Concediu Austria

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Notat!

    Comment


    • #62
      Pai cu radarele astea pe tronsoane de drum, asta e ideea ca poti frana cat vrei tu de mult in fata radarului daca inainte de cel de al doilea radar ai mers ca nebunul. El calculeaza viteza medie pe acel tronson. Ei se laudau ca astfel elimina si toleranta. Sunt relativ aproape puse unul de altul, in 3-5-7 km.
      PS:Ajung acasa si incerc sa vad pe aplicatia Garmin de pe comp daca le vad unde sunt.

      Comment


      • #63
        Am dat de o aplicatie interesanta de la Tom Tom speciala conceputa pt avertizare radar. Partea proasta este ca nu merge decat on-line. Partea buna este ca are harta si poti sa iti faci temele de acasa. E misto ca este interactiva radarele fiind reclamate chiar de conducatorii auto in timp real.
        Numele aplicatiei este Tom Tom Speed Cameras si este dezvoltata de chiar Tom Tom deci ar merita atentia din partea noastra. Personal nu am folosit-o dar am s-o fac cu prima ocazie.

        Comment


        • #64
          Anvers este frumos dar nu deosebit. Du-te pana pe mal, o sa-ti placa. Acolo tin minte ca am mancat la o carciumioara care avea meniul pus pe tableta !
          '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

          Comment


          • #65
            Gent? Ai fost?
            "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

            '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

            Comment


            • #66
              Originally posted by octi_b View Post
              Gent? Ai fost?
              Daaaa!!! Este principalul "motiv" pentru care am indragit atat de tare Belgia. Nici Bruges-ul nu mi-a displacut, desi - vorba cuiva - prea e Disneyland.

              Originally posted by zagado26 View Post
              Anvers este frumos dar nu deosebit. Du-te pana pe mal, o sa-ti placa. Acolo tin minte ca am mancat la o carciumioara care avea meniul pus pe tableta !
              Notat!

              Comment


              • #67
                Eu cand voi veni in atentata si panicata Belgie imi voi face drumurile in functie de harta de mai jos:

                http://beermapping.com/maps/maps.php...=undefined&z=9
                si voi tine cont si de : http://www.visitbelgium.com/?page=chocolate-lovers
                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                Comment


                • #68
                  @Sindrom: Excelenta idee!
                  Presimt ca iar o sa se auda din portbagaj zanganitul ala insuportabil de sticle care se lovesc intre ele. Neaparat trebuie sa gasesc o solutie sa nu se mai auda, ca e haios din cale-afara.

                  Comment


                  • #69
                    Ai doua variante, ori iei la pack, ori la lada :P
                    Anul trecut am plecat cu juma de porbagaj liber. La intoarcere in tara, era full...de bere. Le-am compactat bine de tot si nu se prea miscau, deci nici galagie.
                    Ca sa scapi de sunet bagi hainele murdare printre ele
                    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                    Comment


                    • #70
                      salut!
                      Dau si eu un sfat despre locurile pe care le-am vazut in Belgia. In primul rand, in Bruxelles daca ajungi, este de vizitat palatul regal. De asemenea, langa granita cu Franta ai castelul de Buillon (daca esti pasionat ed istorie vei fi incantat) care a fost detinut de Godefroy de Buillon, primul rege crestin al Ierusalimului. Ai impresia ca nu s-a schimbat castelul de la plecarea lui.
                      La intoarcere poti trece prin Luxembourg, unde, pe langa orasul propriu-zis care este minunat, poti vedea si castelul Vianden aflat langa granita cu Germania si apoi Trier-ul din Germania cu a lui poarta neagra romana si centrul superb.
                      Ex: Honda Civic Hatchback sport 2007, negru, i-shift
                      Ex: Honda Civic Hatchback executive 2009, gri, AT
                      Ex: Honda Accord sedan 2012, negru, AT

                      Comment


                      • #71
                        Multumesc mult, Victor Gabriel! Am notat.
                        Am vizitat Trierul, este foarte fain, restul ba.

                        Comment


                        • #72
                          Tot in Luxembourg, mai poti vizita Cimitirul american (unde este inmormantat Generalul Patton, asta daca pasioneaza cumva "urme" de istorie), este foarte apropiat de Luxembourg (oras).
                          In oras, ai destul de multe locuri de vizitat (catedrale, muzee, monumente, etc).

                          In drum spre Vianden ti-as sugera sa treci prin asa-numita "Mica Elvetie", o regiune foarte frumoasa.

                          Pentru mancare, desi poti gasi niste locuri foarte bune, ti-as sugera mai degraba sa mananci pe "malul german", in Trier sau imprejurimi... mananci ceva mai bine... si mult mai ieftin. Dar nu uita sa alimentezi in Luxembourg )
                          Ah... iar daca treci pe malul german si daca timpul iti permite, ti-as sugera un drum pe "valea Moselului"... prin zonaTraben-Trarbach (si oraselul in sine, cat si zona foarte frumoase).

                          PS: nu ar fi mai bine de schimbat titlul topicului in ceva mai.... general? Daca tot vorbim Belgia, Luxembourg, Germania.... pe un topic legat de Austria
                          Dozer
                          Senior Member
                          Last edited by Dozer; 27-09-16, 15:37.
                          BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                          Comment


                          • #73
                            Ar fi foarte bine, mai cu seama ca zona este foarte frumoasa. Poate chiar mai multe topicuri cu mai multe zone.
                            Multumesc pentru sfaturi, Dozer!
                            In ce priveste alimentarile, cu siguranta voi fugi de Belgia sau Olanda.

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by vtin View Post
                              @hondatuusseldorf-ul l-am mai vazut, nu zic ca e urat, dar e destul de modern si... industrial. Tot asa si Koln-ul, supararea mea de atunci fiind ca nu puteam cuprinde intr-o poza domul, oricat m-as fi chinuit.
                              In Belgia vreau neaparat sa vad Leuven, Anvers si Dinant. Poate voi trece sa vad si gara lui Calatrava din Liege.
                              Mda, atunci se cam schimba datele problemei daca Düsseldorf-ul si intreaga sa zona au fost deja bifate.
                              Asa e, noi amatorii n-o sa putem cuprinde niciodata domul intr-un cadru
                              TREBUIE sa vezi gara din Liege! Noi am fost cazati chiar vizavi (Ibis sau B&B Hotel, nici nu mai stiu). Si orasul ne-a placut chiar daca e mai modest fata de Bruxelles. In rest locatiile enumerate de tine sunt demne de vizita.
                              Pontul lui BogdanHC e mai mult decat perfect si cred ca in doua-trei zile faci mult din ce-i acolo. Am neamuri in zona (St. Goar) si cu greu plecam din zona aia.
                              Sigur ai observat dar poate nu stiai: Düsseldorf-ul e orasul cu cei mai multi japonezi din Europa. De aici si "sumedenia" de locatii japo (sedii centrale ale multor firme japo, scoli, restaurante, etc.).

                              @octi: am inteles perfect. Nu stiu ce sa zic, dar eu unul n-am impresia ca s-au umplut si mai mult strazile in comparatie cu acum X ani. Sau poate ca nu-mi dau eu seama fiindca traiesc in mijlocul actiunii.
                              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                              Comment

                              Working...
                              X