explozii in cazul supraincalzirii cauciucului sau oxidarea accelerata a anvelopei, la solicitari mai intense
    • Mareste gradul de siguranta al tuturor anvelopelor prin asigurarea unei presiuni constante un timp mai indelungat, ceea ce ar micsora riscul de a face pene in rulaj
    • In absenta oxigenului, lipseste umiditatea care, in timp, influenteaza imbatranirea amestecurilor, a structurii interne a cauciucului si a elementelor metalice ce duce la incetinirea formarii de ruginå pe jante, deoarece nu contine pulberi, ulei, umiditate sau substante care pot intr-un fel sau altul sa compromita viata cauciucurilor
    • Acest gaz este mai putin influentat de variatiile de temperatura, spre deosebire de anvelopele umplute cu aer care isi modifica destul de mult presiunea intre starile de frig si de cald
    • Un alt avantaj este faptul ca anvelopa din cauciuc este mai putin permeabila la azot decat la oxigenul din aer, azotul prezentand o molecula mult mai mare, deci pierderile de presiune in anvelopele cu azot sunt mult mai mici decat cele din anvelopele umflate cu aer si in acest mod se obtine o uzura redusa a caii de rulare a pneului, creste durata de folosire a anvelopelor se reduce considerabil consumul de carburant ceea ce genereaza cheltuieli de intretinere mai mici a autovehiculelor.
    • azotul este mai stabil decât aerul care este sensibil la salturile de presiune si temperatura si in consecinta, aceastå stabilitate are repercursiuni pozitive asupra prizei la drum a pneurilor si a sigurantei vehicolului
    • Azotul este foarte util si pentru vehiculele care stationeaza vreme indelungata ca: remorci, caravane sau motociclete. Stationarile indelungate in timpul anului pot altera „mecanica” cauciucurilor accelerând imbatranirea structurala si astfel reducand siguranta în utilizare.

    Comment


    • #3
      Pacat ca nu are buton the THANKS forumul ca il apasam pana acum
      Eu am pus azot de cand am luat masina, si pe cea dinainte tot azot am avut. Nu cred ca sunt perceptibile diferentele in mers. cel putin nu de mine. Din cate vad sunt mai mult pe termen lung beneficiile, probabil cel mai important aspect este cu variatia de temperatura si ca azotul isi pastreaza volumul.

      Comment


      • #4
        Reclamele astea le-am vazut si eu, dar in testul facut de nemti spuneau ca nu e mai nicio diferenta, iar si cu azot tot scapa din presiune si iar trebuie sa faci presiunea tot cu azot.
        Astept pareri legate de presiunea in roti, ca as vreo sa ma duc sa o fac dar nu stiu daca sa mai iau dupa ei sau a constatat altcineva niste valori mai bune.
        Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
        sigpic
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

        Comment


        • #5
          pai scapa, dar muuuult mai putin. eu fac presiune pe azot, am pe ambele masini, cam o data la 2 luni si cam o data din trei incercari o fac degeaba:d
          dar ma rog nemtii au mai facut si teste cu loganul si s-au rasturnat cu el ca sa demonstreze ca masinile germane sunt mai bune decat prapaditul de logan....
          civic 2.2 5D FK3
          CR-V 2.2 AT RE6

          Comment


          • #6
            presiunea nu e prea mare. e doar potrivita
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #7
              Nu se compara testul. Era realizat de auto motor und sport, care sunt foarte seriosi. In fine ce concluzionau ei este ca nu se merita sa platesti suplimentar ( la ei 3 euro de roata) pt aceasta presiune cu azot. Acum ce sa faci, neamtul tot neamt este, 12 euro li se par foarte multi bani.
              Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
              sigpic
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

              Comment


              • #8
                cam abureala si marketing...parerea mea...

                m-am gandit si eu sa-mi fac cu azot, numai ca mi-am dat seama ca nu prea aveam nici un motiv mai serios, numai asa ca sa ma simt eu mai bine. o sa trebuiasca sa fac de 2-3 ori pe an o verificare de presiune, cand se mai schimba temperaturile...mare branza. compresor am, la benzinarii este gratis iar la vulcanizare e un leu sau cam asa ceva...
                plus ca eu imi maresc presiunea la 2.3 cand plec la un drum mai lung...consum mai putin, viteze mai mari etc...si sa caut mereu azot...

