HONDANUTZZZ: Ducati Monster 620S i.e.

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • HONDANUTZZZ: Ducati Monster 620S i.e.

    Desi nu e o Honda, sper ca nu va suparati pentru prezentarea, aici, a motoretei mele....
    E un Ducati Monster 620S i.e.
    60cp @ 6750rpm
    53.3Nm @ 6750rmp
    Transmisie desmodromica
    2 cindri in V @ 90grade
    2 supape pe cilindru
    evacuare stock
    Si pentru ca trebuia sa aiba un nume... nasul ei (adica omul care i-a dat prima tranta) a numit-o Vetuta!
    Pozili aici -> http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...neider/Ducati/
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 03-09-08, 16:09.

  • #2
    frumos exemplarul
    sa aveti grija unul de celalalt
    '18 BMW X1 18xd
    '15 BMW i3 range extender
    ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

    Comment


    • #3
      Looking nice! Sa-l pilotezi sanatos
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Sarut mana de urari domnilor. ... sper sa fiu suficient de sanatos si vremea suficient de buna in octombrie sa-l umezesc... aaaaaa......ud la iasi la nationala!
        ticker
        Administrator
        Last edited by ticker; 03-09-08, 14:12.

        Comment


        • #5
          si noi speram sa-l uzi tu, si nu ploaia
          2006 Accord CL7 2.0 MT

          Comment


          • #6
            Salutare si sa o stapanesti sanatos. Dar ceea ce ai tu Desmo pe motocicleta nu este transmisia, ci distributia.
            Distributia este ansamblul care se ocupa cu sincronizarea supapelor in functie de miscarea sus-jos a pistoanelor. Diferit fata de o distributie normala, Desmo foloseste niste arbori balansieri pt a reduce mult din vibratiile pe care le are motorul de Ducati. Sistemul a fost prima data folosit pe locomotive.
            Transmisia primara este un alt ansamblu, si se ocupa cu transmiterea miscarii de rotatie a vibrochenului catre ambreiaj si cutie de viteze, iar apoi transmisia finala se ocupa cu transmiterea miscarii de rotatie de la pinionul de atac la roata spate.
            Acum ca te-am lamurit, iti doresc asfalt uscat, bucurii cu Vetuta ta si sa auzim numai de bine si de nicio cazatura.
            If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

            2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
            ex - 1986 Honda MT5
            ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
            ex - 2001 Honda Civic Type-R
            ex - 2007 Honda Jazz

            Comment


            • #7
              Spider, multumesc! Acum am recitit ce am scris in primul post si am depistat eroarea! Nu stiam care e diferenta dintre cele doua distributii, insa stiam ca nu e transmisia desmo ci distributia, insa cred ca viteza si neatentia ... my bad!
              Multumesc de urari si de vorba buna!
              Daca e vreme buna la Iasi o sa vin cu el, sper ca te voi vedea pe acolo, eventually cu ceberica ta!

              Comment


              • #8
                S-o stapanesti sanatos si fara incidente
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #9
                  Mda, Product of Italy.
                  Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri cat ami mult timp de ea!
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                  Comment


                  • #10
                    mie nu imi plac nici cum motocicletele in sensul sa le pilotez asta pentru ca imi si este frica de si cu ele insa imi place sa le vad, iar exemplarul pe care il ai .. arata foarte bine
                    P.S. am pilotat o data o scooter sub 50 cc
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/caramalau/
                    Nimic nu este ceea ce pare a fii !

                    Comment


                    • #11
                      Multam fain tuturor de urari!

                      Singurul lucru care m-a convins sa fie Ducati in detrimentul Honda, a fost faptul ca, spre deosebire de Hornet, pe Monster stau cu toata talpa pe asfalt, iar la Hornet era doar cu varfurile. Mai concret... safty reasons!
                      Cheers!

                      Comment


                      • #12
                        asfalt uscat!
                        şi eu în locul tău aş fi ales monsterul în faţa hornetului (deşi aş merge pe un GSR sau Bandit de la Suzuki :P)
                        Atenţie la motociclişti!
                        '08 Civic 5D, 1.8 M/T Exec - NHB

                        Comment


                        • #13
                          Treaba asta cu toata talpa pe asfalt nu este intotdeauna o chestie benefica. Desigur...la mersul citadin, printre masini e o chestie buna, dar la drum intins inseamna si oboseala in zona inghinala (daca stai cu talpa jos, si inaltimea seii este mai mica...logic...), si mai inseamna si centru de greutate pozitionat prea jos si va da o jena pe viraje (in sensul de instabilitate) celor neobisnuiti cu acest gen de motocicleta. Dureaza ceva pana te obisnuiesti dar dupa aceea nu mai ai problema asta.
                          Si chestia asta cu ciclistica e o problema de feeling personal...eu consider ca Hornet-ul sta mai bine pe viraje, insa asta din cauza ca eu sunt obisnuit cu acel gen de sasiu...mai inalt adica... Am mers insa cu Ducati 916 si 748 care au centrul mai sus si stateau sublim...o mica problema cu surplusul de putere livrat prea mult si prea repede la reaccelerare la iesirea din viraj. Dar de pe ele ajungeam jos doar cu varfurile. Am mers si cu Monster de 900 (adica primul model de Monster, cel racit cu aer) si sincer nu prea mi-a placut. Asta nu inseamna neaparat ca este o motocicleta proasta sau care nu sta pe viraje, pt ca am cunoscut oameni care ma impacheteaza conducand astfel de motocicleta. Pur si simplu nu eram obisnuit cu ea.
                          Dar dupa cum am spus este o chestiune de obisnuinta cat si o chestiune de dimensiuni ale motociclistului. Eu personal fiind un pic mai lung in picioare voi sta intotdeauna chinuit pe ea.
                          If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

                          2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
                          ex - 1986 Honda MT5
                          ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
                          ex - 2001 Honda Civic Type-R
                          ex - 2007 Honda Jazz

                          Comment


                          • #14
                            Eu ma simt foarte comfortabil pe Monster. Am incercat Hornet si GSX-R 600 (SRAD ) si nu m-am simtit deloc in largul meu. Vaca faptul ca, Spider, ai atins exact punctul sensibil al Monsterului. Este City-bike sau coffee racer, cum il numesc cunoscatorii (mai ales versiunea, foarta rara de altfel, de culoarea cacao-cu-lapte).
                            L-am luat pentru 80% trafic citadin, sa fac naveta in Cisnadie si Sibiu cu el, catre locul de munca. Este foarte putin probabil ca voi face ture de mii de kilometrii cu el, iar cand imi va trece si asa ceva prin cap, probabil ma voi reorienta catre prima mea optiune, BMW F650 GS, enduro-touring, care este un monocilindru de succes, daca nu cel mai desavarsit la clasa sa.
                            Pana una alta, Monsterul este ideal pentru traficul de oras, suporta cu stoicism schimbarea extrem de deasa a treptelor de viteza 1,2,3 - 3,2,1, nu se plange si toarce la fel de bine si 4,5! Am remarcat, in mod aproape uluitor, ceea ce ziceai tu despre 748 si la Monster, mai exact faptul ca se cere accelerat la iesirea din viraj, intr-un mod ceva mai brutal decat un Hornet sau un Gixxer. Mda... it makes me happy!
                            So ... the story goes on cu happy end fericit!
                            Succese nebanuinte tuturor!

                            Comment


                            • #15
                              Monster-ul este ideal intr-adevar pt traficul in oras, si este un naked foarte apreciat insa nu este un cafe-racer. Cafe-racer sunt motocicletele cu aspect retro, derivate din moto de strada naked sau semi-carenate, dar cu ghidoane tip bratari ca la moto de viteza, pozitionate foarte jos, rezultand astfel o pozitie foarte aplecata ca la moto de viteza. Ducati chiar fac asa ceva: http://www.ducati.com/it/bikes/my200...CSPORT1000S-08
                              Ideea de cafe-racer, vine de la britanici, care-si modificau singuri motociclete clasice naked de strada, motociclete care erau de obicei Triumph Boneville, Norton Commander sau Bullet Enfield si alergau noaptea pe drumurile publice intre cafenelele din afara oraselor. De obicei looser-ul platea consumatia tuturor.
                              If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

                              2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
                              ex - 1986 Honda MT5
                              ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
                              ex - 2001 Honda Civic Type-R
                              ex - 2007 Honda Jazz

                              Comment

                              Working...
                              X