                2.1 e ok, baga cat scrie la carte.
                nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                Comment


                • #9
                  probabil o sa-mi iau injuraturi pentru ideea asta, dar anvelopele decente (adica de firma buna si cu uzura acceptabila) pot fi umflate fara probleme exact la (sau foarte putin sub) presiunea maxima scrisa pe ele.
                  masina devine intr-adevar putin mai rigida, dar directia si franarea or sa fie optime, consumul scade, si in plus scade si "viteza" de uzura a anvelopei.
                  2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
                  2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by bgdsta View Post
                    Nu se compara testul. Era realizat de auto motor und sport, care sunt foarte seriosi. In fine ce concluzionau ei este ca nu se merita sa platesti suplimentar ( la ei 3 euro de roata) pt aceasta presiune cu azot. Acum ce sa faci, neamtul tot neamt este, 12 euro li se par foarte multi bani.
                    dap...nemtii sunt cam varza...in ritmul asta nu o sa ajunga in veci unde suntem noi...!!!
                    da' stai putin...nemtii astia nu sunt cei care dicteaza economia europei...!?!

                    gizaz....
                    nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                    Comment


                    • #11
                      mersi toto pt parerea oferita.

                      daca mai maresc presiunea, si-asa comfortul e cum e, o sa simt chiar orice pietricica.
                      Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                      sigpic
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                      Comment


                      • #12
                        nu chiar: drum lung presupune autostrazi, sosele civilizate etc, nu macadam/orase de romania...
                        ma refeream in principal la strainataturi. eu cand am iesit in lume cu ea mi-am marit presiunea si chiar nu s-a simtit...dect la consum, sper eu...
                        nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                        Comment


                        • #13
                          Apropos de azot, eu chiar am simtit diferenta in sensul ca inainte, cu aer, dupa primii km (adica dupa ce se incalzeau rotile) simteam ca e mult mai rigida masina. Poate sunt eu mai paranoic dar aveam impresia ca si demarajul e mai greoi. Dupa ce am bagat azot, merge masina tot drumul la fel.
                          Si inca ceva..eu am bagat azot de la pitesti si mi-a luat 2 lei de roata. Chiar am intrebat daca pot baga aer pese in caz de nevoie si a zis omul ca nu e nici cea mai mica problema. Acum sa ne amintim putin de chimia de liceu unde am invatat ca aerul are 40 si ceva % azot .

                          Cat despre presiune...la mine zice pe stalpul din stanga sa bag 2.4 pe fata si 2.2. pe spate in conditiile in care am 5 persoane si bagaje.
                          Daca eu am doar 2 persoane cum fac?
                          ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                          ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Bodo View Post
                            Acum sa ne amintim putin de chimia de liceu unde am invatat ca aerul are 40 si ceva % azot .
                            Eu stiam de 70 si ceva la % azot si 21% oxigen si resturi ce nu mai conteaza: hidrogen, praf, etc.

                            LE:
                            Compozitia medie a aerului atmosferic
                            În calculul reactiilor de combustie, se presupune că aerul are următoarea compozitie:
                            N2 = 79% (procentaj de volum)
                            O2 = 21%

                            http://www.intercontrol.ro/Automatiz...troducere.html

                            Comment


                            • #15
                              ideal este sa ai 100% azot dar e foarte greu sa ajungi la 100%. Iar daca bagi si oxigen peste azot nu prea mai are rost azotul.
                              Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                              sigpic
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                              Comment

                              Working...
                              X